Tartalom
- 1 Lássuk is, milyen előnyökkel jár a zero waste életmód!
- 1.0.1 Kezdd el a hulladék szelektív gyűjtését!
- 1.0.2 Keress csomagolásmentes boltot!
- 1.0.3 Műanyagzacskó helyett használj vászontáskát!
- 1.0.4 Légy kreatív a szépségápolásban!
- 1.0.5 Éttermek
- 1.0.6 Ne használj műanyag szívószálat!
- 1.0.7 Hordj használt ruhát is!
- 1.0.8 Autó helyett járj biciklivel!
- 1.0.9 Zero waste otthon
- 1.0.10 Használj frissen tartó kenyérzsákot!
- 1.0.11 Használj környezetbarát szalvétát!
- 1.0.12 Műanyag doboz helyett használj csatos üveget!
- 1.0.13 Ásványvíz helyett igyál csapvizet!
- 1.0.14 Lebomló szemeteszsák
- 1.0.15 Újrahasznosított vécépapír
- 1.0.16 Hulladékudvar
- 1.0.17 Fedezd fel a mosódiót!
- 1.0.18 Használd a szelektív gyűjtőszigeteket!
- 1.0.19 Bambuszfogkefe és a miswak
- 1.0.20 Kávézz otthon!
- 1.0.21 Ahol tudsz, használj fa eszközöket műanyag helyett!
- 1.0.22 Tudatos tárolásra fel!
Könnyen belátható, hogy az abszolút nulla szemetet termelő, zero waste-életmód kialakítása lehetetlen küldetés – a kibocsátott hulladék mennyisége azonban kis odafigyeléssel jelentősen csökkenthető.
A cikket frissítettük a 2024-ben induló kötelező visszaváltási rendszer információival.
A zero waste kifejezés mindenekelőtt a hulladékmentes életmódra való törekvést jelenti. A hulladékmentes életmód lényeges eleme, hogy segítségével minimálisra csökkenthetjük a mindennapi életünk során keletkező szemét, illetve hulladék mennyiségét. Ami persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy a teljesen hulladékmentes élet elérhető.
A zero waste életmód tehát nem egy állapot. A zero waste nem a szemét fölötti totális győzelmet jelenti, hanem sokkal inkább egy kalandos útkeresést, amelynek során szokásaink átalakításával és tudatos cselekvéssel csökkenteni tudjuk a saját ökológiai lábnyomunkat.
A zero waste életmód több szempontból is jó az egyénnek, és jó a szűkebb-tágabb környezetünknek is. Könnyű belátni, ha kevesebb szemetet termelsz magad körül, az már önmagában is ok az örömre, mert úgy érezheted, valami jót teszel. Ráadásul nemcsak magadnak, de az élővilágnak is használsz vele, és végső soron az utánad következő generációk életét is megkönnyíted.
A zero waste, ha tetszik, intellektuális kihívás is. Az útkeresésé során azt kell kitalálnod, hogyan tudsz napról napra egyre kevesebb szemetet termelni úgy, hogy az lehetőleg ne igényeljen többletidőt, erőfeszítést vagy extra kiadást a családod számára. Fontos tehát, hogy a zero waste nem egy ideálisan elérhető célállapot, hanem tudatos cselekedetek sora, illetve olyan szándék, amely életmódváltásra irányul.
Lássuk is, milyen előnyökkel jár a zero waste életmód!
A zero waste szemléletben a minőség és a funkció fontosabb lesz annál, hogy egy adott dologból mennyi van. Így csak olyan tárgyakat vásárolsz, amelyeket gyakran használsz, és ami lehetőség szerint hosszú időre, akár egy életre szól. De a zero waste életmóddal egészségesebbé válik az étkezés is. Ha kerülöd a csomagolt, félkész- és gyorsételek fogyasztását, vagyis előnyben részesíted a csomagolásmentes és hulladékszegény ételeket, akkor a legtöbb esetben frissebb ételeket fogsz enni, mint korábban.
A zero waste alapja tehát a kisebb fogyasztás. Alapigazság, hogy minél kevesebbet fogyasztasz, annál kevesebb szemetet fogsz termelni. A műanyagtubusos méregdrága kenceficék helyett például saját kezűleg is készíthetsz kozmetikumokat természetes anyagokból. A használati tárgyaidat pedig, ha elromlanak, megjavíthatod vagy megjavíttathatod, ahelyett hogy a szemétbe dobnád. Ezekkel az egyszerű lépésekkel nemcsak magadnak és a környezetednek teszel jót, hanem a pénztárcádnak is.
