Tartalom
Tudtad, hogy már online is ültethetsz fákat? Nem kell más hozzá csak lecserélni a jó, öreg Google-t egy fiatal keresőre, és rendszeresen használni azt nap, mint nap. Ez az Ecosia kereső, amivel a böngésződből tehetsz a környezetért.
Az Ecosia egy környezetbarát kereső, amely a Föld tüdejének aranyat ér: minden egyes kereséssel te is hozzá fogsz járulni ahhoz, hogy valahol a világban egy fát ültessenek. Ott fog gyökeret ereszteni a növény, ahol a legnagyobb szükség van rá.
A kereső feltalálói igazi zöld szívű zsenik, akik bárkiből környezetvédelmi aktivistát csinálnak. Ha a családod és munkád mellett nincs időd a környezetvédelemre, akkor ez a kereső lehet a számodra a legjobb megoldás: mind a munkahelyi, mind az otthoni, mindennapi feladatok elvégzése közben, ahányszor a kereső segítségéhez folyamodsz, te is teszel a környezetért. Csak annyit kell tenned, hogy amikor az interneten szörfölsz, ugródeszkának az Ecosiát használod.
Az Ecosia pillanatok alatt összeboronálható a géppel, könnyű vele keresni, és könnyű megszokni is, hiszen logikus, jól strukturált és a Google-hoz hasonló elven működik. Az Ecosia tulajdonosai mindent megtesznek a környezetért, sőt, a te biztonságodért is, mert más keresőkkel ellentétben itt nincsenek „háttérben zajló folyamatok”, mindent nyilvánossá, elérhetővé tesznek. Ráadásul a faültetésen túl is környezettudatosan dolgoznak, számtalan más módon is adakoznak a zöldebb bolygó érdekében. Az Ecosia mellett egy komplexen zöldgondolkodású, elkötelezett csapat áll.
Mi az az Ecosia kereső?
Az Ecosia egy német startup tulajdona, amely már 2009 óta létezik. A kereső tulajdonosai a Google-hoz hasonlóan az oldalukon elhelyezett hirdetésekből és reklámokból tartják fenn magukat. Ám ennek a bevételnek a jelentős része nem a tulajdonosok zsebében landol, hanem gyökeret ereszt: a tulajdonosok jelentős összegeket fordítanak az erdőirtások elleni harcra. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy körülbelül minden 50. keresés után jön össze elég összeg egy újonnan ültetett facsemetére.
Te is ennek a folyamatnak az aktív részese lehetsz, ha az ő ökokeresőjüket használod. Az Ecosia pénzügyileg transzparens módon működik, könyvelése visszamenőleg 2014-ig nyilvános, mire és mennyit költöttek el, havonta közzéteszik faültetési bizonylataikat is.
Szervereik 100%-ban megújuló energiával üzemelnek, ezzel keresésenként egy teljes kilogramm szén-dioxiddal kevesebb kerül az atmoszféránkba. A kereső teljes mértékben biztonságos is, nem tárolnak egyetlen személyes vagy keresési adatot sem.
Az Ecosia eddigi működése során
- 21 erdő újratelepítési projektben vesz részt a Föld különböző tájain
- Több mint 110 millió fát ültetett
- 3 millió tonna szén-dioxidtól szabadította meg az atmoszférát
- Több mint 500 különböző őshonos fafajt telepített, több mint 60 000 hektár erdőt állított helyre
- 52 alkalmazottja van
- Átlagosan 0,8 másodpercenként ültetnek egy fát
- Körülbelül 45-50 keresésenként gyűlik össze egy fa telepítésének költsége
Érdemes-e használni?
Ha a fenti számok nem győzték meg a környezettudatos éned, akkor érdemes a motorháztető alá pillantani. Ahogy beüzemelted, azt fogod tapasztalni, hogy ez a kereső felépítésben, funkciókban is hasonló kvalitásokkal rendelkezik, mint amit eddig használtál, hiszen az Ecosia rendszere amúgy a Microsoft Bing keresőmotorján alapszik.
Az Ecosia böngésző esetén nem kell attól tartanod, hogy lemondasz a minőségről, sem attól, hogy a jól bevált gyakorlathoz képest egy új rendszert kell betanulnod. Ha átlagos felhasználó vagy, akkor nem kockáztatsz semmit sem, szinte fel sem fog tűnni a különbség. A legnagyobb eltérés talán az, hogy egyszerűbb kereséseknél nagyobb arányban fogsz angol találatokat kapni, mint magyarokat, de ezt a keresés finomításával gyorsan tudod korrigálni; ha például azt írod be, hogy „Győr”, főleg külföldi eredményeket ad, de „Győr város” keresőszóra már magyar találatok jönnek fel.
