Tartalom
- 1 Mekkora a Tisza-tó? Hol fekszik?
- 2 Milyen céllal alakították ki a Tisza-tavat?
- 3 Milyen növényzet, állatvilág van a Tisza-tónál?
- 4 10 kihagyhatatlan Tisza-tavi látnivaló
- 4.1 1. Tisza-tavi madárrezervátum
- 4.2 2. Tisza-tavi Ökocentrum
- 4.3 3. Tiszaderzsi Kenguru Park
- 4.4 4. Tisza-tavi levendulás
- 4.5 5. Kiskörei Hallépcső
- 4.6 6. Tisza-tavi vízisétány
- 4.7 7. Küszvágó csér kilátó
- 4.8 8. Lombkorona sétány
- 4.9 9. Tiszavirág ártéri sétaút
- 4.10 10. Téglamúzeum
- 4.11 +1: Kiskörei Vízerőmű
A Tisza-tó az előkelő 2. helyet foglalja el hazánk legnagyobb állóvizei és az első helyet a mesterséges tavak között. Korábban hivatalosan Kiskörei víztározónak hívták, hiszen az egyik szerepe is ez volt eredetileg. Mára már emellett turisztikai központtá is vált.
Mekkora a Tisza-tó? Hol fekszik?
A Tisza-tó – mai nevéből jól kitalálható módon – a Tisza folyómedrének 404 és 440,5 folyamkilométere között terül el. Területe 127 km2, hossza 33,5 km, legnagyobb szélessége nagyjából 5 km. Területe nagyobb, mint a Velencei-tóé (26km2) vagy a Fertő-tóé (magyarországi területe 87km2).
Milyen céllal alakították ki a Tisza-tavat?
A Tisza-tó kialakításának több oka is volt. Szerepet játszott a magyarországi turizmus két részre bontása, hiszen a Balaton (bár központi helyen fekszik), a Debrecen környékieknek igen messze van. Ezen kívül nagyon fontos bel- és árvízvédelmi funkciót szántak neki, amit ténylegesen ellát, hiszen, ha nincs a Tisza-tó, akkor Szeged városa már többször is víz alá kerülhetett volna. További szempont volt, hogy javítson a Közép-Tisza vidék vízellátásán, segítse elő az energiaellátást a vízerőmű segítségével. A sok hasznos szerepkör mellé pedig társultak a turisztikai és természetvédelmi célkitűzések is.
Valójában a Tisza-tó nem teljesen tó, hiszen átfolyik rajta a Tisza, ezért igen erős vízmozgást is képes eredményezni. Ezen kívül az Eger patak is táplálja.
A Tisza-tó kialakítására az 1960-as évek végén került sor. A terület előtte mocsaras volt, lápos, tele vízmosásokkal, holtágakkal. A Tisza rendszeresen elöntötte ezt a részt, ami nem kedvezett az akkor ott élő óhalászi embereknek. A mai tó közepén ugyanis valaha egy falu állt, ám 1877-ben mindenki elköltözött onnan egy hatalmas áradás után.
Az első elárasztásra 1973-ban, a másodikra 1978-ban került sor, ami meghatározta a működési szintet. A tó vízmélysége 0,8 és 3 méter között változik.
Milyen növényzet, állatvilág van a Tisza-tónál?
Hatalmas és nagyon gazdag növény- és állatvilág jellemzi a Tisza-tavat. Majdnem 200 féle madárfaj fészkel a környéken, például a dankasirályok és küszvágó csérek is. Találkozni lehet kormoránokkal is, előszeretettel szárítkoznak a kiálló fatorzókon. Található itt csodaszép őstölgyes, ami igazi ritkaság, több száz éves kocsánytalan tölgyek is részei. A Tisza-tó csodálatos növényvilágát és állatvilágát élőben is meg lehet tekinteni például a kenus túrák alkalmával.
