Tartalom
- 0.1 Hol vannak a kerékpárutak Magyarországon?
- 0.2 Mire kell figyelni a kerékpárutak használata során?
- 0.3 Hol találok jó térképet kerékpárutakról?
- 1 A 20 legszebb kerékpárút Magyarországon
- 1.0.1 1. Deseda-tó körüli kerékpárút
- 1.0.2 2. Tisza-tó
- 1.0.3 3. Által-ér menti kerékpárút
- 1.0.4 4. Az Őrség számozott útvonalai
- 1.0.5 5. Dunakanyar kerékpárút (EuroVelo 6)
- 1.0.6 6. Szentendre
- 1.0.7 7. Szigetköz – Dunakiliti és Mosonmagyaróvár
- 1.0.8 8. Fertő-tavi kerékpárút
- 1.0.9 9. Budapesten belül: a Rákos-patak
- 1.0.10 10. Budapesten belül: Szilas-menti kerékpárút
- 1.0.11 11. Budapesten belül: Kerékpárút a Duna mentén
- 1.0.12 12. Kis-Balaton kör
- 1.0.13 13. Szilvásváradi kör
- 1.0.14 14. Sopron-Harka kerékpárút
- 1.0.15 15. Balaton-kör
- 1.0.16 16. A Velencei-tó körüli kerékpárút
- 1.0.17 17. Zselic
- 1.0.18 18. Ormánság és a Drávamente
- 1.0.19 19. Tokaj kör
- 1.0.20 20. Szekszárd és környéke
- 1.0.21 + 1 Szuper biciklis hely minden évben
- 1.0.22 Kerékpárút térképek a tervezéshez
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kerékpározás Magyarországon. A folyamatosan megújuló és újonnan épülő biciklis útvonalak hol természeti látnivalókat, hol pedig falvakat és városokat kötnek össze, vagy épp a nagyváros közlekedését hivatottak segíteni. Ebben a cikkben megmutatjuk a 15 kedvenc kerékpárutunkat!
Hol vannak a kerékpárutak Magyarországon?
Kis országunk kerékpárútjai folyamatosan fejlődnek. A nagyobb városokban is egyre több helyet kapnak a bringások, egyre több útvonalat festenek fel, hogy bátorítsák az embereket az autó nélkülözésére és a kerékpárok használatára. Ezen felül gyönyörű kerékpárútvonalakat találunk szerte az országban, amelyek kisebb-nagyobb távokon természetközeli részeken vezetnek át. Nem csak a sportolás, de a látvány miatt is érdemes ellátogatni ezekre a kerékpárutakra.
Mire kell figyelni a kerékpárutak használata során?
A kerékpárosokra is vannak érvényes KRESZ szabályok, melyekkel érdemes tisztában lenni. Ilyen például az, hogy ha az út mellett kerékpárút van kialakítva, akkor kerékpározni nem szabad az úton, kivéve, ha az úttesten kerékpárnyom van felfestve.
Hol találok jó térképet kerékpárutakról?
Több helyen is találhatsz kerékpáros utakról térképeket, sokszor térségre vagy régióra felosztva. A Flowcycle nevű oldalon az egész országban megtalálható és már kipróbált biciklis útvonalakat helyezték el egy térképen, több, mint 900 kilométernyi biciklis útvonalat találni részletes leírásokkal. Ezen kívül több blogoldal is ír egy-egy bicikliútról és élményeikről.
A 20 legszebb kerékpárút Magyarországon
1. Deseda-tó körüli kerékpárút
2022-ben immáron harmadjára írták ki a közönség számára az „Év kerékpárútja” pályázatot, amire 7189 szavazat érkezett. Idén a Deseda-tó körüli út kapta meg a címet 1964 szavazattal. A kedvelt üdülő- és pihenőhely Kaposvár mellett található, ami 4 km-re fekszik a várostól (természetesen 4 km bicikliút). A tó körüli útvonal több pihenőhelyet is érint, és a közelben található egy arborétum is, amit szintén érdemes meglátogatni. Természetesen a Deseda-kilátót is érdemes felfedezni, és pihenésképpen gyönyörködni a dombokkal tarkított tájban.
