Négyrészes tanulmányomban több évszázados áttekintéssel a ma használatos kamatos pénznek a társadalomra és a természetre gyakorolt, enyhén szólva sem egészséges hatását nem csak körüljárom, hanem a gyógyulás, gyógyítás felé vezető utat is vizsgálom.
Az I. részben arra a kérdésre keresem a választ, hogy a pénz áldás-e vagy átok. Vázolom a mai pénzrendszer használatának pozitív és negatív következményeit. Évszázadok alatt a piaci erők, vagyis maga a gazdaság (Polányi szerint: „az ördögi malom”) kiágyazódott a társadalomból, ami végzetes és önpusztító tendencia. Erkölcsi iránytűnk azt mutatja, hogy a kamattal valami nagyon nem stimmel.
A II. részben a bajok forrását keresve a középkori kamattilalomból kiindulva a Barabási-féle hálózatbővülés két törvényét egy harmadikkal kiegészítve megpróbálom a Polányi-féle „ördögi malom” kialakulását és erejét megmagyarázni. Polányi szerint a társadalom védekező ellenmozgásainak a munkaerőre, a földre és pénzre kell vonatkozniuk. A Joób-féle korrigált potyautas dilemma tanulsága alapján rámutatok, hogy csakis az erkölcsi alapon álló jog felől közelítve lehetséges elérnünk, hogy a gazdaságban is ismét „helyes szabályok uralkodjanak”.
A III. részben először bemutatom a kamat kialakulását és a kamatszedés jogtalanságát, majd a kereslet-kínálat törvényszerűségének kibővítésével és matematikai alátámasztásával kísérletet teszek egy keretrendszer létrehozására. A levezetés kétfajta, első típusú klasszikus és második típusú hiperinflációs válságot ad eredményül. Látszatmegoldásként a mai gazdasági kormányzatok ezen két válságfajta között keresik a nem létező egyensúlyt, miközben a pénzrendszernek az I. részben vázolt negatív következményei a konkrét gazdasági válságok kivitelével benne maradnak a rendszerben.
A IV. részben az említett keretrendszert néhány szimmetria szabállyal kiegészítve könnyedén eljutunk a geselli pénzelmélethez. Állításom szerint a szelíd pénzre vonatkozó szabályoknál nem lehetséges mélyebben belefoglalni a gazdaságot működtető leendő törvényekbe az etikai követelményeket. Ezzel lehetővé válhat a mai pénzrendszer negatív következményeinek tüneti kezelése helyett a bajok valódi enyhítése, miközben megmaradnak az előnyök, pl. a tőkekoncentráció.
I. rész A pénz: áldás vagy átok?
II. rész A központosítás évszázadai
III. rész A jelenlegi pénzrendszer bírálata
IV. rész A szelíd pénz elmélete és gyakorlata
Mind a négy rész letöltése itt pdf formátumban. (A honlap szellemisége szerint lehetőleg ne nyomtasd ki.)
Előző rész | Következő rész |
Laborczi Pál |Okleveles gépészmérnök, általános informatikus. | Sok-sok évvel ezelőtt mintegy hobbiként kezdett el a piszkos anyagiak furcsa kifejezésből kiindulva a pénz és erkölcs kapcsolatáról kutakodni. A szerteágazó téma alapos körbejárásán át jutott egyfelől ennek a tanulmánynak a megírására, és arra a gondolatra, hogy az ember létfeladata nem más, mint önmagával, embertársával és a természettel egyensúlyban élni. Ez a hármas harmónia, ez a hármashangzat Isten nélkül megoldhatatlan feladat.
Ez az írás nem feltétlenül tükrözi az xForest szerkesztőségének a véleményét. Amennyiben leírnád te is gondolataidat a témában, és szeretnéd, hogy megjelenjen az xForesten, akkor ide küldd: info@xforest.hu
Vélemény, hozzászólás?