Nem elhanyagolható szempont, hogy a hulladék mennyisége, tágabb értelemben a hulladékgazdálkodás sok általános környezetvédelmi témával összefügg. A zero waste életmód egyik előnye éppen az, hogy közvetetten pozitív hatást gyakorol például a műanyagszennyezésre, a pálmaolaj vagy épp a ruhaipar, a fast-fashion okozta környezeti és egészségügyi problémákra. Sőt, ha a zero waste életmód a későbbiekben tömegessé válik, az hatással lehet számos környezetszennyező iparágra is.
Az alábbiakban 22 gyakorlati tippet mutatunk be,
amelyek segítségével bárki elindulhat a zero waste életmód izgalmas felfedezőútján.
Kezdd el a hulladék szelektív gyűjtését!
Ha szelektíven gyűjtöd a szemetet otthon, attól önmagában még nem csökken a hulladéktermelésed. Annak azonban, ha elkezded, az lesz a következménye, hogy szembesülsz a saját szokásaiddal. Megtanulod, hogy a napi normál életmódod során milyen fajta hulladékból mennyit termelsz. Ha megismered és tudatosítod a szokásaidat, az sokszor már elég ahhoz, hogy változtass, vagy egyszerűen csak gondolkodni kezdj azon, hogyan tudod csökkenteni az általad termelt szemét és hulladék mennyiségét.
Most már ráadásul arra is lehetőséged van, hogy mindenfajta italoskartont, dobozt, flakont, a tejtermékeket tartalmazó csomagolások kivételével, közvetlenül vissza tudd váltani. A 2024-ben életbe lépő új kötelező visszaváltási törvény értelmében a betétdíjat előre kell majd kifizetni a termékkel együtt, így a csomagolást sértetlenül, nem összenyomva visszaváltva fogod tudni visszakapni a csomagolás árát. A változás egyrészt üdvözlendő, mivel motiválja a fogyasztókat a termékek körforgásba való visszajuttatására. Másrészt azonban macerás is, hiszen ki kell mosni, és nem összenyomva visszavinni a boltba – ami könnyen kísértésbe visz újabb dolgokat vásárolni. A leginkább hulladékmentes megoldás az, ha lehetőleg olyan terméket vásárolsz, amelynek a csomagolását újra tudod használni te magad: ez praktikusan a befőttesüveg. Részletesen a visszaváltási rendszerről itt írtunk.
Keress csomagolásmentes boltot!
Csomagolásmentes boltok már Magyarországon is működnek. Ezen a térképen összeszedtük neked, hogy hol találsz ilyen üzleteket. A térképet folyamatosan bővítjük.
A csomagolásmentes boltok elsődleges célja a környezettudatos és fenntartható vásárlási kultúra kialakítása és terjesztése. Ha ilyen helyen vásárolsz, könnyen kiiktathatod az életedből a felesleges termékcsomagolásokat, és jó eséllyel kiváló minőségű, helyi, illetve hazai termékeket fogsz fogyasztani. A csomagolásmentes boltokban a konyhai alapanyagoktól a tejtermékeken és kozmetikumokon át egészen a környezetkímélő háztartási eszközökig egy sor hasznos és környezetkímélő dolgot megtalálhatsz. A jövő abba az irányba mutat, hogy a csomagolóanyagok egy részét alternatív megoldásokkal kell kiváltani. Gondolj arra, hogy a termékcsomagolás mint dizájnelem sok esetben leginkább a termék eladhatóságát szolgálja, és olykor a csomagolás mint elsődleges funkció háttérbe is szorul. Ne hagyd, hogy a színes-szagos dizájnolt csomagolások irányítsák a figyelmedet és a vásárlási impulzusaidat. Tedd szabaddá, tudatosabbá és környezetkímélőbbé a mindennapjaidat!
Műanyagzacskó helyett használj vászontáskát!
Ha hagyományos szupermarketbe mész, vásárláskor kerüld az egyszer használatos nejlonzacskók használatát! Szerezz be inkább egy erős vászontáskát, amit mindig magaddal vihetsz. Az is sokat segít, ha az otthon már meglévő műanyagszatyraidat viszed magaddal, és ezeket használod.
