Tartalom
- 1 Milyen termékeket lehet visszaváltani?
- 2 Hogyan érinti a kötelező visszaváltás az üvegeket?
- 3 Befellegzett-e az újratölthető üvegeknek az új rendszer bevezetésével?
- 4 Hová lehet vinni a visszaváltható üvegeket?
- 5 Milyen előnyei vannak a visszaváltható üvegeknek?
- 6 Újratölthető – újrahasznosítható: mindkettő visszaváltható üveg, de mi a különbség?
- 7 Visszaváltható üvegek listája
- 8 Borok
A visszaváltható üvegekben árult termékek vásárlásával sokat tehetsz környezeted megóvásáért, de csak akkor, ha megfelelően kezeled őket. Ebben segít mai cikkünk.
A visszaváltható üvegek egyre nagyobb teret hódítanak az üzletekben, mégis sokan vannak, akik nem tudnak erről. Az emberek többségének a mai rohanó világban meg se fordul a fejében, hogy ez lehetséges, pedig amellett, hogy ez a környezettudatos életmód egyik alapja lehetne, még rengeteg pénzt is lehet vele spórolni. Persze sok bolt nem könnyíti meg a helyzetet, és külön ezért autóba pattanni nem épp környezettudatos döntés, ezért megmutatjuk, hogyan tudod úgy szervezni, hogy kényelmes és hatékony is legyél!
A cikket frissítettük a 2024-ben induló kötelező visszaváltási rendszer információival.
Milyen termékeket lehet visszaváltani?
Az olyan üvegek visszaválthatók, melyeket elláttak „betétdíjas termék” felirattal. Ez azt jelenti, hogy a hivatalos elnevezés szerint minden betétdíjas termék olyan tárolóeszközben van, amit vissza lehet váltani. Minden esetben a forgalmazó kötelessége az, hogy az ilyen jellegű terméket, mielőtt első alkalommal forgalomba hozza, bejelentse az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálynál. Az ilyen esetekben a betétdíjnak a számlán is meg kell jelennie, a visszaváltást végezheti eladó, de történhet automaták révén is. Az automaták üveg-, és PET-palackok, rekeszek és alumínium dobozok bevételére is alkalmasak lehetnek. A termékek típusuktól függően lehetnek sörös vagy boros üvegek, illetve szörpök, ásványvizek és szénsavas üdítők üvegei. A visszaváltható üvegek lehetnek újratölthetők és újrahasznosíthatók, azaz egyszer visszaválthatók is, utóbbi esetében jóval kisebb a betétdíj.
Hogyan érinti a kötelező visszaváltás az üvegeket?
Azokat az italokat, amelyeket üvegekben forgalmaznak, egy új rendszerben vissza kell majd váltani a visszaváltó pontokon. 2024 január 1-jén lép életbe a törvény, amelynek a célja, hogy az italosdobozok, üvegek ne a szeméttelepen végezzék, hanem visszakerüljenek a körforgásba: ez elsősorban nem az újratöltő, hanem az újrahasznosítható üvegekre vonatkozik. A sörös- és borosüvegeken eddig is volt betétdíj, most az új logó látható lesz minden italosüvegen. Ez azt is jelenti, hogy a betétdíjat felszámolják innentől kezdve a szörpösüvegeken, ásványvizes üvegeken és az egyéb italos üvegeken is. Az üvegeket a boltokban elhelyezett visszaváltó automatákba lehet vinni, és a kb. 50-70 ft-os betétdíjat applikáción keresztül vagy levásárolható formában kapjuk vissza.
Befellegzett-e az újratölthető üvegeknek az új rendszer bevezetésével?
A válaszban nem lehetünk biztosak, de az első tapasztalatok aggasztóak – erről tanúskodik a Humusz Szövetség témába vágó közleménye is. A kereskedők és a vendéglátók nem motiváltak abban, hogy újratölthető csomagolású termékeket forgalmazzanak, hiszen kezelésük többlet feladattal jár. Az újonnan beszerzett automaták többsége nem tudja kezelni az újratölthető üvegeket, azokat vagy a pénztáraknál, vagy sehogy nem váltják vissza az üzletekben. Elindult egy folyamatlánc, aminek sajnos prognosztizálható a végeredménye.