10 kihagyhatatlan Tisza-tavi látnivaló
1. Tisza-tavi madárrezervátum
A Tisza-tavi és a Tiszafüredi madárrezervátum nem ugyanaz, ám az első magában foglalja a másodikat. Nagyjából a Tisza-tó felén található madárrezervátum, amit már a tó kialakításakor, 1973-ban védetté tettek. A korábban említett holtágak és árterek kiváló otthont nyújtottak a madaraknak, így nagyon sok védett és fokozottan védett madárfajt lehet itt megtalálni. Érdemes távcsővel látogatni, főleg a vegyes gémtelep „szúrhat szemet” könnyen. A sokféle vízimadár mellett ragadozómadaraknak is otthont ad.
- Látogatási idő: költési időszakban: február 1-től június 15-ig nem ajánlott
- Látogatási lehetőség: csónakkal, túravezetővel több kikötőből is lehetséges
2. Tisza-tavi Ökocentrum
Az Ökocentrum Poroszlón található, egy modern, letisztult turisztikai látogatóközpont, ahol megismerkedhet a látogató a Tisza-tó növény- és állatvilágával. Az Ökocentrumban több emeleten találhatók állandó és időszakos kiállítások, 3D mozi és játszószoba is. A gyerekek számára rengeteg lehetőség kínálkozik a játékra és interaktív szórakozásra. Itt található Európa legnagyobb édesvízű akváriumrendszere is.
- Nyitvatartás: Nem egy átlagos nyitvatartással rendelkezik, hiszen sok a karbantartás, az állatoknak pihenők kellenek, ezért az Ökocentrum honlapján érdemes ellenőrizni.
- Jegyárak:
- Felnőttnek 2000 Ft
- Kedvezményes (3-18 év, ill. 62 felett): 1700 Ft
- 3D mozi esetén +300 Ft a jegyár
- Családi jegy: 2 felnőtt és legalább egy 18 év alatti gyermek esetén mindenki a kedvezményes áron válthat jegyet
- Megközelíthetőség: a főbejárat címe: Poroszló, Kossuth u. 41.
- Parkolási díj 8:00-15:00 között 1000 Ft/nap, míg az ez után érkezőknek 500 Ft/nap. A parkolás november 1 és március 31 között INGYENES.
3. Tiszaderzsi Kenguru Park
Tiszaderzsen nyitotta meg kapuit a Nyíregyházi Állatkert jóvoltából a Kenguru Park. Kellemes ausztrál stílus és a kengurukon kívül alpakák, szurikáták és papagájok otthonául is szolgál. A kenguruk között tett séta egyedülálló élményt nyújt.
- Cím: 5243 Tiszaderzs, Nefelejcs utca 14.
- Látogatási idő: télen zárva, nyitás 2023. április
- Jegyárak:
- Felnőtt: 2900
- Diák: 2200
- Baba (3 éves kor alatt): 300
- Nyugdíjas (70 éves korig): 1800
- Nyugdíjas (70 éves kor felett): 1000
4. Tisza-tavi levendulás
Szintén Tiszaderzsen található a 2021 nyarán nyílt levendulás, amit több, mint 600 tő levendulával várja a látogatókat. Az illatos növényekből a faluban több helyen készítenek illatpárnákat, dísztárgyakat is, sőt, még édességet is.
- Cím: Tiszaderzs, Rákóczi Ferenc út 23, 5243
- A belépés díjtalan, a szedd magad napokon a zsákokért kell fizetni, amibe a levendulát gyűjtheted.
5. Kiskörei Hallépcső
Egész Magyarországon csak a Tisza-tónál található ilyen hosszú hallépcső, amely biztosítja a halak mozgását a Tisza-tó és a Tisza folyó között, ahol jelentős szintkülönbség is lehet. 1371 méter hosszú a halfolyosó, amit kisebb vízesések tesznek természetessé.
- Látogatás: ingyen megtekinthető az év minden napján
- Megközelítés: Kisköre és Abádszalók között helyezkedik el, látogatása gyalogosan vagy kerékpárral lehetséges
6. Tisza-tavi vízisétány
A Hortobágyi Nemzeti Park víz feletti, 1,5 km-es pallóútja. A vízi sétány célja, hogy megismertesse a Tisza-tó kialakulását, annak növény- és állatvilágát. Többféle ismertető is van gyerekek számára, illetve egy magasles is található a sétányon, hogy könnyen be lehessen látni egy nagyobb szeletet a csodálatos Tisza-tóból.
