Tartalom
- 1 Hulladék-újrahasznosítás gyerekeknek: miért fontos már kiskorban elkezdeni a tudatos hulladékhasznosításra nevelést?
- 2 Hulladék-újrahasznosítás gyerekeknek, ez a 10 legkreatívabb ötlet
- 2.1 1. Vissza nem váltható üres üvegek és befőttesüvegek
- 2.2 2. Wc-papír gurigája
- 2.3 3. PET-palack újragondolva
- 2.4 4. Palackkupakok
- 2.5 5. Megunt plasztik játékok
- 2.6 6. Fém üdítős és konzervdobozok
- 2.7 7. Felhalmozott, régi plüssjátékok
- 2.8 8. Kinőtt zoknik, kesztyűk, ruhák
- 2.9 9. Karton és hullámpapírok
- 2.10 10. Cipősdobozok
A hulladék-újrahasznosítás gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kiemelt fontosságú téma, mert a környezettudatos életre szinte születésétől kezdve érdemes nevelni a gyermekeket. Itt most nem beszélünk semmi extra életmódról, hanem a teljesen hétköznapi környezettudatos, természetbarát életről, amikor igyekszünk úgy élni, hogy a legkevesebb kárt okozzuk a természetnek.
A gyerekek még nagyon fogékonyak a pozitív szülői mintákra, emellett a közös játék az egyik legjobb mód arra, hogy az újrahasznosítás a mindennapok szerves része legyen. A hulladék-újrahasznosítás okairól folyamatairól és lehetőségeiről tájékozatlannak lenni olyan luxus, ami ma már nem engedhetünk meg magunknak.
A cikket frissítettük a 2024-ben induló kötelező visszaváltási rendszer információival.
Hulladék-újrahasznosítás gyerekeknek: miért fontos már kiskorban elkezdeni a tudatos hulladékhasznosításra nevelést?
A tájékozott ember ugyanis nem csak gondol a jelen, valamint a következő generációk sorsára, de igyekszik is tenni a problémák enyhítéséért, azért, hogy a jelen-, és a következő generáció már a kezdetektől sokkal tudatosabban óvja a környezetet és figyeljen a fenntarthatóságra. Családi keretek között pedig ehhez az alapok lerakása egyszerűbb, mint gondolnánk:
Felelős gondolkodással és a hulladék minimalizálásával.
A napi háztartási szemét rengeteg újrahasznosítható dolgot tartalmaz (üveg, papír, műanyag, alumínium, fa, zöldhulladékok, stb.), amelyeket lehet szelektíven is gyűjteni majd az erre kijelölt szemetesekbe, konténerekbe vagy az arra alkalmasakat a komposztálóba üríteni – de akár újra fel is használhatjuk őket.
Az, hogy a gyerekek látnak minket visszaváltani üres palackokat, flakonokat, önmagában is formálja a gondolkodásukat, és lehetőséget teremt beszélgetni az étel, az ital és a csomagolóanyagok útjától a termelőtől az újrahasznosító telepig. Erre lehetőséget ad az új kötelező visszaváltási rendszer, mely 2024 januárjától lép életbe, és amely alapján azokat az italosdobozokat és flakonokat, amelyeket nem kreatívkodunk el – ilyen is lehet -, a nagyobb boltokban lévő automatákban tudjuk visszaváltani. Figyelem, itt fontos, hogy ne ez esetben ne nyomjuk össze a palackokat, és a vonalkód is rajta maradjon. Részletesen itt írtunk erről.
Mikortól kezdjük játékosan tanítani a hulladék-újrahasznosítást gyerekeknek?
A háztartási hulladékszortírozási feladatba már az óvodáskorú gyermekek is bátran bevonhatók, emellett segíthetnek a kiürült műanyag palackok kimosásában, vagy a papír hulladék laposra taposásában.
Mindezen tevékenységek pedig kiváló alkalmak arra, hogy megtapasztalják a különböző anyagok tulajdonságait és arra, hogy felkeltve érdeklődésüket kicsit beszélgessünk velük a szelektív hulladékgyűjtés miértjéről és hogyanjáról valamint az újrahasznosítás fontosságáról. Ne feledjük, ami a felnőtteknek szimpla hulladék, az a gyermek szemében sok esetben egy újabb játék!
Amellett tehát, hogy a hulladék-újrahasznosítás a gyerekeknek is izgalmas feladat és játék lehet, maga az újrahasznosítás folyamata amennyiben azt jól csináljuk, sokáig képes bent tartani a körforgásban az egyes anyagokat anélkül, hogy azzal szemétként a környezetünket terhelnénk.