- A kötelező visszaváltása önmagában is olyan többletfeladatot ró a kereskedőkre, ami mellett ösztönzők nélkül nem éri meg az újratölthető csomagolások elkülönítésével foglalkozniuk.
- Egyre kevesebb helyen lehetséges és egyre bonyolultabb az ilyen csomagolások visszaváltása.
- Egyre több újratölthető üveg kerül a hulladékok közé.
- Az újratölthető csomagolású termékek egyre kevésbé lesznek elérhetőek a boltok polcain és a vendéglátóhelyeken.
- A fentiek miatt drasztikusan csökken a kereslet az újratölthető csomagolású termékekre.
- A kereslet csökkenése a termékek kivezetésének indokává válik.
Hová lehet vinni a visszaváltható üvegeket?
Általában a nagyobb hipermarketekben van üvegvisszaváltó, 200 m2 feletti méretnél kötelező biztosítani a visszaváltási lehetőséget.
Érdemes odafigyelni, mert többségében csak azokat veszik vissza, amit ott helyben is értékesítenek. A vásárlás blokkjára nem lesz szükséged, de fontos, hogy épségben és kimosva vidd vissza az üvegeket. Ekkor a betétdíj értékét kapod vissza.
Sok helyen van szelektív gyűjtő is, ide bedobhatod azokat az üvegeket, amik nem betétdíjasok, de szeretnéd, ha újrahasznosítanák őket.
Milyen előnyei vannak a visszaváltható üvegeknek?
- A visszaváltható üvegekkel te is spórolsz, hiszen a visszaváltott üveg, vagyis a csomagolás nem növeli az áru értékét. Ez a leggazdaságosabb vásárlási forma, ráadásul többszörösen megtérül, hiszen amúgy nem csak a csomagolás, hanem a hulladékkezelés költségeit is a lakosságnak kell állnia.
- Egyre magasabb az alapanyagok ára, beleértve az üvegeket is, ezért jó odafigyelni arra, hogy visszaváltható legyen. Az infláció és a nyersanyaghiány miatt egyre fontosabb lehet, hogy az adott csomagolás visszakerül a rendszerbe és visszakapod az árát, vagy nem.
- Kíméli a környezetét: tudtad, hogy egy sörösüveget akár 40x is újra lehet tölteni? Tehát egyetlen palack visszavitelével lehetővé teszed, hogy akár negyvenszer kevesebb nyersanyagot dolgozzanak fel, és 40x kevesebb káros anyag kibocsátására kerüljön sor az előállítás során. Hosszú távon kíméljük ezzel a Föld ásványkincs készletét, nem beszélve az olyan további környezeti előnyökről, melyek a szállítással, mosással járó terhelések ellenére is kíméletesebbek: a visszaváltott üvegek tisztítása és elszállítása az újratöltéssel kevesebb környezeti szennyezéssel jár, mint maga az előállítás.
Újratölthető – újrahasznosítható: mindkettő visszaváltható üveg, de mi a különbség?
- Az újratölthetőt eredeti formájában hasznosítják újra, vagyis ahogy a neve is mutatja, újratöltik.
- Az újrahasznosíthatót jellemzően beolvasztják, és újra üveget – de nem feltétlenül palackot – készítenek belőle.
Ez energiaigényesebb folyamat, bár még mindig jobb, mintha a szemétbe kerülne, és új üvegeket kellene gyártani. Érdemes tehát amikor csak lehet, keresni a jelzést, és újratölthetőt választani!
Az újratölthető üveg az újrahasznosítható alumíniumnál is jobb, előállításához képest 10x kevesebb szén-dioxid kibocsátással jár, és műanyagot sem tartalmaz – szemben az alumíniummal.
Az üveg, minden más csomagolóeszközzel ellentétben egészségesebb is, hiszen a műanyagokból és a műanyagot is tartalmazó alumíniumból káros anyagok oldódhatnak ki a benne tárolt ételbe, italba.
