Tartalom
Az új fejlesztések a fenntartható háztartási technológiák területén különösen fontos hangsúlyt helyeznek a vízvédelemre. Egy kiváló, ám kevésbé kiaknázott megoldás a csaptelep-szellőztetők vagyis perlátorok alkalmazása.
Ez a kis mechanikus készülék, amelyet Elie Aghnides görög mérnök találmányának tartanak, könnyen felhelyezhető a háztartásokban szokványos csapokra, és megakadályozza, hogy a víz nagy sugárban, fröcsögve folyjon a csapból.
Mi az a perlátor?
A perlátor, más néven vízsugár-szabályozó vagy aerátor egy rendkívül hasznos eszköz, amely jelentősen csökkentheti a vízfogyasztást a háztartásokban. A perlátorok ugyanis olyan eszközök, amelyek a csapok kifolyójára helyezve számos fontos funkciót képesek ellátni.
Amellett, hogy irányítják a vízsugarat, ezzel elkerülve a kellemetlen fröcsögést, képesek eltávolítani a vízhálózatból származó olyan lerakódásokat és szennyeződéseket, például vízkő és a rozsda. Ezenkívül bizonyos típusok víztakarékos funkcióval is elérhetők, ami kiemelten fontos a fenntarthatóság és környezetvédelem szempontjából.
A klasszikus, alap funkciójú perlátorok szinte minden csaptelepben megtalálhatók, és nélkülözhetetlenek a hatékonyabb vízhasználatban. Az alapvető működési elvük az, hogy a beépített szűrőkön keresztül levegőt kevernek a vízáramba, ezzel növelve a kifolyó víz érzékelhető mennyiségét anélkül, hogy a tényleges fogyasztás megnövekedne.
A piacon azonban ma már többfajta perlátor is elérhető, a megfizethető alapmodellektől kezdve az egészen a speciális, például kifejezetten mosogatáshoz optimalizált, erőteljesebb vízsugarat adó, de extra víztakarékos változatokig, amelyek ebből kifolyólag lényegesen magasabb árkategóriában mozognak.
Hogyan csökkenti a vízfogyasztást a perlátor?
Ezek a kis innovatív, víztakarékos berendezések azért különlegesek, mert speciális szűrők és áramláskorlátozók alkalmazásával levegőt juttatnak a vízáramba, jelentősen csökkentve ezzel a vízfogyasztást. Az aerátoroknak és perlátoroknak köszönhető fogyasztáscsökkenés gyakran meghaladja az 50%-ot anélkül, hogy a víznyomás érezhetően csökkenne.
Mérnöki szempontból a csaptelepes levegőztetők optimális választást jelentenek a háztartási víz megőrzésére. Alacsony bekerülési költségükkel, ugyanakkor figyelemre méltó hatékonyságukkal az ilyen berendezések a fenntarthatóbb háztartási vízfogyasztási gyakorlat zászlóshajói. Ezekkel az egyszerű eszközökkel mindannyian hozzájárulhatunk ahhoz, hogy értékes vízforrásainkat felelősségteljesebben használjuk fel.
A perlátorok alkalmazása különösen ajánlott olyan háztartásokban, ahol lényegesen nagyobb a napi vízfogyasztás, (például ott, ahol egy háztartásban legalább négyen laknak) és a víztakarékos üzemmóddal rendelkező mosogatógép helyett a mosogatás kézzel történik.
Ezek a kis eszközök fontos szerepet játszanak ugyanis a mindennapos vízfogyasztás jelentős mértékű csökkentésében, történjen az akár gazdasági okokból, akár a környezettudatos életmód részeként.
A vízforrások iránti felelősségteljes hozzáállás kritikus fontosságú a fenntarthatóság és a környezeti egyensúly fenntartása szempontjából. A perlátorok alkalmazásával nemcsak pénzt takaríthatunk meg a vízszámláinkon, hanem aktívan hozzájárulhatunk Földünk természeti erőforrásainak megőrzéséhez is.
A vízlevegőztetők a modern környezetvédelemben ugyanakkor alapvetően kettős szerepet töltenek be; megőrzik a vizet és javítják annak minőségét a levegőztetés révén. Ez a folyamat lényegében a víz és a levegő közötti intenzív kölcsönhatás révén történik, ami segíti a vízben oldott gázok, például a szén-dioxid, és az oldott fémek, például a vas, a hidrogén-szulfid és a VOC eltávolítását.