Az anyagok újrahasznosítása ugyanis kevesebb szemetet és kevesebb szennyezést eredményez, ami egyrészt tetemes mennyiségű helyet tud megtakarítani a hulladéklerakókban, másrészt jelentősen hozzájárul környezetünk tisztaságához.
Az újrahasznosítási körforgás főbb állomásai:
- Újrahasznosítható hulladék anyagok (pl. konzerv- és papírdobozok, műanyag palackok, kupakok) szelektív gyűjtése
- háztartási vagy ipari feldolgozása/ felhasználása/ átalakítása
- az ezekből készült „új” eszközök, tárgyak előnyben részesítése vásárlás során.
Hulladék-újrahasznosítás gyerekeknek, ez a 10 legkreatívabb ötlet
A hulladékgazdálkodás kérdése és az újrahasznosítás fontossága a 21. században életünk alapvető szempontjává vált. Mivel egyre több hulladék keletkezik, elengedhetetlen, hogy a következő generációt a hulladékcsökkentés fontosságára és a környezet megóvásában játszott szerepükre oktassuk.
Az újrahasznosítható szeméttel való játék szokatlan tanulási módnak tűnhet, de szórakoztató és magával ragadó módja lehet annak, hogy a gyerekeket megtanítsuk az újrahasznosítás fontosságára és annak a bolygónkra gyakorolt pozitív hatásaira.
Következzen most a tíz legjobb ötlet arra, hogyan tanítsuk meg a gyerekeknek a hulladék újrahasznosítását játékosan!
1. Vissza nem váltható üres üvegek és befőttesüvegek
Az üres befőttesüvegek számos kreatív módon felhasználhatók, hogy a gyerekeket megtanítsuk az újrahasznosításra. Az úgynevezett „befőttes üveg” az alig 1,5 decistől az akár 5 literes kiszerelésig elég széles méretpalettával rendelkezik.
Festékkel, matricákkal vagy akár növényekkel is díszíthetők, hogy egy szép és funkcionális, újrafelhasználható tárgyat hozzunk létre. Ez segít a gyerekeknek megérteni az újrafelhasználás fogalmát, és azt, hogyan lehet a hulladékanyagokat valami újjá alakítani.
Így, ha anyának vagy a nagymamának akad pár felesleges darab, azokból a lakás bármely pontján jól kihasználható, dekoratív díszek (pl. mécses vagy manóház) és tárolók készíthetők az egyébként szétszóródásra hajlamos tárgyaink használati és élelmiszereink számára.
A tetszés szerint dekorált üvegekben gyűjthetünk mindenféle nyaralási emlékeket, vagy tarthatunk bennük csatokat, radírokat, ceruzákat vagy akár élelmiszereket is, pl. cukrot, teafüveket, tésztákat, instant kávéporokat is.
Bár az üveg az az anyag, ami talán a legjobban újrahasznosító, (hiszen a színezékmentes, tiszta üveg újra meg újra bekerülhet az ipari újrahasznosítás körforgásába), azért a többi háztartási hulladéknak sem feltétlenül kell a szemetesben végeznie.
2. Wc-papír gurigája
Ugyan egyre több vécégurigát készítenek ma már olyan szétmálló alapanyagokból, amelyeket egyszerűen lehúzhatunk a vécén anélkül, hogy az dugulást okozna a rendszerben, ennek ellenére valamiféle rejtélyes okból képes a vécé mellett, egyetlen szempillantás alatt egész gurigahegy képződni.
Pánikra azonban semmi ok, sőt. A guriga akkor jó, ha jó sok van belőle, hiszen annál több mindent készíthetünk belőle.
3. PET-palack újragondolva
Az üres műanyag palackokat számos kreatív módon lehet felhasználni, hogy a gyerekeket megtanítsuk az újrahasznosításra.
A gyerekek az üres műanyag palackokat madáretetőkké alakíthatják, ha lefestik, madáreleséget tesznek bele, és felakasztják egy fára anya és/vagy apa közreműködésével. Ez segít a gyerekeknek megérteni, hogyan lehet az újrahasznosított anyagokat az élővilág és a környezet javára fordítani.
Műanyag palackok kincsvadászata során apró tárgyakat rejtünk el az üres műanyag palackok belsejébe, és arra kérjük a gyerekeket, hogy találják meg és válogassák őket szét különböző kategóriákba, például fa, papír, fém, üveg anyagtípusok szerint – ez elsősorban a bölcsődés, kisóvodás korban jó játék.
