Tartalom
A Bosco Verticale, avagy Függőleges Erdő, arra a kérdésre ad választ, hogy össze lehet-e hangolni a városi lakóházakat a természettel. Mármint azon túlmenően, hogy néhány fa kornyadozik az aszfaltozott út mentén, ahova Fifikét viszik az ügyes-bajos dolgát intézni.
Maga az ötlet, hogy az épületeket ötvözzék a természettel, és így zöldítsék ki a környezetet, lényegében egyidős az emberiséggel – csak az őskor és ókor során ennek inkább védelmi és szigetelési okai voltak.
A jelen korban azonban mindinkább felértékelődik a zöld környezet az életminőség szempontjából. Márpedig ha vízszintesen nem akarunk terjeszkedni, akkor a függőleges marad – és ha toronyházak épülnek, akár toronyerdők is születhetnek.
Mi az a Bosco Verticale?
A „függőleges erdő” (il Bosco Verticale) pontosan ennek a jegyében jött létre az olaszországi Milánóban, mint a világ első fenntartható lakóprojektje. A Bosco Verticale alapvetően egy lakótorony-pár Milánó Porta Nuova kerületében.
Egyszerre beszélünk egy konkrét ingatlanról, illetve egy ingatlan típusról is, amit 2014 októberében avattak fel, a Hines Italia által vezetett szélesebb körű felújítási projekt részeként. A zöldépítési mozgalom gyakran használja inspiráló képként, mivel úttörő módon két torony 44 emeletén egy függőleges erdőt építettek be.
Mekkora erdőt telepítettek?
A két lakótoronyban 2280 m2-en fák és cserjék találhatók, amelyek a tipikus városi beton, tégla vagy üveg helyett lágy zöld burkot mutatnak be.
Azzal, hogy minden lakóra két fa, nyolc cserje és 40 bokor jut, az épületet „emberek által lakott, fáknak szánt toronyként” hirdetik.
Mennyibe került a Bosco Verticale építése?
Azt gondolhatnánk, hogy a természet városon belüli vertikális modellje jelentős összegek ráfordításával született meg, de az a helyzet, hogy nem volt érdemi különbség. Egy ilyen projekt építési költsége mindössze 5%-kal több, mint egy hagyományos felhőkarcolóé.
Konkrét számokkal kifejezve, a 65 millió euró (2008-as euró árfolyamon számolva 16,64 milliárd forint) értékű projekt építése 2008-ban kezdődött és 2014 októberében fejeződött be.
Beváltotta-e a hozzá fűzött reményeket?
A World Green Building Council (Zöld Épületek Világtanácsa, WorldGBC) felmérése hat jelentős előnyt azonosított, amit a Bosco Verticale biztosít a lakók számára a hasonló méretű, hagyományos társasházakkal összehasonlítva:
- Frissebb a levegő a lakásokban. A zöld növényzet pufferként működik a város és a lakások között, mivel elnyeli a szennyező részecskéket, a zajt és megköti a szenet, miközben oxigént termel és javítja a levegő minőségét.
- Megnövekedett energiahatékonyság. A zöld homlokzat a külső hőmérséklet elleni fokozott szigetelés és az árnyékolás miatt csökkentett energiafogyasztást eredményez. Ez nyáron hűvösebbé teszi az épületet – ez közel 3 fokos csökkenést jelent –, télen pedig melegebbé, csökkentve a belső terek aktív hűtésének és fűtésének szükségességét. Egy tanulmány szerint az éves energiafogyasztás csökkenése csak ennek a funkciónak köszönhetően hozzávetőlegesen 7,5%-os. Összességében az épületet úgy tervezték, hogy jelentősen alacsonyabb energiafogyasztást érjen el, mint egy tipikus milánói épület.
- Biodiverzitás. A mintegy 100 különböző növényfajt befogadó homlokzat elősegíti a biodiverzitást azáltal, hogy függőleges városi oázist biztosít a fészkelő madarak és vadon élő állatok számára.
- Városi hősziget-hatás mérséklése. A homlokzat fokozott hűtési potenciálja hozzájárul az épület környezetében uralkodó hőmérséklet csökkentéséhez. Ez tovább csökkenti a hűtőkapacitás iránti igényt és a városokban gyakran tapasztalható városi hőszigethatást, amelyet a beton és az aszfalt hőtömege okoz, amely elnyeli a napsugárzást, ami azt jelenti, hogy a városközpontok jellemzően több fokkal melegebbek, mint a környező vidék.