A víz aktív levegőztetése a vízbe fecskendezett finom légbuborékok segítségével történik, ami jelentősen képes növelni a gázcsere hatékonyságát.
Lakossági és kereskedelmi környezetben ezek a berendezések gyakran a vízcsapok végére vannak felszerelve és jól láthatóan leszűkítik a víz áramlási útvonalát, miközben a vizet több kis sebességű kifolyásra bontják.
Ez a mechanizmus amellett, hogy lecsökkenti a vízfogyasztást, képes fenntartani a víznyomást, biztosítva, hogy a csökkentett mennyiség ellenére is megfelelő nyomás álljon rendelkezésre a mindennapi használat során, például kézmosáshoz, mosogatáshoz vagy akár zuhanyzáshoz.
A perlátorok használatának gyakorlati előnyei közül tehát egyértelműen kiemelkedik a jelentős víztakarékosság, ami kritikus fontosságú lehet a tartósan vízhiányos területeken vagy akár Európában is a mostanában oly gyakorta előforduló hosszabb, aszályos időszakokban. A perlátorok ráadásul még az energiamegtakarításhoz is hozzájárulhatnak, mivel mérsékelt vízfogyasztás mellett, kevesebb vizet is kell felmelegíteni.
Ezek a megtakarítások idővel jelentősen hozzájárulnak a környezeti fenntarthatósághoz, csökkentve mind a víz-, mind az energiafogyasztást, ezzel pedig az adott háztartás vagy létesítmény ökológiai lábnyomát.
A lakossági vízfogyasztás alakulása Európában és Magyarországon (2000-2024)
A lakossági vízfogyasztás mértéke kulcsfontosságú a vízmegőrzési törekvések és a fenntarthatóság szempontjából. Európa és Magyarország vízfogyasztását az elmúlt két évtizedben társadalmi, gazdasági és környezeti tényezők együttes hatása alakította, az alábbi trendek szerint.
Európai trendek:
- Az Európai Unió (EU) átlagos lakossági vízfogyasztása 2000 óta csökkenő tendenciát mutat, a 2000-ben mért 151 liter/nap/fő értékről 2020-ra 118 liter/nap/fő-re mérséklődött a fogyasztás.
- A fogyasztáscsökkenés mögött számos olyan tényező áll, mint például a vízfelhasználást csökkentő háztartási készülékek elterjedése, a víz fokozatos áremelkedése, a tudatosságnövelő kampányok indítása és a szigorúbb vízhasználati szabályozások hozatala.
- A fogyasztás mértéke azonban országonként jelentősen eltér. Cipruson a legmagasabb (227 liter/nap/fő), míg Svédországban a legalacsonyabb (87 liter/nap/fő) az átlagos fogyasztás.
- A klímaváltozás várhatóan tovább fokozza a vízszűkösség, ill. vízhiány problémáját Európában, ami további vízmegtakarítási intézkedések szükségességét vetíti előre.
Magyarországi trendek:
- Magyarországon a lakossági vízfogyasztás 2000 óta mérsékelten csökkent. A 2000-es 115 liter/nap/fő értékről 2020-ra 105 liter/nap/fő-re csökkent az átlag fogyasztás.
- A fogyasztáscsökkenés mögött egyrészt a vízfelhasználást csökkentő háztartási készülékek elterjedése és a víz fokozatos áremelkedése, másrészt a tudatosságnövelő kampányok és a szigorúbb vízhasználati szabályozások állnak.
- A magyarországi átlag vízfogyasztás mértéke az európai átlaghoz viszonyítva alacsonyabb, a lakosság ugyanis jóval kevesebb víz-intenzív tevékenységet (például medencetöltés vagy kerti locsolás) végez.
- A klímaváltozás hatásai azonban Magyarországon is érezhetőek, ami a vízhiány fokozódásához vezethet. A vízmegtartási és vízmegtakarítási törekvéseknek ezért kiemelt szerepe van a jövőben.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok a fenntartható fejlődés céljairól, (különösen a 2. cél, az „éhezés megszüntetése, az élelmiszerbiztonság és táplálkozási javítás, valamint az agrárgazdaság fenntartható fejlesztése”) részletesen elemzik az élelmiszerbiztonság, az éhezés mértékét és az agrárium állapotát Magyarországon.