A PET-palack dekorálás az egész család számára vicces és izgalmas feladat lehet és elég hozzá pár alkoholos filc, akril festék, esetleg pár washi-tape szalag vagy dekorgumi lap, vagy egészen egyszerűen egy kis színes papír, amit akár régi újságokból is kivághatunk. A végeredmény ekképp lehet dekoratív, vicces, vagy akár ijesztően nagyszerű, ami díszítheti a falat vagy használható akár a teraszon, kertben is, a kreatív virágládaként.
A gyerekek gyönyörű virágdíszeket készíthetnek üres műanyag palackokból. Például kivághatják és vázaként használhatják őket, vagy festékkel és más dekorációs anyagokkal 3D-s virágokká alakíthatják őket.
A PET-palackokból malacperselyeket is készíthetünk a nagyobb gyerkőcökkel, és utána festékkel és más anyagokkal díszíthetik is a házi malacperselyüket. Ez segít a gyerekeknek megérteni a pénzmegtakarítás és a hulladékcsökkentés fogalmát, és összekapcsolják a két fogalmat.
4. Palackkupakok
Ahol pedig van palack, ott bizony lesz kupak is. Ráadásul idővel egyre több és több. Mihez kezdhetünk velük? Tulajdonképpen igen sok mindent. Az alábbi ötletekből kiindulva csak a képzeletünk szabhat határt a kupakok kreatív, tartós felhasználásának.
Az üres műanyag kupakok felhasználása oktatási tevékenységekben egyszerű és költséghatékony módja annak, hogy a gyerekeket megtanítsuk az újrahasznosításra.
Bátorítsd a gyerekeket arra, hogy szín vagy típus szerint válogassák a kupakokat, és tegyék őket külön tárolókba, vagy használja a kupakokat arra, hogy a gyerekek megtanuljanak számolni, összeadni és kivonni.
A műanyag palackkupakok felhasználhatók modellek és szerkezetek, például házak, hidak és járművek építéséhez is.
5. Megunt plasztik játékok
A gyerekszoba szinte ontja magából a sok kis műanyag apróságot, amelyeknek legkedveltebb „előfordulási helye” általában mindig a láb alatt található. Minél hegyesebb vagy élesebb szélekkel rendelkezik az adott kis mütyür, annál inkább. Nos, mi tudunk számukra egy sokkal jobb helyet – ezzel ráadásul mindig szem előtt tarthatjuk őket, míg ők, a könyveinket tartják.
Vigyázat, kisebb gyerekekkel a „már nem szükséges” apróságok kiválogatása halmozottan nehezített lehet, így érdemesebb ezt az újrahasznosítási példát akkor felhozni a gyermekek előtt, amikor azok már kinőttek a Kinderfiguragyűjtő/műanyag katonázós korszakból.
Igaz, ezt követően kifejezetten szórakoztató elfoglaltság lehet ezek kreatív felhasználása: alkothatunk remekebbnél-remekebb, akár vicces kompozíciókat belőlük a tükörre, egy-egy képkeretre, az éjjeli lámpára vagy akár még a csillárra is.
6. Fém üdítős és konzervdobozok
A műanyag hulladék után talán ez az, ami a legkönnyebben összegyűlik egy háztartásban. Ám nem szükséges, hogy minden azonnal a szemetesben – még, ha szelektívben is – végezze. Az alábbi ötletekkel egy jó időre használatban maradhatnak a különböző fém palackok és konzervdobozok.
A gyerekekkel az üres konzervdobozokból különböző anyagok, például gyöngyök vagy szövet hozzáadásával ütőhangszereket, például dobokat készíthettek, és az üres dobozokból madáretetőket vagy pillangóházakat is lehet csinálni pár zsineg, bot és egy plusz tető segítségével.
Vigyázat, amennyiben a dobozok festését, díszítését a gyerekekkel közösen készítjük el, ügyeljünk arra, hogy a konzervdoboz peremeit jól eldolgozzuk, ne maradjon rajtuk olyan él, amellyel megvághatják magukat a festés, díszítés alatt, vagy akár később, használat közben, a rozsdás dobozt meg eleve a fémgyűjtőbe dobjátok!
7. Felhalmozott, régi plüssjátékok
Nem egyszerű megválni a megszokott régi, kiváltképp a kedvenc plüssöktől, ezt minden szülő jól tudja. Azonban amikor eljön az ideje, nem szükséges azonnal zsákba tenni és kidobni a régi plüssjátékokat.
