Tartalom
- 1 Gyümölcsfák fagy elleni védelme: miért fontos?
- 2 Milyen módszerekkel lehet megvédeni a gyümölcsfákat a fagytól?
- 2.1 Gyümölcsfák fagy elleni védelme füstöléses módszerrel
- 2.2 Paraffingyertyás védekezés
- 2.3 Légkeveréses fagyvédelem
- 2.4 Fagyvédelmi öntözés
- 2.5 Gyümölcsfák fagy elleni védelme tápanyag utánpótlással
- 2.6 Fizikai védelem: meszelés és egyéb védőrétegek
- 2.7 Tűzrakás
- 2.8 Mulcsozás
- 2.9 Gyümölcsfák fagy elleni védelme: megelőzés
- 2.10 Fagy utáni teendők a gyümölcsösben
Gyümölcsfáinkat alapvetően nem kell félteni. Azonban az átmeneti évszakok kezdetén előfordulhat, hogy gondozásra szorulnak, mert ahogy az embereknek, úgy a növényeknek is szükségük van átállási időre melegből a hidegbe, hidegből a melegebb évszakba. Az alábbiakban megnézzük, mikor szükséges a gyümölcsfák fagy elleni védelme, és milyen módszerekkel érhetjük el a biztonságukat, hogy majd bőséges termést hozzanak.
Gyümölcsfák fagy elleni védelme: miért fontos?
A gyümölcsfák fagytűrése nem állandó, és lehetnek olyan időszakok, amikor a hirtelen fagy a sérülékeny fát károsítja. Ez különösen rügyfakadás idején, kora tavasszal megjelenő aggodalom, de az ősszel frissen ültetett, fiatal fák különösen érzékenyek lehetnek a hidegre, mert még nem gyökereztek meg alaposan, még nem fásodott meg eléggé a törzsük.
Háromféle módon okozhat a fagy kárt a gyümölcsfákban. Egyrészt, hosszú távú negatív hatás, hogy ha a törzs megreped – akár hajszálvékony repedésekkel – az éjszakai hideg és a nappali meleg gyors váltakozása során, a hőtágulás miatt. Másrészt, a téli hidegek nemes egyszerűséggel a fás részekben kárt tehetnek, harmadrészt, és ez a legismertebb, a kései tavaszi fagyok a korán nyíló virágokban, rügyekben tehetnek kárt. Ez utóbbihoz van a legtöbb technika, hiszen egy egész év termése múlhat rajta, hogy sikerül-e megvédeni a virágokat, rügyeket.
Ha valaki gyümölcsfa ültetésében gondolkodik, érdemes előre gondolkodni, és figyelembe venni a fa leendő helyét. A permakultúra szemlélete azt mondja, már a hely kiválasztása is sokat számít: magasabb helyen, domb tetején (akár pár méter is számít, hiszen más a mikroklímája) jobb esélye van a gyümölcsfának a fagyok elkerülésében. Az is számít, hogy ellenálló, régi fajtát válasszunk. Még ha a termés mérete és minősége nem is éri el a boltban kapható gyümölcsök mesterségesen feltupírozott látványát, a termés biztonsága talán jó érv lehet ősi Kárpát-medencei fajta választása mellett.
Milyen módszerekkel lehet megvédeni a gyümölcsfákat a fagytól?
Őseink egészen széles repertoárt fejlesztettek ki, amelyekkel megvédhetik a gyümölcsfáikat a korai fagyoktól. Sok közülük modernizálódott, és az új technikákkal is sokszor hatékonyan meg lehet védeni a gyümölcsösöket. Ezeket a fagyvédelmi technikákat ismertetjük az alábbiakban.
Gyümölcsfák fagy elleni védelme füstöléses módszerrel
Széles körben elterjedt a füstölés használata fagyos tavaszi éjszakákon. Ennek a lényege, hogy nem lánggal égő, hanem füstöt kibocsátó anyagot gyújtanak meg, pl. szalmabálát. A füst segít, hogy a talajközeli levegő hőmérséklete magasabb maradjon. Hátránya, hogy a nagy füst környezetszennyező, és csupán kis területen hatékony, ráadásul csupán 1-2 fokot változtatja a hőmérsékletet.
Paraffingyertyás védekezés
A paraffingyertyák alkalmazása tulajdonképpen a tűz erejét használja fel, és kombinálja a gyertyákéval. Olyan, mintha óriási gyertyákat vagy fáklyákat helyeznénk el a gyümölcsösbe. Előnye, hogy megfelelő sűrűség esetén – ez akár 5-600 paraffingyertyát jelent hektáronként – akár 5 C fokkal is megemelheti az ültetvény hőmérsékletét. Hátránya azonban, hogy hosszas előkészületet, nagy szervezettséget és munkaerőt igényel, és persze a paraffingyertyák is erősen füstösek. Hozzá kell tenni, hogy szélcsendes időben a leghatékonyabb.