2. Tisza-tó
A Tisza-tó körüli kerékpárúton a kiskörei duzzasztóműnél működik egy mérőpont, ami szerint 1 év alatt 1,5-szeresére nőtt a kerékpározók száma. Ennek hatására 2019-ben fejezték be a Tisza-tavi kerékpárutat, így azóta már teljesen körbe lehet tekerni rajta, amivel a 2021-es Év kerékpárútja pályázatot nyerte el. A Tisza-tavat megkerülő biciklis útvonal a gátkoronán halad aszfaltos úton, ahonnan csodálatos rálátás nyílik a tóra. Közben több pihenőt és kempingező helyeket alakítottak ki, hogy bármekkora távot is tegyen meg az ember, tudjon pihenni. A legnagyobb kör 95 km hosszú, ezen teljesen körbetekerhető a Tisza-tó, illetve az ennél eggyel kisebb, 68 km-es körrel a Poroszló és Tiszafüredi összekötő hídon biciklizhetünk át.
3. Által-ér menti kerékpárút
2020-ban rendezték meg először az Év kerékpárútja szavazást, az első évben ennek az útnak a Tatabánya-Tata közötti szakasza nyert. Az útvonal Oroszlánytól indul és Dunaalmásig vezet, ahol csatlakozik az EV6-os úthoz, az új szakaszt Dunaalmás és Neszmély között frissen aszfaltozták.
Végig halad az Által-ér mentén, ahol több kerékpáros pihenőhelyet is kiépítettek. Sokak által kedvelt út, hiszen gyönyörű a táj, és az autóúttól távolabb halad szinte a teljes szakaszon, ezért zavartalanul és biztonságosan használható. Több helyen lehetőséged van pihenni, tanösvényeket bejárni, és élvezni a táj szépségét. Útközben megcsodálhatod a Gerecse sasbérceit is. Tatabányán érdemes meglátogatni egy kevésbé ismert látnivalót, a Bányászati és Ipari Skanzent, ahol kicsik és nagyok egyaránt találnak érdekességeket.
4. Az Őrség számozott útvonalai
Az Őrségben komplett kerékpárosoknak szánt túraútvonalakat hoztak létre, amiket számokkal jelöltek. Mára már 6 ilyen útvonal van, összesen 226 km hosszan. Mindegyik számozott útvonal Őriszentpéterről indul, de természetesen máshonnan is teljesíthetők. Az Őrség-Vendvidéki kerékpár túrák honlapján minden útvonalhoz könnyen áttekinthető térképet is készítettek. Az utóbbi három kerékpárútvonalat úgy alakították ki, hogy mindegyik érintsen egy-egy tavat a térségben:
- Az 1-es út átvisz egy kis szlovéniai részen is, majd visszatér Magyarországra. Megtekinthetjük Szalafőn a Bölényrezervátumot, ahol 2017 óta élnek bölények. Egykor nálunk is őshonos állatnak számítottak.
- A 2-es út a Belső Őrség természeti értékeit mutatja be, mint a Töllös tanösvény, a Fatemplom Magyarföldön, a dombok között találjuk az 1790-ben épült zsúpfedeles fazekasházat is, amely most tájházként működik. Erdőkön, mezőkön át és a Kerka-patak völgyében vezet az út.
- a 3-as útvonal Őriszentpétertől átvezet Kerkáskápolna, Szatta, Nagyrákos településeken is, vissza Őriszentpéterre. Útközben Göcsej kapujában a református templom tárul elénk, és meglátogathatjuk a Kéthatár-tavat is. Az út egy idő után erdős részen folytatódik, és a túlélés fája mellett meg is pihenhetünk. Ezen az útvonalon Ispánk település előtt kavicsozott, földes úton kell tekerni, majd a település után egy 13%-os emelkedőt kell leküzdeni, de innen már visszavezet utunk Őriszentpéterre.