Visszaváltható üvegek listája
Sörök
Kétségkívül a sörök között található a legtöbb visszaváltható csomagolás, ráadásul itt az élvezeti értéket is megdobja, ha üveget választasz a dobozos helyett, nem lesz fémes íze az italnak. Add meg a módját a sörözésnek, akkor is, ha egy egyszerű, „kommersz” italról és akkor is, ha valamilyen különleges, kézműves sörről van szó. A listán a sörök a teljesség igénye nélkül szerepelnek, ne érjen meglepetésként, ha máshol is találsz visszaváltható kézműves terméket.
- Dreher Sörgyárak Zrt. termékei
Arany Ászok, Dreher, Dreher alkoholmentes, Dreher Bak, HB München, Kozel, Pilsner, Pilsner Urquell és Kőbányai sör - Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. termékei
Adambräu, Arany Fácán, Edelweiss, Gösser, Heineken, Krušovice, Steffl, Soproni IPA, Zlaty Bazant - Borsodi Sörgyár Kft. termékei
Beck’s, Borsodi, Löwenbräu, Riesenbrau, Staropramen, Stella Artois - Csíki Sör Manufaktúra termékei
Csíki sör, Székely Sör - Pécsi Sörfőzde Zrt. termékei
Pécsi Sör, Szalon sör - Liquid Gold Kft. termékei
Erdinger, Bernard (csatos üveg) , Büble Bier (csatos üveg)
Ahol még újratölthető üveges söröket kaphatsz:
- Különleges Sörök Boltja (XIII. kerület)
- Csak a Jó Sör (VII. kerület)
- Lopó Bor- és Sörszaküzlet (XI. kerület)
- Venenum Belga és Minőségi Sörök Boltja (XIV. kerület)
- Beer to Go (IX. kerület)
- Szent András Sörfőzde
- Fóti Sörfőzde
- Szarvasi Sörfőzde
Borok
Sör vagy bor? Környezettudatosság szempontjából az első a nyerő. Ugyanis amíg a sörök esetében egyre csak gyarapodnak a helyek és a cégek, ahol újratölthető üvegeket használnak, addig borosüvegből egyre kevesebb az ilyen termék.
Azért íme, néhány környezettudatos magyar palackozó, akik termékei között találhatunk visszaváltható üvegeket:
- Grape-Vine Kft.
- Kunság Drink Kft.
- Egri Csillagok Zrt.
- Ital Magyarország Kft.
- Csányi Pincészet
- Bognár Pincészet
- Weinhaus Kft.
- Nagyrédei Szőlők Kft.
- Varga Pincészet
Egyéb szeszes italok
Néha a tömény is visszaváltható üvegbe van csomagolva. pár forgalmazó, ahol ez adott:
- Várda-Drink Kft
- Győri Likőrgyár Kft.
- Kunság-Szesz Zrt.
- SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft.
Szörpök és üdítők
Alkoholmentes italok esetében is van lehetőség visszaváltani az üvegeket. Nézzük milyen szörpökre érdemes benevezni, és hol érdemes üdítőt vásárolni, ha szeretnéd környezettudatosan élvezni az italokat:
- Piroska Szikrai Borászati Kft.
- Pölöskei Italgyártó Kft.
- CBA/Ital Magyarország Kft.
- Auchan Magyarország Kft.
- SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft.
Vizek
Az élet alapvető szükséglete a víz, napi 2 liter bevitele ajánlott, de olyan vízből, ami nem tartalmaz semmiféle méreganyagot. Palackozott vizek esetén ez leginkább arra a vízre igaz, amelyet üvegben tárolnak. Ezeket tudod visszaváltani:
- Ferenc József
- Parádi
- Mira
- Hunyadi János vizek (Medaqua Kft.)
A ballonos vizek esetében a ballon visszaváltásáért többezer forintot is visszakaphatsz, ha ezeket választod:
- Szentkirályi
- Theodora
- Emese
- Clearwater
- Kék Gyémánt
- Pannon-aqua
- Milotai
- Uni Quelle
- Aquaenergy
- Füredi Unigrande
- Monti
Végül, de nem utolsósorban ismerd meg a körforgásos gazdálkodást, a csomagolásmentes boltokat, és más olyan kezdeményezéseket, amik segítenek csökkenteni a hulladéktermelést!