Légy kreatív a szépségápolásban!
Eszedbe jutott már, hogy mi történik a szemétbe dobott legegyszerűbb tusfürdős flakonokkal vagy testápolós flakonokkal, esetleg a műanyag fogkrémes tubusokkal? Csomagolásmentes boltokban már lehetőséged van kimérve, saját edényben hazavinni azokat a kozmetikai termékeket és ápolószereket, amelyekre szükséged van. De kis ügyességgel, kreativitással saját magad is elkészítheted ezeket otthon. Ha kicsit beleásod magad a témába, akár te magad is készíthetsz otthon illatos kézműves szappanokat, de összeállíthatsz saját testápolót vagy illatszereket természetes olajakból és gyógynövényekből.
Éttermek
Ha nem otthon eszel, válassz olyan éttermet vagy kifőzdét, ahol nem eldobható csomagolásban kapod az ételt! Ha az önkiszolgáló étteremben, menzán elvitelre kéred az ebédet, gondoskodj magadnak saját ételszállító dobozról!
Ne használj műanyag szívószálat!
A szívószál az egyik legveszélyesebb a sok nehezen lebomló műanyagszemét között. Újrahasznosítása sajnos nem megoldott. A legtöbb szívószál anyaga ugyan polipropilén, tehát akár újrahasznosítható is lehetne, de a formája miatt a daraboló- és csomagológépek képtelenek hatékonyan feldolgozni. A műanyag szívószál nagyon könnyű, az utcai szemetesből a szél könnyen felkapja, és így kerül aztán a csatornákba, onnan pedig az élővizeinkbe.
Hordj használt ruhát is!
Sokszor észre sem vesszük, mennyi olyan ruhadarab lapul a szekrény alján, amit nem hordunk. Időről időre érdemes átválogatni ezeket, hátha van, amit esetleg újra szívesen hordanál. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a használt ruha minősége a legtöbbször semmiben nem marad el az újétól. Sőt, ha odafigyelsz, akár kitűnő minőségű ruhákhoz hozzájuthatsz a second hand boltban. Kevesen tudják, de a világhírű magyar filozófus, Heller Ágnes is csak second hand boltokból öltözködött, mégpedig meggyőződésből, nem feledve a környezettudatosság szempontját!
Autó helyett járj biciklivel!
Amikor csak teheted, autó helyett válaszd a kerékpárt! Aki nem ül autóba, nemcsak a károsanyag-kibocsátását csökkenti, de a közlekedési dugókat is nagyobb eséllyel kerüli el. Legyünk méltányosak magunkhoz, csökkentsük az életünkben meglévő stresszfaktorokat, és próbáljunk egészségesebben élni. Erre is jó a bicikli.
Zero waste otthon
A zero waste otthon elég tág fogalom ahhoz, hogy teljes részletességében itt kibontsuk. Rengeteg olyan összetevője van, amely a minimalista életmódhoz hasonló, egyik kulcsa éppen az, hogy a lehető legkevesebb dolgot birtokold. Gondolj bele, amit nem veszel meg, amit nem viszel haza, azzal a későbbiekben sem lesz dolgod. Nem fogja a port, nem kell kerülgetni, nem válik tőle zsúfoltabb a lakás, és ha tönkre megy, nem kell kidobni. Ha kevesebb dologgal élsz együtt, nem fosztod meg magad semmitől, inkább gazdagabbá teszed az életed.
Használj frissen tartó kenyérzsákot!
Egyszer használatos nejlonzacskó helyett vásárold és tárold a kenyeret vagy pékárut erre a célra fejlesztett kenyérzsákban. A speciális biopamut zsákban hosszú ideig friss marad a pékáru, és jó eséllyel kiszáradni, bepenészedni sem fog.
Használj környezetbarát szalvétát!
Mielőtt elterjedt volna a papírszalvéta, a legtöbb háztartásban mosható pamut szalvétákat használtak. De van mód a papírszalvéta környezetbarát kiváltására is. Újrahasznosított papírból készült klórmentes, száz százalékban lebomló szalvétákat ma már különösebb erőfeszítés nélkül be lehet szerezni.
Műanyag doboz helyett használj csatos üveget!