- a 4-es túra a Vadása-tóhoz vezet. Ez a leghosszabb kerékpárút az Őrségben, 38 km hosszan lehet tekeregni rajta. A tóhoz érve lehet strandolni, enni, inni, így kiváló pihenőhely is egyben. Sok benne a murvás rész, ezért a biztonság kedvéért érdemes defektjavító készlettel készülni!
- Az 5-ös út szintén erdőkön-mezőkön vezet végig, egészen a Himfai tóhoz és parkerdőhöz. Néhol az aszfaltot kavicsos út váltja fel. Az útvonal érinti a viszáki Tündérkertet, a Sigray-kastélyt, természetesen a Himfai-tavat és a Malomgát tanösvényt is.
- 6-os számú út vezet a Hársas-tóhoz (Máriaújfalusi-tó). A tó melletti erdőben tanösvény is található, a tóban pedig fürdeni is lehet. A kerékpártúra csodálatos erdei utakon vezet végig, az elején aszfaltos, majd inkább erdei utakkal.
5. Dunakanyar kerékpárút (EuroVelo 6)
Az EuroVelo 6 egy nemzetközi kerékpárút az Atlanti-óceánt és a Fekete tengert köti össze, de sokan Duna menti kerékpárútként ismerik. Akár Budapestről, Dunakesziről, vagy Vácról is indulhatunk, Szobig lehet eltekerni, ahonnan komppal lehet átjutni Pilismarótra. Itt viszont 6-7 km erejéig eltűnik a kerékpárút, sok szakaszon kifejezetten rossz, bár már dolgoznak rajta, de a cikk írásának pillanatában még nem készült el.
Az úton több helyen lehet pihenni, enni és inni is, főleg nyáron nagyon sok lehetőség adódik a felfrissülésre.
6. Szentendre
A Budapestet Szentendrével összekötő kerékpárút legrosszabb szakaszait 2020-ban felújították, és kiegészítették, így most kellemesen végig lehet biciklizni. Budáról a Filatorigáton át és a Graphisoft Park mentén halad a Római partig, itt bizonyos szakaszokon egy kicsit nehezebb haladni – vagy a töltés tetején mész, vagy az úton, esetleg a gyalogosok között. Ezután tovább a Duna parton, majd az ártéren keresztül vezet egy ideig, árnyékos pihenőket is létrehoztak a biciklisek számára Budakalásznál és a Lupa-tó mellett. Innen tovább haladva a Dera-patakon átívelő új fémhídon áttekerve Szentendrén a teniszpályákig épített kerékpárút van, el lehet kerülni a régi utat, ami a járdán ment – az új út ugyan hosszabb, de sokkal gyorsabb.
Szentendre egyértelműen törekszik arra, hogy a legjobb biciklis helyek között tartsák számon. 2023-ban kezdődött meg a városrészeket összekötő kerékpárutak építése, több új szakasszal és a Bükkös-patakon átívelő híddal.
7. Szigetköz – Dunakiliti és Mosonmagyaróvár
A már említett EuroVelo 6 útvonal egy részét érinti ez az útvonal. Ha Dunakilitiből indulunk az István király által alapított Mosonmagyaróvár felé, akkor érdemes megtekinteni az Óvári várat. Innen Máriakálnok felé visz az út, ahol a Sarlós Boldogasszony-kápolnát lehet meglátogatni, mint nevezetesség. Tovább a Dunaszigetig elhaladunk egy ökopark mellett is, majd Dunakilitbe jutunk vissza. Több látnivaló is van, mint például a Dunakiliti-duzzasztó, az Óvári vár, Szent Mihály Kápolna és az ökopark is.