A KSH által kiadott „Fenntartható Fejlődés Indikátorai 2022” című kiadvány a fenntartható fejlődés céljainak követését elemzi, különös tekintettel a második célra. Vizsgálja a fenntartható fejlődés indikátorait, valamint azok alakulását, kitérve a földművelés, a halászat és a vidékfejlesztés terén elért eredményekre és kihívásokra.
Az adatok összességében azt mutatják, hogy Magyarországon, az agrárium területén megfigyelhetők olyan előremutató tendenciák, mint a fenntarthatóbb gazdálkodási módszerek elterjedése és az agrárgazdaság modernizációja, amelyek pozitív hatással voltak a táplálkozási helyzetre és az agrárgazdasági teljesítményére.
Azonban az adatok rámutatnak olyan területekre is, ahol további fejlesztésekre van szükség. Például, bár az éhezés mértéke csökkent, még mindig vannak olyan társadalmi régiók és csoportok, ahol az élelmiszerbiztonság nagy problémát jelent. Emellett az agrárium területén is felmerülnek olyan kihívások, mint a klímaváltozás hatásainak gyors és hatékony kezelése valamint a fenntarthatóbb termelési és fogyasztási minták elterjesztése.
Ezek az elemzések mindezek mellett kiemelik a fenntartható fejlődés céljainak fontosságát és azt, hogy a zöld technológiák és innovációk kulcsszerepet játszhatnak a klímaváltozásból eredő kihívások kezelésében és a klímacélok elérésében. Az agrárium területén például a környezetbarát termelési módszerek és az okos technológiák alkalmazásának elterjedése segíthet a hatékonyság növelésében és a környezeti terhelés csökkentésében.
Milyen hátrányai lehetnek a perlátornak?
Mérnöki szemszögből vizsgálva feltárulnak a perlátorok árnyoldalai is, melyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk, ha a tudatos vízhasználat a célunk.
- Csökkenő víznyomás és vízáramlás
A perlátorok egyik legfőbb hátránya a víznyomás csökkenése. A levegő bekeverése a vízáramlás lassulásához vezet, ami mosogatáskor, zuhanyozáskor vagy takarításkor akár kellemetlen is lehet. A gyengébb vízsugár megnehezítheti a hatékony tisztítást, és hosszabbá teheti a mindennapi vízzel kapcsolatos feladatokat, ami ugyanakkor megnövelheti a vízfelhasználás mértékét.
- Vízkőképződés és higiéniai aggályok
A perlátorok szűrőbetétei hajlamosak a vízkőképződésre, ami idővel elduguláshoz és a vízáramlás további csökkenéséhez vezethet. A vízkő ezenfelül baktériumok és gombák melegágya lehet, ami higiéniai kockázatot jelent. A perlátorok rendszeres tisztítása ezért elengedhetetlen a vízkőképződés megelőzése valamint a higiénia fenntartása érdekében.
- Nem minden víztakarékossági célnak felelnek meg
A perlátorok hatékonysága a víztakarékosság terén a vízáram típusától és a víznyomástól függ. Alacsony víznyomás esetén a vízmegtakarítás mértéke alacsonyabb lehet, míg a magas víznyomású rendszerekben a perlátorok jelentősebb megtakarítást eredményezhetnek. Fontos megjegyezni, hogy a perlátorok nem helyettesítik a csöpögő csapok javítását vagy a víztakarékos mosógépek és mosogatógépek használatát.
- Bizonyos esetekben nem praktikusak
Mint már említettük, a perlátorok nem minden konyhai vagy fürdőszobai feladathoz ideálisak. Például az edények mosogatásakor a gyengébb vízsugár nehezítheti a makacs szennyeződések eltávolítását. Ezenkívül a perlátorok egyes csaptelepekkel nem kompatibilisek ezért a beszerelésük bonyolult lehet.
- Korlátozott hatékonyság víztakarékosság terén
Bár a perlátorok kétségtelenül hozzájárulnak a vízmegtakarításhoz, hatékonyságuk mégis önmagukban alkalmazva igen korlátozott. Egy tanulmány ugyanis kimutatta, hogy bár a perlátorok átlagosan 15%-kal csökkentik a vízfogyasztást, más vízmegtakarítási stratégiák, mint a zuhanyzás rövidítése vagy a mosógépek és mosogatógépek teljes rakodása, és energiatakarékos üzemmódban való használata jelentősebb megtakarítást eredményezhetnek. Érdemes tehát mindezeket a „praktikákat” együttesen alkalmazni.
Milyen perlátort érdemes venni?
