Tartalom
A Compocity jó értelemben vett igazi magyar startup. A feltalálói azt a zöld és valóban hasznos célt tűzték ki maguk elé, hogy forradalmasítani fogják a lakáson belüli komposztálást. A Compocity pontosan arra a sokak által felvetett óhajra ad választ, hogy „de jó is lenne, ha a sok konyhai hulladék nem a szemétben végezné”.
Akinek nagy kertje vagy telke van, esetleg akad ismerőse, aki malacokat tart, megtehette eddig is, hogy újrahasznosítja az ételmaradékot. Ám az emberek többségére kevéssé jellemzők ezek a viszonyok, ugyanakkor az igény bennük is megszülethet, hogy komposztálni akarnak.
A magyar fejlesztésű Compocity pontosan erre kínál megoldást.
Mi az a Compocity? Kinek érdemes használnia?
A Compocity egy háztartási, automatizált komposztáló, ami fermentáció (erjesztés) által hoz létre humuszt a háztartási hulladékból. Kiváló hír sokak számára, hogy lényegében szagmentes és nem igényel földigilisztát.
Ahogy a Metropolitan Egyetem TEDx oldalán olvashatjuk: „A Compocity egy zöld városi rendszert takar, ami új megközelítésbe helyezi a zárt térben történő komposztálást egy interaktív okos kuka és egy hozzá kapcsolódó applikáció segítségével.”
Lényegében bárki használhatja, akinek más módja nincs a komposztálásra, ám szeretné hasznosítani az ételmaradékot, ami már a kutyának se kellene máskülönben.
2020-ban kapták meg az első komolyabb elismerést
2020 őszén hirdette meg az Újbudai Hallgatói Startup pályázatot Újbuda Önkormányzata és a Spin-Off Klub. Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő eseményen tizenkilenc induló közül került a Compocity a négy győztes közé, akik egy- egy millió forintos díjazásban részesültek.
Milyen elven működik?
A Compocity Appstore-os leírása szerint a Compocity alapkomponense egy ökorobot, amely a szerves konyhai hulladékot néhány hét alatt komposzttá alakítja tisztán, szagok és üvegházhatású gázok, napi karbantartás és giliszták nélkül.
A rendszer beépített érzékelői automatikusan érzékelik a CompoMIX (komposztált anyag) állapotát, és javaslatot tesznek a megfelelő felhasználásra.
A munka nagy részét barátságos mikroorganizmusok végzik
Ahogy Pancsa Emese elmondta, a Compocity története érdemben azzal kezdődött, hogy a hollandiai mesterképzése során városi közösségeknek szeretett volna környezetbarát megoldást találni az ételmaradék és konyhai hulladék kezelésére.
A korai kísérletek nem hoztak érdemi eredményt, végül egy hagyományos japán komposztálási eljárást automatizált, és ebből írta a diplomamunkáját is. A legfőbb különbség a hagyományos kerti komposzthoz képes, hogy ennél az új eljárásnál a levegő teljes kizárásával történik a komposztálás.
Giliszták helyett ugyanis erjesztéses, fermentáló metódussal lesz termőtalaj az ételmaradékból, miközben a mikroorganizmusok alacsony hőmérsékleten tartják a folyamatot.
Kinek a nevéhez fűződik a compocity?
Pancsa Emese Zsuzsanna a METU-n kezdte meg tanulmányait. Környezetkultúra alapszakon végzett 2017-ben, majd a Formatervező művész mesterszakon végzett. A 2017/2018-as tanév Design nagyköveteként szakmai eseményeken képviselte a METU-t.
A nagyköveti teendők mellett előadója volt az első TEDxMETU-nak is, ahol a TEMPO elnevezésű projektjét mutatta be a közönségnek. A 2017-es OMDK-n a TEMPO elnyerte az Építőművészet és Design tagozat 1. díját, illetve Rektori különdíjban is részesült. A 2019-es kaposvári versenyen püree projektje a Design tagozat 1. díját hozta számára.
Külön csavar a történetben, hogy bár a Compocity-vel is pályázott, végül a zsűri a püree-t hozta ki győztesnek. Startup megmérettetéseket viszont már az okoskomposztálóval ért el csapatával együtt.