A gazdaságos és környezetbarát tárolásnak számos hatékony módja van, ezek egyike a csatos üveg, amely a legjobb esetben akár egy életen át használható marad. A legtöbb csatos üveg kitűnően záródik, így frissen tartja a benne tárolt alapanyagokat.
Ásványvíz helyett igyál csapvizet!
Hazánk abban a kivételes helyzetben van, hogy a legtöbb településen a csapvíz nemcsak hogy ivóvíz minőségű, de ásványi anyagokban is rendkívül gazdag. Ha ilyen helyen élsz, teljesen fölösleges palackozott ásványvizet vásárolnod, ami amellett, hogy drágább, súlyosan károsítja a környezetet a palackok miatt. A szelektív hulladékgyűjtés ugyan jó dolog, de a felesleges hulladék termelésére nem megoldás. Ha úgy alakul, hogy vizet vinnél magaddal, remek kulacsokat és vizes tömlőket is beszerezhetsz.
Lebomló szemeteszsák
Nejlon helyett használj biológiailag lebomló szemetes zsákot. Ezt a terméket bármelyik szupermarketben beszerezheted, és semmivel nem rosszabb, mint a nejlonzsák.
Újrahasznosított vécépapír
Vécépapírt minden háztartásban használnak, ez elkerülhetetlen. Ha csökkenteni akarod az ezzel összefüggő szennyezést, válassz újrahasznosított papírt. Kapható továbbá olyan vécépapír is, amelynek a gurigája vízzel érintkezve azonnal bomlásnak indul.
Hulladékudvar
A hulladékudvarok olyan helyek, ahol szakképzett személyzet veszi át az átlagos, normál életvitel mellett keletkező háztartási hulladékot. A hulladékudvarokon leadhatsz csomagolóanyagot, veszélyes vagy speciális kezelést igénylő hulladékot, például használt étolajat, de átvesznek szükségtelenné vált vagy elavult, javíthatatlan műszaki cikkeket, elektronikus hulladékot is.
Fedezd fel a mosódiót!
A mosódió egy Délkelet-Ázsiában honos fán terem. A fát szappanfának is hívják, mivel a termésének héja felületaktív anyagot, ún. szaponint tartalmaz. Ez az anyag vízzel érintkezve habzik, és képes szennyeződések eltávolítására. A mosódió sokoldalúan felhasználható a háztartásban, a hajmosástól egészen a takarításig.
A helyiek már évszázadokkal ezelőtt rájöttek erre, és a mag nélküli dióhéjat használják természetes mosószerként a mosáshoz. A mosódió környezetkímélő, tisztítóerejére alapozva már kaphatók különböző folyékony és vízben oldódó kapszulás mosószerek is. Legyünk azonban körültekintőek!
A mosódió egyáltalán nem biztos, hogy hatékonyabb a környezettudatosság szempontjából, hiszen a termést valahogy a felhasználás helyére kell szállítani, és ez a több ezer kilométeres út már önmagában is környezeti terheléssel jár. Az erről szóló vitákban gyakran érvként hozzák fel a mosódió ellen, hogy ma már a szintetikus mosószerek többsége sem szennyez olyan borzasztó mértékben, mint korábban. És lehet, hogy a mosódió használata inkább tesz jót a lelki egyensúlyunknak, mint a környezetvédelem ügyének. Egy próbát persze megér, de ami ennél is fontosabb, igyekezzünk minél kevesebb klóros tisztítószert használni, a mosógépet pedig használjuk alacsony hőfokon.
Használd a szelektív gyűjtőszigeteket!
Bár a legtöbb településen és társasházban ma már megoldott a szelektív hulladékgyűjtés, bizonyos típusú hulladékok gyűjtésére és tárolására így sem mindenhol készültek még fel. Ezért is jó, hogy sok helyen olyan hulladékszigeteket is kialakítottak, ahol külön-külön gyűjthető a fémhulladék, a papír, a műanyag. Keresd meg a lakóhelyedhez legközelebbi hulladékgyűjtő szigetet, és amit otthon nem tudsz szelektíven gyűjteni és tárolni, lehetőleg ott helyezd el!
Bambuszfogkefe és a miswak
A fogorvosok ajánlása szerint a fogkefét érdemes legalább havonta-kéthavonta cserélni. Mennyi-mennyi műanyagszennyezéssel jár ez az apróság, amivel végeredményben csak az egészségünket szeretnénk védeni! Az egyik megoldás a műanyag fogkefe kiváltásra a bambuszfogkefe, amely manapság szintén könnyen beszerezhető.