Az adataidat nem osztják meg és nem adják el harmadik félnek, bár a többi keresőhöz hasonlóan itt is megjelennek releváns hirdetések a találati lista tetején. Adataidat – a Google, Bing és más keresőkkel ellentétben – transzparens módon kezelik, nem naplózzák a preferenciádat, és 7 napon belül anonimizálják a kereséseidet.
Az Ecosia tehát amellett, hogy környezetbarát, még biztonságos is – és vele jár a jó érzés, hogy zöldebbé teszed a világot, miközben ki sem lépsz a négy fal közül.
Hány fát ültettek eddig az Ecosia keresővel?
A felhasználók folyamatos bővülésével napról napra növekszik az elültetett fák száma. Az alábbi linken meg is tudod nézni, hogy aktuálisan hol tart a számláló, az elültetett fák száma gyakorlatilag másodpercről-másodpercre növekszik, a cikk írásának időpontjában 154.874.251 volt. Kattints a linkre, és nézd meg, mennyi fa született azóta!
Az oldalt felkeresve annak is utánajárhatsz, hogy hol ültetik el a fákat, és milyen hatással van bolygónk jövőjére a kezdeményezés. Az ültetési statisztikán túl a blogon keresztül tájékozódni lehet arról is, hogy hol és mikor szerveznek faültetési akciókat, és egyéb, a világ több pontján történő zöld eseményeket.
Hogyan használd az Ecosia keresőt?
Ha Chrome vagy Firefox felhasználó vagy, akkor telepítheted az Ecosia -t bővítményként, vagy egyszerűen át is kapcsolhatod az alapértelmezett keresőmotort az Ecosia-ra. Windows-ra és Macintosh-ra is telepíthető, pár kattintás, és már neki is állhatsz az online faültetésnek. Ha nem akarod telepíteni, akkor használd csak simán az ecosia.org oldalt a kereséseidhez.
Egyáltalán nem nehéz hozzászokni ehhez a keresőhöz, hiszen alapvetően a Google logikáját követi. A kereső segítségével külön kereshetőek a képek, a hírek, a videók és a térképek. Utóbbiak megjeleníthetőek a Bing és a Google Maps keretei között is. A more ikon alatt külön kereshetsz Youtube, Amazon, illetve Wikipédia tartalmakra is, illetve online elérhető termékekre (shopping) az adott témában.
Mindeközben pedig a jobb felső sarokban nyomon követheted, hogy kereséseiddel eddig hány fa elültetéséhez járultál hozzá. Hát nem fantasztikus? Ehhez a cikkhez is az Ecosiát használtuk, mire elkészült az írás, 6 fa elültetéséhez lett közünk.
Hogyan működik a Chrome/Firefox bővítmény?
- Keresd fel az oldalt, ahol ingyenesen letölthető a bővítmény.
https://www.ecosia.org/ - A következő, megjelenő ablakon a jobb felső sarokban kattints a Hozzáadásra.
- Erősítsd meg a szándékod a bővítmény hozzáadása gombra kattintva.
- Kattints a bal alsó sarokban a Start searching gombra, és már indulhat is a keresés!
Firefoxban is tudod használni, ha a Firefox Add-ons oldalán rákeresel és hozzáadod, illetve Androidon és iPhone-on is működik, appként tudod letölteni az áruházból.
Te is számtalan módon tehetsz azért, hogy megóvd a környezeted! Lehet, hogy az élethelyzeted nem engedi meg, hogy részt vegyél faültetési akciókon, vagy a világ távoli tájain lépjen fel a Föld tüdejének végzetes pusztítása ellen. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy nem válhatnál te is mindennapi hőssé, a bolygó megmentőjévé! Válaszd vértezetnek az Ecosiát, keresd az alternatív lehetőségeket, melyekkel védheted a környezetet.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
PálPéterPál
Ideje lenne a nagy mamut IT cégeket is lecserélni. Főleg ha van alternatíva. Keresőköz példa: Ecosia, brave search, DuckDuckGo, vagy ha a google kereséseket akarod visszakapni, de úgy, hogy ne kövessen a Google, akkor startpage.
Illetve böngészőnél sem jó az irány, hogy az emberek egyre nagyobb százaléka a Chrome-ot használja. Ott van helyette a Firefox, vagy Brave.
Tibor Simonfi
Olyan kereső kellene ami nem cenzúráz! Sajnos a Bing motor a Microsoft-tól, amin alapul az ecosia nem megbízható ebből a szempontból, mivel liberális diktátorok működtetik… Ezektől a nagy, monopol helyzetben lévő cégektől, és tulajdonosi körétől meg kell szabadulni! Szabad internetet!