Mitől számít forradalminak a compocity?
A komposztálás évezredes találmány. Maga az eredeti japán eljárás is évszázadokra megy vissza (habár az erjesztés univerzális felfedezés, hiszen minden olyan kultúra rájött a nyitjára, amelyik szerette volna kicsit vidámabb hellyé tenni a világot).
A házi komposztáló berendezések se számítanak újdonságnak.
Pancsa Emese így fogalmazta meg: „fejlesztésünk egy beltéri rendszer, amely a környezeti nevelésben és a szemléletformálás kialakításában nyújt aktív segítséget… Megoldásunkkal minden közösség aktívan hozzájárulhat az élhetőbb és zöldebb városi környezet megteremtéséhez.”
Mennyiben más, mint a hagyományos komposztálás?
A Compocity robotjában a komposztálás közel tized annyi idő alatt megy végbe, mint a hagyományos módszerrel, minősége pedig vetekszik a műtrágyáéval, talajkárosító hatások nélkül.
A Compocity kényelmes használatához a komposztkapszulák mérete is hozzájárul. Egy 40-50 fős közösségnek hozzávetőlegesen két hétbe telik a kapszulát megtelítenie.
Mik az előnyei a Compocitynek?
A Compocity azon kevés magyar startup közé tartozik, amelyik érdemi hazai és külföldi sikereket ért el. 2020-ban alakult meg a céges háttér, a Compocity Kft. két befektető támogatásával.
2022-ben a Hiventures ötödik alkalommal rendezte meg a Regional Startup and Innovation Dayt, ami a közép-kelet-európai régió talán legrangosabb startup networking alkalma. A most először meghirdetett, fenntarthatóságért járó Best Impact Award díjra a Compocity is jelölt volt.
Ezt követően, 2022 júniusában első helyet értek el a brit Pitch & Bridge Competition során, és így hamarosan létrehozhatják az első nemzetközi főhadiszállásukat Birminghamben.
A Compocity több min komposztáló: egy komplex szolgáltatás
Ahogy a VG.hu riportjából is kiderül, a Compocity Kft. már induláskor jelentős tőkeinjekciót kapott: 40 millió forintos befektetés érkezett az Arete Zrt.-től és a Prímaenergia Zrt.-től. Ebből valósíthatták meg 2020 végére az első tíz ökorobotot és a hozzájuk tartozó teljes szoftveres hátteret.
A Compocity robotjainak éles tesztelése 2021 februárjában kezdődött és hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a cégek elsősorban szolgáltatást akarnak, nem eszközt: a drága dobozos termék megvásárlása helyett szívesebben fizetnek elő havidíjas szolgáltatási csomagra.
Ennek keretében a Compocity csapata üzemelteti a robotot, újratöltik benne a mikroorganizmust, és ha az előfizető kéri, segítenek a komposzt és a komposzttea hasznosításában is. Ráadásul arról is tájékoztatják az előfizetőket, hol kerül felhasználásra a komposzt.
Vannak-e hátrányai?
A rendszer egyetlen érdemi hátránya jelenleg, hogy nem megoldott, mi történjen a komposzttal a folyamat végén. Emese egy ideig Hollandiában tanult, ezért is volt érdekes felvetés az Agroberichtenbuitenland.nl részéről, hogy miben látják másképp az élelmiszer-pazarlást a magyarok, mint a hollandok?
A hollandok általában hajlamosabbak a körforgásos gazdaság input-output ciklusát egészében látni és részt is venni bene, míg a magyarok ugyan szívesen végzik a házi komposztálást, de azt is akarják, hogy a komposztot elszállítsák tőlük.
Aligha várható el egy startuptól, hogy rögtön első lépésben mindent megoldjon, a Compocity jövője pedig kifejezetten pozitív.
A szerző végszava: ezt a cikket nem támogatta anyagilag, vagy más formában a Compocity csapata. Azért született meg az anyag, mert egy kifejezetten hasznos, magyar zöld találmány igenis megérdemli, hogy minél többen tudjanak róla.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, szövegíró. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?