Bizonyos közel-keleti, dél-amerikai és nyugat-ázsiai országokban van természetes alternatívája a fogkefének: ez a miswak. Ez az eszköz az arakfa (Salvadora Persica) ágából készülő természetes fogápoló eszköz, amelynek segítségével fogkrém használata nélkül tisztíthatjuk a fogunkat. A Salvadora Persica ág nedve több mint 70 alkotóelemet tartalmaz, amely jótékony hatással van a fogak és az íny állapotára. Hatásosságát és egészségességét több száz tanulmány vizsgálta és és igazolta, használatát az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is ajánlja. Ha tetszik ez a megoldás, bátran kipróbálhatod. Budapesten is sok közel-keleti boltban kapható ilyen fogkefe, illetve online shopokban is hozzáférhető.
Kávézz otthon!
Ha lehetőséged van, próbáld csökkenteni a kávéfogyasztásodat. A kávétermesztés és a kávé szállítása elképesztő mértékben terheli a környezetünket világszerte. Ha kávézol, inkább otthon tedd, és ne dobd ki a zaccot, hanem hasznosítsd újra házon belül. A kávézacc alkalmas lefolyótisztításra, de néhány szobanövény vagy kerti haszonnövény is meghálálja, ha időről időre kávézaccal frissíted fel a földet.
Ahol tudsz, használj fa eszközöket műanyag helyett!
A Természetvédelmi Világalap (WWF) kutatása alapján egy ember egy hét alatt nagyjából egy műanyagflakon kupakjának megfelelő mennyiségű – megközelítőleg öt gramm – mikroműanyagot fogyaszt el. Ez főleg a vízzel együtt kerül az emberi szervezetbe, vagy olyan tengeri ételek révén, mint a kagylók és rákfélék, amelyeket egészben fogyasztanak. Elég ijesztően hangozhat, de ez azt jelenti, hogy tíz év alatt akár két és fél kiló mikroműanyag is bekerülhet egy ember szervezetébe teljesen hétköznap életvitel mellett is. Ezért is borzasztóan fontos, hogy a műanyag használatát minél gyorsabban és radikálisabban csökkentsük, ahol lehet. A műanyag hulladék egy része – ide értve a műszálas ruhákról leváló szöszt, a szívószálat vagy a PET palackokat – végeredményben az ivóvízben fog kikötni. Ha csak annyit teszel, hogy a műanyag felmosó fát és partvisnyelet fára cseréled, máris nagy lépést tettél a műanyaghulladékok ellen. A fa nemcsak esztétikusabb, a használata kényelmesebb, és a szó jó értelemben tartósabb is, mint a műanyag.
Tudatos tárolásra fel!
Egy háztartásban alighanem a legnagyobb kihívás a tárolás. Nincs az a doboz, amit ne lehetne megtölteni hasznos vagy olykor kevésbé hasznos holmikkal. Ha a tárolást tudatosan szervezed meg, nemcsak helyet takarítasz meg, de jó eséllyel az általad termelt hulladék mennyiségét is csökkentheted. Műanyag doboz vagy láda helyett használj üveget vagy faládát. Régi faládákat bármelyik ócskapiacon könnyen és olcsón beszerezhetsz. Az ilyesmi nemcsak a gazdaságos tárolást teszi lehetővé, de esztétikusabb, vonzóbbá is teszi az otthonodat.
Kassai Zsigmond | író, szerkesztő, egy bassett hound boldog gazdája
Lévay Zoltán
Használj SZÁRAZ szappant, mosogatószert, tisztitó szereket és mosó szereket, lehetőleg papir csomagolásút! Ne cipeld a hatóanyag 10x térfogatát kitevő vizet, akkor nem kell műanyag csomagolás, nem kell 10x annyi kamion az utakon, nem kell fűtött raktár és a rengeteg műanyag csomagolás és palack sem!!!!
Továbbá hajtógázas derodorok helyett levegőpumpásat válassz! Akkor nem kell nyomástarttó csomagolás és lehet üvegből is a palack!
DOBJUK KI A BOLTOKBÓL a folyékony szappant, tusfürdőt, mosókapszulát , mosogató géleket és borotva habokat!!!