A perlátorok kiválasztásakor fontos figyelembe venni a csaptelep menetméretét. Általánosan elterjedt menetméretek a csapok esetében a 24×1 vagy 22×1 méret, míg a fürdőkádakhoz gyakran nagyobb, 28×1-es méretek jellemzők.
Ez a méretarányos megközelítés lehetővé teszi, hogy a perlátor tökéletesen illeszkedjen a meglévő szerelvényekre, ezzel biztosítva a leghatékonyabb működést. A helyes méret kiválasztása kulcsfontosságú, hiszen ez garantálja, hogy a perlátor hatékonyan optimalizálja a vízhasználatot, miközben minimalizálja a felesleges vízveszteséget.
De vajon melyik perlátort érdemes venni? A válasz nem egyértelmű, és több dolgot is figyelembe kell venni a döntés során. Lássuk most ezeket!
Vízfogyasztás
A legfontosabb szempont talán a vízfogyasztás csökkentése. A perlátorok áramlási sebessége 2 és 12 liter/perc között változhat. Minél alacsonyabb az áramlási sebesség, annál kevesebb vizet fogyaszt a csap. Fontos megjegyezni, hogy a víznyomás jelentősen befolyásolja az átlagos vízfogyasztást. Alacsony nyomásnál a perlátor kevésbé hatékony.
Szűrőbetét
A perlátorokban lévő szűrőbetét képes eltávolítani a szennyeződéseket a vízből. Vannak ennek megfelelően olyan perlátorok, amelyek cserélhető szűrőbetéttel rendelkeznek, azonban sok típus esetében a szűrőbetét nem cserélhető. A cserélhető szűrőbetétes perlátorok ugyan drágábbak, de hosszabb távon gazdaságosabbak lehetnek.
Funkciók
Vannak olyan perlátorok, amelyek további funkciókkal is rendelkeznek, mint például az extra víztakarékos üzemmód, a zuhanyozó üzemmód, vagy a vízkőoldó funkció. Ezek a funkciók sokkal kényelmesebbé tehetik a vízhasználatot, ugyanakkor lényegesen drágábbá a perlátort.
Méret és anyag
A perlátorok mérete és anyaga is befolyásolhatja a vízszolgáltatást. A nagyobb perlátorok általában több vizet engednek át, míg a kisebb perlátorok víztakarékosabbak. Anyag tekintetében a fém perlátorok egyrészt tartósabbak, de drágábbak is, mint a könnyű, műanyag perlátorok.
Kompatibilitás
A perlátor kiválasztásakor fontos megbizonyosodni arról, hogy az kompatibilis-e a csapunkkal. A perlátorok különböző menetméretekkel rendelkeznek, ezért ellenőrizni kell a csapunk menetméretét is a vásárlás előtt.
Márka
Számos különböző márka gyárt ma már perlátorokat. Érdemes olyan márkát választani, amely több szempontból is megbízható és jó minőségű termékeket kínál.
Ár
A perlátorok ára néhány ezer forinttól akár tízezer forintig is terjedhet. Az ár természetesen a perlátor típusától, funkcióitól, anyagától és márkájától függ.
Mennyi idő alatt térül meg egy perlátor?
Valóban, a perlátor használata, amely az átfolyó vízsugár finom szabályozására képes, lehetőséget nyújt a vízfogyasztás jelentős csökkentésére. Ezen az eszközön túlmutatóan maga a vízgazdálkodás felelősségteljes megközelítése nem csupán anyagi megtakarítást jelent a háztartások számára, hanem egy létfontosságú lépés a környezettudatos életmód felé.
A fenntarthatóság és a környezeti érintettség szempontjából egyaránt kritikus fontosságú, hogy csökkentsük a természetes erőforrások felesleges felhasználását. Azt, hogy milyen mértékű pazarlásról van szó, jól érzékelteti egy példa: egy hagyományos, perlátor nélküli csap esetében percenként akár 15-20 liter víz is átfolyhat, ami jelentős túlfogyasztást jelent. Ezzel szemben, egy modern, jól megtervezett perlátorral felszerelt csaptelep esetén a vízfogyasztás akár 2 liter/perc alá is csökkenthető.
