Tartalom
A bioboltok a nagy üzletláncok mellett manapság egyre népszerűbbek, nem véletlenül: egyre többen tudatosabban abban, hogy mit vásárolnak, és hogy honnan származnak azok a dolgok, amelyeket vesznek. Számít az is, hogy milyen messziről érkezik, milyen hosszú a lánc a termelőtől a boltig. Számít az is, hogy mennyire vannak vegyszerezve az élelmiszerek, és többnyire az is, hogy etikus kereskedelmen keresztül érkezzen az áru.
Készítettünk egy térképet, amelyen feltüntettük Budapest biotermékekkel foglalkozó üzleteit: lehet helyek, környék, kerületek szerint keresgélni: melyik van a legközelebb hozzánk, illetve melyik az az üzlet, amelyikre szükségünk van.
Mik azok a bioboltok?
A bioboltok magyar tulajdonú, többnyire kisvállalkozók által fenntartott üzletek, melyeknek az a célja, hogy a vevők jó minőségű, fenntartható forrásból származó, természetes anyagú, vegyszermentes áruhoz jussanak. Ezek a bioboltok általában élelmiszert, többségében bio minősítésű ételeket árulnak – ez a fő profiljuk –, de előfordul, hogy más, egészségmegőrző termékek, gyógynövények vagy táplálékkiegészítők is megtalálhatók a kínálatukban.
A bioboltok a piachoz hasonlóan személyes kapcsolatot is kínálnak: nem egy személytelen áruházban bolyongunk, hanem egy barátságos, személyesebb térben, és a piacokkal ellentétben itt nem tukmál ránk senki semmit. Van lehetőségünk viszont tanácsot kérni, informálódni, kérdezni, receptet cserélni, egyszóval: kapcsolódni. Mivel a bioboltok többnyire családi vállalkozások, ezért is, de ettől függetlenül is odafigyelnek arra, hogy olyan eladó legyen a pultnál, aki tud válaszolni a felmerülő kérdésekre, és szakértő a témában. Sőt, gyakran maga a tulajdonos van a pult mögött, aki az üzletet szenvedélyből is viszi, ezért a termékeivel kapcsolatban gyakran tud tanácsot adni, ha kérdezik.
Van olyan biobolt is, amely friss terméket árul, akárcsak a piacon: zöldséget, gyümölcsöt, azonban egy bioboltban különös figyelmet fordítanak arra, hogy vegyszermentes terméket forgalmazzanak. Ez azonban ritkább, hiszen a zöldségtermesztők szeretnek állandó piacot maguknak, ezért gyakrabban találjuk meg őket zöldségközösségekben vagy piacon.
Sok biobolt pont piacon vagy piac mellett helyezkedik el, hogy a vevőnek ne kelljen sokfelé mennie. Belvárosban azonban gyakran találjuk meg önálló üzletként is.
Milyen előnyei vannak a bioboltoknak egy hétköznapi bolthoz képest?
A bioboltok a minőségre is figyelnek. Bár előfordulhat kavarodás a bio-, öko-, környezetbarát címkék és fogalmak terén, alapvetően — és ideális esetben – vegyszermentes ételekkel, etikus módon előállított és szállított élelmiszerekről van szó. Bár a bioboltok törekednek rá, az esetek nagy részében nem minden termékük bio- vagy ökocímkéjű.
A bioboltok alapvetően egészségmegőrző termékeket árulnak: vagy megelőzés céljából, vagy étrendkiegészítőket, egészséges alapanyagokat, de még akár kisebb sérülések vagy betegségek kezelésére alternatív medicinákat, gyógyteakeverékeket, tinktúrákat és krémeket is. Azonban fontos tudni, hogy széles tájékozottságuk ellenére a bioboltok nem patikák, legfeljebb kiegészítő kezelést adnak, de nem helyettesítik betegség esetén az orvos felkeresését.
Sok biobolt webáruházzal is rendelkezik, tehát házhoz lehet rendelni tőlük a kívánt terméket, vagy személyesen átvenni (ez utóbbi olcsóbb megoldás, és a közlekedésünktől függően környezetkímélőbb is, ha erre is oda szeretnénk figyelni.) Az is előfordul, hogy egy bioboltnak kizárólag webáruháza van, és csak rendelni lehet tőlük.
Számos biobolt, és főleg amelyik webáruházzal is rendelkezik, nemcsak ételt és étrend-kiegészítőket, gyógynövényeket árul, hanem egyéb háztartási kelléket is, akár fogyóeszközt, mint pl. a mosószer, mosogatószer, vagy természetes alapanyagú háztartási cikkeket, pl luffaszivacs, mosható betétek, kézműves szappanok vagy gyógykrémek, stb.