8. Fertő-tavi kerékpárút
A 115 km-es tókerülés már a gyakorlott bringásoknak való, ha 1 napos programról van szó. Ha viszont szeretnél közben kicsit nézelődni, vagy strandolni is, akkor 2-4 napban érdemes gondolkozni. Alapvetően sík terepen lehet körbetekerni, nagyrészt aszfaltozott, néhol pedig kőzúzalékos úton. A magyar oldalon is több látnivaló és strandszakasz van, ilyen pl. a fertődi Eszterházy-kastély, a tanösvényi kőfejtő vagy a fertőbozi kilátó is.
A határon túli régi magyar települések közül Ruszt (Rust) városában érdemes kicsit nézelődni, számtalan műemlék épülettel és hangulatos vendéglátóhelyekkel várja a turistákat. Gyönyörű kilátás nyílik a Podersdorfban található világítótorony mellől is, ahol már nincsen nádas, ezért igen kedvelt üdülőközpont. Újra Magyarországra térve Sarródon a Kócsagvár a Fertő-Hanság Nemzeti Park központja, ahol nagyon jól kiépített pihenőhelyeket is találsz.
9. Budapesten belül: a Rákos-patak
A tervek szerint a Rákos-patak menti kerékpárút, ha egyszer elkészül, közel 30km-en fog tartani. Az építés közben több híd is megújul, valamint tereket, pihenőket építenek ki. A már meglévő és elkészült szakaszon közúttól távol biztonságosan, zöld környezetben lehet bringázni a betonmederben folyó Rákos-patak mentén egészen a Cinkotai útig, a folytatás innentől földúton lehetséges.
10. Budapesten belül: Szilas-menti kerékpárút
A Szilas-patak mentén szintén zöld környezetben lehet tekerni egészen a Naplás-tóig, ahol nemrég átadták az új kilátót. Ez az útvonal könnyen összeköthető a Rákos-pataki biciklizéssel, hiszen a Rákoscsabai vonatállomásról a Naplás úton haladva végig kerékpársávon tudsz tekerni egészen a kiépített kerékpárútig. A Naplás-tónál lehetőség van pihenőre is, több padot is telepítettek, ám a tóban fürdeni nem lehet.
11. Budapesten belül: Kerékpárút a Duna mentén
A belvárosban végig halad kerékpárút a Duna-parton, de a gyalogosokkal közösen használt szakaszok és a gyakori autós kereszteződések nem tesik ideális kirándulási helyszínné. Mindez azonban nem igaz Dél-Buda bicikliútjaira! Kezdjük a túrát a hangulatos Kopaszi-gátnál, majd a Szerémi út mentén, végig külön úton tekerve haladjunk dél felé. A Mezőkövesdi útnál forduljunk a Duna irányába és innentől zavartalanul haladhatunk a folyó mentén akár az M0-ás autópálya hídjáig. A folyó mentén több helyen kellemes pihenőhelyek várnak minket. Visszafelé a már ismert út mellett választhatjuk Csepelt, amin szinte teljes hosszában bicikliutakon kerékpározhatunk, majd a Rákóczi Ferenc-hídon juthatunk vissza kiindulási pontunkra.
12. Kis-Balaton kör
A Kis-Balatont megkerülni vágyóknak körülbelül 50 kilométert kell tekerniük, és nagyjából 300 méter szintkülönbséggel kell számolniuk. Több kisebb-nagyobb látnivalót is érint az útvonal, például a Zobori Élményparkot, ahol az egész család jól érezheti magát. De ki is lehet egészíteni érdekességekkel, amivel növelhető a táv. A Kis-Balaton látogatóközpontot is érinti az útvonal, ahol játszótér, grillkonyha, tanösvény, mozi és interaktív kiállítások is várnak, de a bringát nem lehet bevinni!
Alapvetően nagyjából sík a terep, de kis izgalmat lehet bevinni a szőlődombokkal. Útba esik a zalakarosi Termálfürdő, a kápolnapusztai Bivalyrezervátum is. A sok látnivaló miatt érdemes előre eldönteni mit szeretnél meglátogatni, mert ahogy a látogatóközpontba, úgy a Kányavári-szigetre sem lehet bevinni a biciklit, az csak gyalogosan közelíthető meg.