A perlátorok megtérülési ideje számos tényezőtől függ, beleértve a:
- Vízfogyasztást. Minél több vizet fogyaszt átlagban az adott háztartás, annál gyorsabban térülhet meg a perlátor beépítése. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) becslése szerint egy átlagos háztartás évente 300 000 gallont (kb. 1 135 000 litert) vizet használ el. Egy perlátor 15-30%-kal is csökkentheti a vízfogyasztást, ami évente 45 000-90 000 gallon (kb. 170 000-340 000 litert) megtakarítást jelent.
- Víz árát. Minél drágább a víz a környéken, annál gyorsabban térül meg a perlátor beépítése. Például, ha a víz ára kb. 1,3 Euró/100 liter, akkor egy perlátorral évente akár 200-400 Euró is megtakarítható.
- Perlátor árát. A perlátorok ára megközelítőleg 1,8 és 9 Euró között mozog. A beépítés pedig nem igényel komolyabb szakértelmet, általában egyszerűen elvégezhető.
- Használati szokásokat. A perlátorok hatékonysága természetesen a vízhasználat módjától is függ. Ha gyakran nyitjuk és zárjuk a csapot, akkor a perlátor akár nagyobb megtakarítást is eredményezhet.
Az EPA kalkulátora segítségével bárki megbecsülheti a perlátor beépítésével elérhető, várható megtakarítását: https://www.epa.gov/watersense/watersense-calculator
A perlátorok mellett számos más vízmegtakarító eszköz is létezik, amelyeket célunk érdekében érdemes akár a perlátorral párhuzamosan alkalmazni, mint például:
- A víztakarékos zuhanyrózsák 30-50%-kal is csökkenthetik a vízfogyasztást a zuhanyzás során.
- A víztakarékos mosdókagylók kisebb víztartályokkal és/vagy víztakarékos csaptelepekkel rendelkeznek.
- A víztakarékos mosogatógépek és mosógépek olyan választható funkcióval is rendelkeznek, amely a hagyományos gépekhez képest kevesebb vizet és energiát használ fel a mosás során (pl. rövidebb mosóprogram, kisebb centrifuga fordulatszám, alacsonyabb hőfok és/vagy kevesebb liter vízfelhasználás).
Mennyire tartós egy perlátor?
A perlátorok tartóssága számos tényezőtől függ, beleértve az anyagukat, a kialakításukat és a használatuk gyakoriságát.
A leggyakrabban a perlátorok műanyagból készülnek, de vannak fémből és kerámiából készülő típusok is. A műanyag perlátorok ugyan olcsóbbak, de kevésbé tartósak, legalábbis a többi perlátorhoz viszonyítva, hamarabb elkophatnak, eltörhetnek, vagy épp eldugulhatnak.
A fém perlátorok tartósabbak, de drágább kivitelek. A kerámia perlátorok jelenleg a legdrágábbak a piacon, de a legtartósabbnak is ezek bizonyulhatnak, mert ellenállnak a korróziónak és a vízkőképződésnek.
A perlátor kialakítása is hatással van annak tartósságára
A legegyszerűbb perlátorok csak egy hálós szűrővel rendelkeznek, amely eltávolítja a szennyeződéseket a vízből. Ezek a perlátorok olcsók és könnyen telepíthetők, de hajlamosabbak az eltömődésre így kemény vízhez nem ajánlottak.
A bonyolultabb perlátorok légbuborékok bekeverésével növelik a víz áramlását. Ezek a perlátorok hatékonyabbak ugyan a vízmegtakarításban, de drágábbak is lehetnek, és némileg nehezebb telepíteni őket.
A perlátor használatának módja és gyakorisága is befolyásolja az eszköz tartósságát
A perlátorokat emellett rendszeresen tisztítani kell a szennyeződések és a vízkő eltávolítása érdekében. Ha ugyanis nem tisztítják őket, eltömődhetnek, elveszíthetik hatékonyságukat és akár még higiéniai problémákat is okozhatnak – a karbantartásuk tehát nem elkerülhető opció, kivétel, ha a kivehető szűrővel rendelkező perlátort vásárolunk, bár, jelenleg ennek a típusnak a legborsosabb az ára.
A különböző vízmegtakarító eszközök beépítésével és mindennapi használatával nem csak pénzt takaríthatunk meg, de a környezet védelméhez is jelentősen hozzájárulhatunk. A víz ugyanis igen értékes erőforrás. Vízmegtakarítással csökkentjük a vízkivételt a folyókból és tavakból, ami már rövidtávon is javíthatja környezetünk vízellátottságát és a vízi ökoszisztémák egészségét.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, tartalom specialista. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?