- Belső kényelem. A zöld homlokzat árnyékolása természetes hőmérséklet-szabályozást, fényszabályozást és jobb levegőminőséget eredményez. A nyári hónapokban egyes lakók kizárólag a természetes szellőzésre támaszkodnak a kellemes belső hőmérséklet eléréséhez. Szélsőséges külső hőmérséklet esetén a padló alatti, talajvízzel táplált passzív hűtőrendszer tovább segít megelőzni a túlmelegedést.
- A lakók elégedettsége. Az épület lakói nagyfokú elégedettségüket fejezték ki a komfortérzettel és a virágzó zöldterületekkel kapcsolatban.
Összességében elmondható, hogy a Boeri Studio által tervezett projekt hozzájárult a nagyvárosi erdősítéshez és a városi sokszínűséghez, azzal, hogy a fenntartható városfejlesztés új paradigmájaként az emberek, a növény- és állatvilág együttélésére összpontosít.
Hol vannak még a Bosco Verticale-hoz hasonló kísérletek?
A Boeri Studio mérnökei két forrásból merítettek inspirációt: a zöld toronyházak létrehozásának ötlete az újgenerációs arab városok felhőkarcolókkal teli, de a napot és a hőséget visszatükröző városaiban tett látogatásaik során merült fel, és az olaszországi hagyományos, borostyánnal borított épületek formálták tovább az ötletet.
Azóta több városban is terjedni kezdett a koncepció, csak éppen a luxus besorolású társasház helyett inkább a kispénzű népréteget célozzák.
Hollandiában a fiataloknak építenek házakat
Kiemelt példa a nemrégiben épült Trudo Vertical Forest, az első Bosco Verticale szociális lakásprojekt a hollandiai Eindhoven híres Strijps-S kerületében, ahol a város gazdaságának motorját jelentő egykori Philips gyárak működnek.
A 75 méter magas, 19 emeletes épületben jelenleg 125 lakóegység található, amelyeket kizárólag fiatalok számára bocsátanak rendelkezésre alacsony áron.
Magyarországon is építenek Függőleges Erdőházat
Pár évvel ezelőtt repült fel a csekély érdeklődést kiváltó hír, hogy a Metrodom Panorama lakónegyed része lesz egy Bosco Verticale, amelyet az újpesti Szent István tér és a Duna közé terveznek, az egykori bőrgyár területén található üres telekre. A tervező a Hajnal Építészeti Iroda.
Kínában kész „dzsungelt” hoznának létre
A kínai Nanking városa arra törekszik, hogy „zöldítse” néhány toronyházát. Az „élő tornyoknak” nevezett többszintes épületeket, ha egyszer felépülnek, élő, lélegző (és fotoszintetizáló) fák ezrei borítják majd.
Mexikóban egyenesen zöld várost terveznek
A mexikói Cancun városában még nagyobbat álmodtak. Az „intelligens erdőváros” koncepciója mintegy 557 hektárnyi területen mintegy 130 000 embernek adna otthont.
A fejlesztésen belül szinte minden elképzelhető helyen növényzettel borított felületeket alakítanának ki, beleértve az épületek homlokzatát és tetejét is. Ennyi növényzet mellett nehéz lenne megjegyezni, hogy valójában egy városban élünk.
Hogyan nézhetem meg? Hol találom?
A Bosco Verticale pontos címe: Via Gaetano de Castillia, 11, 20124 Milano MI, Olaszország. A tripadvisor.com oldalán olvasható beszámolók szerint, aki nem a főutcán közelíti meg, az egy igazán szép városi parkon keresztül is sétálhat. Már messziről látszik a lakóház, hiszen igencsak kiemelkedik a környező ingatlanok közül.
Az esélyes, hogy Milánó ugyanolyan ikonikus épülettel gazdagodott, mint Barcelona vagy Párizs, csak ez nem egy szakrális vagy indusztriális ingatlan, hanem organikus: az erdő és a város egységét megtestesítő lakóház.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, szövegíró. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?