Tartalom
Környezetünkre az étkezési szokásaink is hatással vannak, ezért kifejezetten fontos téma napjainkban a környezetvédelem és az egészséges életmód mellett a fenntartható táplálkozás és konyha. Pontosan mit is jelent, milyen előnyei és nehézségei vannak?
Mik a szabályai?
A fenntartható táplálkozás azt jelenti, hogy „valamit tenni kell”. Célja, hogy az adott táplálék előállítása kevésbé legyen erőforrás-igényes, ne terhelje túl nagy mértékben a környezetet, ne fokozza az üvegházhatású gázok kibocsátását tehát legyen kíméletesebb a környezethez. Tulajdonképpen azért teszünk, hogy a jövő generációjának is élhető maradjon a Föld.
Alapvetően már azzal is segíthetsz fenntarthatóbbá tenni a konyhádat, ha csupán használod azt, vagyis otthon főzöl és nem rendelsz, hiszen a vendéglátóipar kifejezetten nagy erőforrás-felhasználó. Ezen kívül érdemes előtérbe helyezni a könnyen emészthető ételeket, és csak annyit előállítani/megvásárolni, amit valóban megeszel, így csökkentheted a kidobott ételek mennyiségét. Sajnos ez utóbbi is globális társadalmi probléma, hogy az ételt – ami a túlélésünket is szolgálja – nagy mennyiségben pazaroljuk. Ebben segíthet többek között a Munch applikáció is, amiről a múltkor már írtunk.
Az átláthatóság érdekében összeszedtük pontokba, hogy mikre érdemes figyelni, hogy környezettudatosabb és fenntarthatóbb legyen a táplálkozás és a háztartás:
Hazai termékek
A nagy multik helyett vásárolj kisebb termelőktől. Minél közelebbről származik az adott étel, annál jobb, hiszen annál kevesebbet utaztatták, ráadásul nagyobb az esély rá, hogy nem GMO-tartalmú a termék.
Háztáji termékek
Amennyiben lehetséges, vásárolj háztáji, szabadtartásban nevelkedett baromfit, és mellőzd a nagyüzemi, mélyalmos tartásban nevelkedett csirkéket és tojásaikat. Ugyanez vonatkozik a sertésre, marhára, tejtermékekre is.
Halakból is csak a hazait
Válassz hazai, édesvízi halat, ami sokkal egészségesebb, mint a fagyasztott, egzotikus társai. A tenger gyümölcsei között is találhatsz olyat, ami kevésbé terhelte meg a környezetet az előállítása során, ezeket a termékeket egy kék embléma, az MSC jelöli. Az MSC a Marine Stewardship Council-t jelenti, magyarra fordítva Tengeri Felügyeleti Tanács, a fenntartható halászatért alakult meg 1996-ban.
Étkezés az évszaknak megfelelően
Étkezz szezonálisan! Ez azért fontos, mert a szezonális ételeket nem kell külön kezelés alá vetni, hogy megérjenek, így alacsonyabb a CO2 intenzitásuk.
Növényi étrend
Ajánlott a kevesebb hús fogyasztása, de legalábbis a vörös húsok (marhahús, bárányhús) elhagyása. Inkább csirkét, halat vagy tojást fogyassz, mellé pedig növeld a saláták, zöldségek, gyümölcsök és az olajos magvak arányát. Ez az apróbb változtatás a szokásaiban nagyjából negyedére segít csökkenti a CO2 kibocsátást és az ökológiai lábnyomodat.
Méltányos kereskedői termékek
Amennyiben olyan termékre van szükség, ami Magyarországon nem termelhető (pl. kávé), akkor érdemes a méltányos kereskedelemből (fair trade) válogatni. Ezek a termékek a származó országbéli termelőket segítik és nem egy hatalmas vállalatot.
Fagyasztás a kulcs
A megmaradt ételeket tedd fagyasztóba, így azt később még elfogyaszthatod és nem kell kidobni.
Volt, nincs csomagolás
Igyekezz csomagolásmentesen vásárolni, illetve újra felhasználható szatyrokat, zöldségtasakot beszerezni, esetleg táskába pakolni a megvásárolt ételeket. Ez a fenntartható táplálkozás megvalósításának az egyik leghatékonyabb eszköze.
Újrahasznosítás
Próbáld meg csökkenteni a hulladékaink mennyiségét, rengeteg dolgot lehet újra felhasználni!
Energiahatékony berendezések
Törekedj az energiatakarékos megoldásokra, az újonnan vagy használtan vásárolt készülékek, lámpák legyenek energiatakarékosak, csak azokat használd, amelyekre tényleg szükség van.
Árnyékba kerüljön a hűtő
A hűtőt lehetőleg hűvös helyre tedd a lakásban, hogy kevesebb energiát kelljen használnia.