Miért járunk jól, ha bioboltban vásárolunk?
Egyrészt a hazai kisvállalkozókat támogatjuk, ha amúgy is megvennénk a terméket: egy kisvállalkozó számára minden egyes vásárló számít. Másrészt a termékek, amelyeket a bioboltban veszünk, többnyire valóban egészségesek, és az esetek nagy részében etikusan termeltek. Kiválthatunk vele számos olyan hétköznap szokást, amelyről le tudunk mondani, s amivel egy kicsit többet tehetünk a földünkért és az egészségünkért egyszerű emberként is. Példa erre a klasszikus tejeskávé helyett a növényi tejeskávé vagy gabonakávé, esetleg másfajta krémes italok (kurkumás tej, fekete szezámos-datolyás ital, de pl. a cukrot is kiválthatja számos más édesítőszer vagy másfajta cukor.
Nem véletlen persze, hogy a városokban vannak jelen a bioboltok: vidéken élőknek, gazdaságok közelében élőknek sokkal egyszerűbb (vagy olykor nehezebb)beszerezni a vegyszermentes élelmet, befőzni lekvárt stb. A bioboltok jelenléte azonban, amellett, hogy hazait támogatunk, a szemléletünk tudatossá válását is elősegítheti: hogy nem mindegy, hogy mit eszünk, az az élelem honnan van, hogyan termelik, szállítják és mibe van csomagolva.
Milyen fajta bioboltok vannak?
A bioboltok egy része szakosodik egy-egy élelmiszertípusra, és abból képezi ki magát. Mint minden szakmában, itt is akkor járunk jól, ha olyan szakértőhöz fordulunk, aki ismer mindent a szakterületén belül.
A gyógynövényekre szakosodott bioboltokban számtalan kevéssé ismert, de egészségmegőrző tulajdonságokkal rendelkező gyógynövényt és belőlük készített tinktúrát, krémet találhatunk.
Vannak, akik helyi, kézműves lekvárokra, növényi vagy állati készítményekre, pl kolbászra, tejre fordítanak nagy figyelmet, sőt, akár készételeket is tudnak forgalmazni, amelyek biztosan ellenőrzött forrásból származnak.
Egyes bioboltok a szépségmegőrzésre koncentrálnak, mások kávéra vagy borra szakosodnak, számos bolt pedig az egészséges életmóddal kapcsolatos szakirodalmakat és szakácskönyveket is elérhetővé teszi. Ez utóbbiak igen hasznosak, egyrészt szemléletformálásra, másrészt tájékozódásra: hogy máshogyan is lehet, mint ahogy eddig csináltuk.
Az egzotikus alapanyagokra specializálódott bioboltokban megismerhetünk rengeteg olyan növényt, amely talán eddig ismeretlen volt számunkra. A világ tág, sokkal tágabb, mint amit a hétköznapi életünkben tapasztalunk. A távol-keleti egzotikus gyökerek, teák, gyümölcsök nemcsak az egészségünknek használhatnak, hanem a látókörünket is szélesíthetik, és az elfogadásunkat növelhetik: máshol is ugyanolyan emberek élnek, mint mi, még ha más ételeket is fogyasztanak. De ehhez már tényleg nagy tudatosság szükséges a hétköznapokban. Mindenképpen érdemes nyitott szemmel járni, hogy megpillantsuk az ismerőst az ismeretlenben.
Hol vannak Budapesten bioboltok?
Budapest gyakorlatilag valamennyi kerületében vannak bioboltok. Ezek egyike-másika egy-egy terméktípusra szakosodott, csak gyógynövényeket, vagy csak vegyszermentes, előre csomagolt élelmiszereket forgalmaznak. De gyakoribb, hogy egy bioboltban többféle termék megtalálható a teától a táplálékkiegészítőkön át az egzotikus alapanyagokig. Sok csomagolásmentes bolt és a helyi termelői piac árusainak egy része is figyel arra, hogy bio minősítésű, illetve ha ez felmerül, akkor etikusan termelt és szállított termékeket áruljanak. A bioboltok azonban általában készen csomagolt termékeket és hosszan eltartható árucikkeket forgalmaznak.
És még egy nagyon fontos dolog:
szeretnénk a térképen minden budapesti bioboltot feltüntetni. Ha ismersz olyan üzletet, ami nem szerepel rajta, kérlek jelezd hozzászólásban, vagy írj üzenetet!
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?