13. Szilvásváradi kör
Szilvásvárad egyik központi részétől, a Szalajka-völgyi kisvasút megállóból indulva több úton is lehet biciklizni. Sok helyen kell földúton haladni, ezért érdemes a bicikliket is felkészíteni egy kis terepezésre. A szintkülönbség sem elhanyagolható, de ennek ellenére kezdőként is teljesíthető.
Érdemes megnézni a Milleneumi Kilátót, a Gerenna-várat, ami csodás kilátást nyújt. A Szalajka-patak mellett tekerve a Szikla-forrásnál érdemes megpihenni. Nem szabad kihagyni a Fátyol-vízesést sem, ami országunk egyik legszebb természetvédelmi értéke.
14. Sopron-Harka kerékpárút
Az eddigieknél sokkal rövidebb, hiszen nincs 4,5 km, ám végig erdőn-mezőn megy keresztül, ami kellemes hangulatot ad az útvonalnak. Valójában Harkáról tovább is lehet tekerni, át a szomszédos Ausztriába, Sopronnyékig. A magyar oldalon sorompókkal akadályozzák, hogy autók is áthaladhassanak az úton.
15. Balaton-kör
A Balatont körbetekerni általában többnapos program, az északi oldalon helyenként izmosabb szintemelkedésekkel. Természetesen aktív sportolók egy nap alatt is kivégzik a 210 kilométert, de több napra elosztva, pihenéssel megszakítva akár a családdal is könnyen teljesíthető. Javarészt alacsony forgalmú utakon kell tekerni, a szintkülönbség minimális, így a gyerekek is meg tudják csinálni. A Balaton mentén is sok, szebbnél-szebb kilátó, tanösvény és pihenőhely vár.
Ha már Balaton, érdemes a kört Veszprém felé bővítenünk. Veszprém és a Bakony, valamint Veszprém és a Balaton között több vadonatúj, az autóforgalomtól teljesen elválasztott útvonalat adtak át.
16. A Velencei-tó körüli kerékpárút
Nagyjából 40 km, ami kényelmesen teljesíthető fél nap alatt, minimális szintkülönbségekkel (kivéve Pákozd előtt, ahol egy nagyobb emelkedő van). Itt is több kilátóból válogathatsz, ahonnan mesés panorámában lehet részed. A tó déli oldalán szinte végig a víz mellett vezet az út, közben élményparkok, tanösvények vannak, és az északi részen érdemes meglátogatni a Katonai Emlékparkot Pákozdon.
17. Zselic
A Kaposvár és Pécs között nagyjából félúton található Zselic hazánk egyik legkedvesebb tája. Szelíd dombok, apró falucskák, árnyékot adó erdők várnak itt minket. Bükkösd környékéről indulva felkereshetjük a bájos Gorica és Kán előbb elnéptelenedett, majd üdülőfaluként újjáéledt településeit, a dombság kellemes és alig járt útjain juthatunk el Okorvölgyig, ahonnan pár kilométer leküzdése után ismét a Bükkösdön találhatjuk magunkat. Ha nagyobb kalandra vágyunk, az egykori uránbányák aszfaltos, de ma már nem használt útjain akár Pécsig is eljuthatunk.
Dél-Zselic helyett a Kaposvárhoz közelebbi lankák között is felejthetetlen kerékpáros napokat tölthetünk. A Szennai Skanzen vagy a Zselici Csillagpark is remek célpontjai lehetnek egy kerékpáros túrának.
18. Ormánság és a Drávamente
Magyarország egyik legszegényebb, de legszebb vidéke fekszik a Dráva kanyargós partjai mentén. A területen az elmúlt években számtalan infrastruktúra fejlesztés történt, így ma már teljesen különálló kerékpárutakon, töltéseken vagy alig járt közutakon tekerhetünk Barcs és Siklós között.