Azokból ugyanis, amelyeket nem sikerül elajándékozni vagy átruházni az utókorra, kiváló használati eszközök lehetnek; olyanok, amelyek még éveken át szolgálhatják a gyerekeket és emelhetik a gyerekszoba hangulatát.
Elkészítésükben pedig a gyerekek is tudnak segédkezni: válogatni, forgatni, alakítgatni a végső képet, míg anya, vagy a nagyi egy-egy nagy öltéssel a szőnyeg vagy bútorkárpit alapanyaghoz rögzíti a kis kedvenceket.
Így hasznosítsátok újra a régi plüssöket: mielőtt elkezdenétek, gyűjtsétek össze az anyagokat, például szövetdarabkákat, gombokat, filctollakat, ragasztót és ollót. Hagyd, hogy a gyerekek kiválasszák a feldolgozandó plüssjátékokat.
Bátorítsd őket, hogy tervezzék meg, mit szeretnének csinálni a játékaikkal. Rajzolhatnak egy képet, összeállíthatnak egy listát a szükséges anyagokról, vagy készíthetnek egy inspirációs kollázst.
Szükség szerint nyújts segítséget, de hagyd, hogy a gyerekek vegyék át a vezetést a játékok felújításában. Ha a felújítás befejeződött, tartsanak bemutatót, ahol megmutathatják felújított játékaikat másoknak.
8. Kinőtt zoknik, kesztyűk, ruhák
Szinte bármilyen ruhaneműből lehet nem túl bonyolult figurákat készíteni. Az pedig, hogy azokat miképpen díszítjük, és milyen kiegészítőkkel látjuk el, csak rajtunk múlik.
Íme, a zoknibábu készítésének lépései. Tényleg egyszerűek, menni fog kezdő szülőként is!
- Szükséged lesz egy tiszta zoknira, ollóra, filctollakra vagy textilfestékre, gombokra vagy gumiszemekre, szövet- vagy filcdarabokra, és némi ragasztóra.
- A gyerekek válasszanak ki egy zoknit, amelyet a bábukhoz szeretnének használni. Az érdekes mintájú vagy élénk színű zoknik jól beválnak.
- Fordítsd ki a zoknit, és a lábujjvéget tömd ki összegyűrt újságpapírral vagy más puha anyaggal, hogy megformáld a bábu fejét.
- Filccel vagy textilfestékkel adj a bábu arcának vonásait. A gyerekek a szemekhez gombokat, a szájhoz és egyéb vonásokhoz pedig szövetdarabokat vagy filcet használhatnak.
- Vágj két csíkot szövetből vagy filcből, és ragaszd őket a bábu oldalára, hogy karokat alkossanak.
- Ha a ragasztó megszáradt, fordítsd a zoknit a visszájára, és kész a bábod!
- Bátorítsd a gyerekeket, hogy használják a képzeletüket, és találjanak ki egy történetet vagy színdarabot, amelyet az új zoknibábukkal előadhatnak.
9. Karton és hullámpapírok
Aki vásárolt már bármilyen háztartási gépet vagy elektronikai eszközt, az tudja: a doboz mindig sokkal nagyobb, mint a beltartalom – de mihez kezdhetünk egy-egy óriási kartondobozzal és a sok hullámpapír csomagolóanyaggal? Vághatjuk, ragaszthatjuk, bármivel kiszínezhetjük, díszíthetjük!
A különböző hulladékok közül talán kartonpapírból a legegyszerűbb alkotni, így az ollóval bánni tudó kisebb gyermekekkel is nagyszerű elfoglaltság lehet az alábbiak elkészítése:
10. Cipősdobozok
A strapabíró papír vagy műanyag cipősdoboz nem csak a sötét szekrény mélyére száműzött extra tárolóként állhat helyt. Tartóssága révén még sokáig „állhat szolgálatban”, akár a gyerekszobában is, például, mint egy mini színház, autógarázs, babaágy, babaház, vagy dekorációs dioráma. Az ötletelést nyugodtan teljesen a gyerekekre bízhatjuk.
Bár a gyerekek briliáns alkotói fantáziája is szinte kimeríthetetlen, további konkrét újrahasznosítási megoldásokért érdemes kicsit körülnézni a különböző kreatív praktikákat megosztó weboldalakon. Ötlet milliónyi van, nem érdemes tehát kidobni semmit, ami még hasznos lehet.
Bartha Katalin | Mind humán, mind reál terepen otthonosan mozgó, a gyermeki lélek és a természet szépsége iránt egyformán rajongó, egykori gyógytestnevelő pedagógus. Jelenleg szabadúszó szöveg-, tartalom- és tárcaíró, költő
Vélemény, hozzászólás?