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Nagy úr
Sok helyen körülnéztem de a königsbrau meg azaranykorsós üvegeket meg rekeszeket sehol nem veszik vissza, pedig 10 ezer Ft van benne. Ha tud tudnak ilyen helyről kérem jelezzék mert különben össze töröm őket és szétszórom az utakon környezet védelem érdekében, mert ingyér senkinek sem adom oda!
Köszönettel Nagy úr
xforest
Kedves Nagy úr!
Ott próbálta, ahol megvásárolta?
Győri Sándor
Én nekem is van több száz üveg 0,5 decis üvegem, és sajnos nem tudom hol váltják vissza, mert ahol vásároltam, ott nem veszik vissza.
Tisztelettel, egy nyugdíjas
Balogh Józsefné
Tisztelt Címzett!
Szeretném megkérdezni hogy a befőttes üvegek hol váltható vissza.
Válaszukat előre is megköszönöm.
Tisztelettel
Balogh Józsefné
xforest
Kedves Balogh Józsefné!
Kis mennyiségben sajnos nem lehet visszaváltani, legalább is nem tudunk ilyen lehetőségről.
Egy cég foglalkozik ezzel, nagyobb mennyiség esetén házhoz mennek:
https://befottesuvegvisszavaltas.hu/
Dr..Székely ANDREA
A pécsi Uránvárosi Lidli autómata nem fizet vissza semmit a felsorolt üvegekből!!!! Nincs olyan üveg amit visszavált .
Farkas Simon
Kedves Oldal!
Budapesten a szeszes üveget, pontosabban a kis féldecist hol lehet visszaváltani?
Van belőle bőven, de mindenhol elzárkóznak a visszaváltástól.
Köszönettel:
Simon
xforest
Kedves Simon!
Sajnos, ezt nem tudjuk, de félő, hogy sehol egyelőre.
Veréb József
Jó napot!
Amióta a MOL átvette a hulladékszállítást, azóta leszerelték, megszüntették a betétdíjas palackok gyűjtésére alkalmas automatákat, megszüntették az alumínium palackok átvételét is. ( Eddig egy kisfiúnak gyűjtöttük, mert szorgalmas gyerekként ebből volt zsebpénze). Megpróbáltunk utánanézni, hogy hol vesznek át ilyen göngyöleget, de mindenhol tanácstalanok voltak. Szomorúnak tartom, látom a jövőbeli szétszórt göngyölegeket, mert már nincs motiváció ez ügyben, a szelektív gyűjtés sem . Vertikál dolgozói mivel nincs elég kukásautójuk így a szelektívet kis teherautóval gyűjtik és az utcákon utolérve a kommunális autót abba dobálják át (a szerencsétlen srácoknak így kétszer kell dolgozni!) Az istennek sem tudom megérteni, hogy Magyarországon mért kell tönkretenni a jól működő dolgokat. Számtalan hasonló dolog van sajnos, azt hiszem egész nap tudnám sorolni. Nem bírtam ki, hogy ezeket ne írjam le. Mára ennyi panasz azt hiszem elég is. Kellemes napot Önöknek.
xforest
Kedves József!
Állítólag 2024 január 1-ig 1500 új automatát helyeznek üzembe.
https://mohu.hu/nem-lakossagi-ugyfelek/kotelezo-visszavaltasi-rendszer-drs
Király Márta
Tisztelt cím! Az ,75 L-es Coca Cola-s PET palackot hol lehet visszaváltani? Köszönöm.
xforest
Kedves Márta! Jelenleg ez nem visszaváltható, szelektív kukába dobandó. Reméljük, ez hamarosan változik.
Németh Ágnes
Kedves Xforest, meg tudnák mondani, hogy normál 0.5l-es sörös üveget Budapesten hol lehet visszaváltani? Köszönettel: Ági
xforest
Kedves Ágnes!
Ha betétdíjas volt az üveg, akkor a vásárlás helyén visszaváltják.
Üdv