Hogyan tudod csökkenteni az étkezés során az ökológiai lábnyomod?
Az étrend és az ökológiai lábnyom kapcsolata a földterület és a felhasznált energia, mint természeti erőforrások okán kapcsolódik össze. Ezek az erőforrások végesek, ezért nagyon fontos az étkezéseddel is tenni az ökológiai lábnyom csökkentéséhez.
Ahogy korábban is említettük, ennek első és talán legfontosabb alapköve, hogy csökkentsd a pazarlást, ami jelentősen csökkenthető tudatos vásárlással és fogyasztással, valamint tárolással. Csak Magyarországon évente nagyjából 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik – tegyél ellene!
A tudatos vásárláshoz hozzátartozik a több növényi alapú fehérje, így pl. a hüvelyes zöldségek vásárlása is, a rostban gazdag ételek fogyasztása. Ezek segítenek megtartani a teltségérzetet, így elkerülhető a túlzott ételfogyasztás, továbbá a magas növényi rost alapú étrend az, ami a legkevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki. Figyelembe kell venni az ételek előállításakor felhasznált erőforrásokat is. Az állati eredetű élelmiszerek környezeti terhe jóval nagyobb, mint a növényeké, ezáltal az ökológiai lábnyoma is nagyobb. Érdemes még megnézni, hogy ökológiai gazdálkodásból származzon a termék.
Hogyan lehet sütni, főzni fenntartható módon és hogy tárold az ételt?
A fenntarthatóságban sokat számít a felhasznált energia csökkentése is. Az ételek elkészítésénél és tárolásánál ez a következőket jelenti:
- Főzéskor mindenképpen használd a fedőt, amivel akár 70%-kal csökkentheted a felhasznált energiát, ráadásul az étel is gyorsabban készen van
- Tésztafőzés esetén elég megvárni, míg felforr a víz, ezután elzárhatod a tűzhelyet, ha lefeded a fazekat
- Főzés helyett párold a zöldségeket. Ehhez jóval kevesebb víz kell, és kevesebb ideig is tart.
- A meleg, kész ételeket először hagyd kihűlni szobahőmérsékletig, majd csak ezután tedd be a hűtőbe
- A sütőt nem kell mindig előmelegíteni, sőt le is kapcsolhatod hamarabb, mint ahogy elkészült az étel. Ha 5 perccel előbb kikapcsolod, attól a hőmérséklet még megmarad és annyi energiát meg tudsz spórolni, amennyiből több napi fűtést fedezhet
- A hűtőt nem kell mindig telepakolni és nincs szükség a túlzott hűtésre sem. Az 5 fokos hőmérséklet már elegendő, hogy biztonságosan tárold az ételeidet.
Hogy értelmezhető a fenntartható táplálkozás a főzés, étkezés után maradt hulladéknál?
Sajnos az élelmiszer-hulladékok legnagyobb részét nem az alapanyagok, hanem maradék készétel adja. A fenntartható táplálkozás része a hulladék megfelelő kezelése.
Természetesen a legalapvetőbb módszer a szelektív hulladékgyűjtés. Itt a felhasznált papír vagy műanyagcsomagolás, esetleg az üvegek is külön gyűjthetők, de érdemes tájékozódni a lakhely szerinti szabályokról. Sok helyen hetente vagy kéthetente elviszik a szelektív hulladékot, de vannak olyan lakóövezetek is, ahol ki vannak helyezve a hulladékgyűjtők, és neked kell odavinni.
A szerves hulladékot, családi ház esetén, érdemes komposztálni, és újra fel lehet használni a kertészkedés során. Ilyen maradékok a gyümölcs, zöldség, krumpli héja, kávézacc, összetört tojáshéj, az elszáradt, kiszáradt virágok, teafilterek. A kertes háznál még a lehullott gyümölcsök és a gallyak, az összegereblyézett fű és gaz is komposztálható, valamint kis mennyiségben a papír és a kezeletlen fahulladék is. A konyhai szerves hulladékot akár a malacoknak is oda lehet adni, ha vannak.
Ha több maradék van, akkor el lehet csomagolni és lefagyasztani, ha vendégek voltak, akkor el tudják vinni. Továbbá akár el is lehet ajándékozni, hiszen sokan vannak, akiknek nincs lehetőségük főtt ételt enni, csak ha valakitől kapnak.
Being green is more than just buying ‘eco’. It is an unshakable commitment to a sustainable lifestyle. /Jennifer Nini/
Zöldnek lenni többet jelent, mint ’eco’ dolgokat vásárolni. Ez egy lerázhatatlan elköteleződés egy fenntarthatóbb életmódért. /Jennifer Nini/
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?