- Megközelítés: Fűzfa kikötő, Poroszló – kishajójárattal
- Jegyárak:
- Felnőtt: 1800 Ft
- Kedvezményes (3-18 év, kerekesszékes): 1200 Ft
- 3 év alatt ingyenes
Fontos, hogy itt csak készpénzzel lehet fizetni! Télen zárva, áprilistól-októberig látogatható
7. Küszvágó csér kilátó
2021-ben megépült a harmadik kilátó, ami szintén madárnevet kapott. A Szilas-foknál helyezkedik el, csak csónakkal lehet megközelíteni és 9 méter magasan emelkedik a víz fölé. Gyönyörű kilátást nyújt, érdemes meglátogatni.
- Megközelítés: csónakkal a Szabics kikötőből
- Koordináta:6096495,20.6863822
8. Lombkorona sétány
A Tisza-tótól nem messze, Karcagon található a 6 méter magasra emelt lombkorona sétány, melyből ezen az országrészen nem sokat találni. 314 méter hosszan élvezhetik felnőttek és gyerekek az interaktív feladatokat és a kilátást.
- Egész évben ingyenesen látogatható
- Megközelítés: Karcag, Liget u., 5300
9. Tiszavirág ártéri sétaút
Ez a gyönyörű tanösvény nagyjából 2 km hosszú és nagyon sok élményt nyújt. A látogatók megismerkedhetnek a gyékényfonás és a halászmesterség fortélyaival és a kosárfonás anyagaival is.
- Megközelíthetőség: Szabics kikötőből csónakkal
- Egész évben ingyenesen látogatható túravezetővel vagy önállóan
10. Téglamúzeum
Talán nem hangzik túl izgalmasan, ám Európában csak Magyarországon volt nagyon gazdag pecsétes tégla készítés. Tiszaszentimrén főként egyházi pecsétes téglákat gyűjtöttek össze, de más különlegességeket is bemutatnak. Nagyon érdekes évszámos, pecsétes, szöveges téglákat lehet találni, de van olyan, amelyiken címerek vagy állatok szerepelnek.
- Cím: Tiszaszentimre, Sport út 4, 5322
- A belépés ingyenes, de érdemes előre egyeztetni
- Telefonszám: +36305400390
- Email: tegularium@gmail.com
+1: Kiskörei Vízerőmű
A Tisza-tó egyik nevezetessége, turisztikai célpontja a Kiskörei Vízlépcső részeként megépült, 1974-ben üzembe helyezett Kiskörei Vízerőmű, mely 28 MW beépített teljesítményével Magyarország legnagyobb vízerőműve. A vízerőmű szervezett, csoportos formában (maximum csoport létszám 50 fő) előzetes írásbeli megkeresés és azt követő engedélyezés alapján egész évben látogatható.
A Tisza-tó rendkívül gazdag látnivalókban, a felsoroltakon kívül sok élménnyel gazdagodhat, aki csónakot bérel és bejárja vele a tavat. Nagyon sok izgalmas dolgot lehet felfedezni, legyen az természetes vagy mesterséges. A környék kulturálisan is egyedülálló. Nyáron, egyeztetve az időpontokat érdemes több napot rászánni, hogy a legtöbb látnivalót meg lehessen tekinteni.
Ezen kívül nagyon látványos a Tisza-tavi kerékpárúton is végigbiciklizni, hiszen bringával is nagyon sok helyre el lehet jutni, és nem mellesleg ez a kerékpárút nyerte a 2021-es Év kerékpárútja pályázatot.
A Tisza-tó 1999 óta az UNESCO Világörökség része, és a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozik. A rengeteg sziget, holtág és csatorna váltakozása egyedivé teszi az egész területet.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?