Az Ormánság fa kazettás mennyezettel bíró református templomai, az arborétum Sellyén, a Duna-Dráva Nemzeti Park látogatóközpontjai, a zarándokhely Máriagyüdön, a gyógyfürdő Harkányban, a Siklósi-vár mind remek célpontot jelentenek és akkor még nem említettük a villányi borokat vagy a Drávai hajózás vagy kenuzás lehetőségét.
19. Tokaj kör
Tokaj egyre népszerűbb helyszín egy belföldi nyaraláshoz és ma már messze többről szól mint a méltán híres borok megkóstolásáról. A vízitúrázók mellé egyre inkább felzárkóznak a bicajosok is, akiknek a Bodrogzug vagy a Tokaj kör látnivalói jelentik a vonzerőt.
A Tokaj kör közel 20 km hosszú útvonal, ami körbejárja a Tokaj-hegyet. A pincesorokon túl megnézhetjük a Dreszla-dülő kincseit és Acetániát, az ország egyetlen ecetmúzeumát Bodrogkeresztúron és felkapaszkodhatunk a szép természeti környezetben épült tarcali Áldó Krisztus-szoborhoz is. Azok, akik komolyabb sportteljesítményre is vágynak, feltekerhetnek a Kopasz-hegy csúcsán álló kilátóhoz.
20. Szekszárd és környéke
Szekszárd méltatlanul kevésszer említett helyszín a kerékpárosok között, pedig a város remek bázisa a bicaj csillagtúráknak. Indulhatunk a dombvidék felé, ahol eldugott kápolnák, titokzatos templomromok, egy szerb ortodox monostor, kilátók és fürdésre is alkalmas tavak várnak minket, vagy haladhatunk a Dunát követve is, ahol a folyó mindkét partja tartogat látnivalókat számunkra. Egy hosszú nap után pedig jólesik megpihenni valamelyik vendégházban egy-egy pohár kadarka társaságában.
+ 1 Szuper biciklis hely minden évben
Már több éves hagyomány az év kerékpárútja választás Magyarországon is. A választás sokszor teljesen új, vagy frissen bővülő biciklis helyekre esnek. A szavazás nyertesei tagadhatatlanul az ország legszebb biciklis útvonalai között vannak, de sokszor ismeretlenek a nagyobb közönség számára. 2023-ban a Békéscsaba melletti, összesen 32 kilométer hosszúságú útvonal, a Wenckheim-kerékpárút lett a befutó. 2024-ben a Tisza felső folyását feltáró Beregi-kör bizonyult a legjobbnak. Érdemes a szavazás dobogósait is nézegetnünk és inspirálódnunk következő túránk megszervezése előtt.
Kerékpárút térképek a tervezéshez
A túrák megtervezéséhez mindig jól jön egy könnyen kezelhető online térkép. Ezek közül az egyik legjobb a merretekerjek.hu egész országot lefedő térképe, míg Budapesten a BKK letölthető térképe adja a legrészletesebb tájékoztatást.
„A biciklizés valószínűleg a legélvezetesebb módja a közlekedésnek, amit valaha kitaláltak. Olyan, mintha sétálnál, csak tízszer kevesebb erőfeszítésbe kerül. Áttekerni egy városon és megérteni azt jobban, mint bármelyik dugóban ragadt autós. Percek alatt elsüvítesz egyik helyről a másikra. 250.000 fontos sportautókat hagysz magad mögött. Bárhol parkolhatsz. Tényleg a legszabadabb érzés, amit egy nagyvárosban érezhetsz. Csodálatos, hogy egy modern környezetben is átélheted ezt.” (Daniel Pemberton, angol zeneszerző)
Mi pedig csak annyi tudunk hozzátenni: a természetben tekerni még ennél is nagyobb élmény!
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Andras Korpassy
Szelidi to korut(fele foldes mtb!!!!)
andre Korpassy
balatonkiliti-Som,Sagvar-Lulla(erdo)bbb
andre Korpassy
Normafa-Janoshegy kor(aszfalt)
andre Korpassy
Tata Oreg to kor(terep+aszfalt)