Légkeveréses fagyvédelem
A kisugárzási fagy csak a talaj közeli alsó légrétegeket hűti le, a légkeveréses fagyvédelem ezt használja ki azzal, hogy egy felállított turbinával vagy helikopterrel megkeveri a levegőt. Ezzel nem engedi, hogy a hideg levegő leszálljon. Azonban hatása függ attól, hogy az adott terület milyen mikroklímával rendelkezik, nem minden körülmények között hatékony. Arról nem is beszélve, hogy a helikopterrel való légkeverés, bár viszonylag hatékony nagy területen (akár 40 hektáron) is, rendkívül költséges, és üzemanyag-kibocsátása a környezetnek sem tesz különösebben jót.
Fagyvédelmi öntözés
A fagyvédelmi öntözésnek nevezett technika a gyümölcsfák fagy elleni védelme során az egyik legbizarrabbnak tűnő technika. Szintén vészhelyzet esetén használják, amikor hirtelen jön a fagy, a gyümölcsfák pedig már kivirágoztak. A lényege, hogy a virágokat alacsony intenzitással lepermetezik vízzel, ami rájuk fagy. Ez ijesztően nézhet ki, a valóságban azonban igen hatékony védekezés, ugyanis a jég párolgása során hő szabadul fel, ami segít a virágok elfagyása ellen.
Az öntözés hátránya, hogy az idő melegedésével az olvadás nem egyenletesen következik be. A jégréteg vastagsága jelentősen megterhelheti a gyümölcsfákat, ágaik meghajolhatnak, eltörhetnek.
Az öntözéses technikák közé tartozik a törzs öntözése fagy előtt vagy fagy idején. Ilyenkor nappal megöntözzük a gyümölcsfa tövét, így a párolgó víz csökkenti a fa törzsének hőmérsékletét. Ennek szintén az a célja, hogy késleltessék a virágzást.
Gyümölcsfák fagy elleni védelme tápanyag utánpótlással
A megelőzés is hozzátartozik a gyümölcsfák védelméhez. Amelyik fa ősszel tápanyagot kap, elsősorban káliumot, kevesebb eséllyel fagy el, mint amelyiknek máshonnan kell az erőit csoportosítani, hogy hozzájusson mindahhoz, ami szükséges neki. A tápanyagraktár feltöltése káliummal, a nitrogénes műtrágyák kerülése augusztustól fontos lehet. A mulcsozás, talajtakarás is az előre gondolkodás és a gyümölcsfa védelmének jó módja, hiszen amellett, hogy melegen tartja a talajt, tápanyagot is juttat bele.
Fizikai védelem: meszelés és egyéb védőrétegek
A fa törzsének védelme egyrészt a fagy ellen, másrészt a törzsbe bebújó és a fát végső soron elpusztító apró kórokozók, vagy kártevő rovarok ellen fontos lépés.
A méter magasságig bemeszelt törzs visszaveri a napsugarakat, így kevésbé melegszik fel a törzs, ami késlelteti a virágzást, így csökkentve az esélyt egy végzetes fagykárra. A mész ráadásul a repedések megelőzésében is a segítségünkre lehet. Mész helyett házilag elkészíthető keveréket is csinálhatunk, agyag, kőpor, tehéntrágya és kalcium-karbonát, pl algamész segítségével.
A fiatal, frissen kiültetett gyümölcsfákat nádfonattal, jutával, újságpapírral is védhetjük a kiszáradás és a fagy, illetve a törzs korai felmelegedése ellen.
Tűzrakás
Régóta használt, még a paraffingyertyák előtti technika hirtelen bekövetkező fagyok esetén a tűz rakása a gyümölcsösben. Ilyenkor a gyümölcsfák között rakott apró máglyák megemelik a környező terület hőmérsékletét. A tüzeket az éjszaka folyamán táplálják, hogy a leghidegebb hajnali időszakban is védjék a fák rügyeit. Ez is ember- és energiaigényes, de az utolsó pillanatokban, váratlan fagy esetén hasznos lehet.
Mulcsozás
Egyre ismertebb a tény, hogy a talajtakarásnak szinte csak előnyei vannak. A permakultúrás gondolkodásban, esetleg erdőkertekben a természetet utánozza az ember a megtervezett környezetben, a természetben pedig a talaj mindig takarva van, hol lehullott lombbal, hol élő vagy elszáradt növényekkel. A mulcsozás a gyümölcsfák körül védi a gyökerek fölötti területet a kiszáradástól, és melegebben tartja a talajt, nem utolsósorban pedig tápanyagot juttat a gyökerekhez. Virágzás környékén azonban célszerűbb vékonyabb mulcsot használni, mert a talaj hűvössége késlelteti a virágzást, ez pedig végső soron a fagykár elleni védekezésben segítheti a gazdákat.
Gyümölcsfák fagy elleni védelme: megelőzés
Nemcsak vészhelyzetekben, hanem előre gondolkodva is tudunk segíteni gyümölcsfáinknak, hogy ellenállóak legyenek a faggyal szemben.
Jó, ha tudjuk, hogy a túl korán elkezdett vagy végzett metszés is okozhat a vesszőkben fagyást, igyekezzünk megfelelő időpontot találni a metszésre: ne túl korán, ne túl későn.
A fagyérzékeny töveket fedjük be minél magasabban földdel, ugyanúgy, mint a rózsadugványokat – ez különösen a kúszó gyümölcsökre, a szőlőre, a kivire vonatkozik.
A permakultúrás gondolkodásban – nem nagyipari körülmények között – gyümölcsfás társulásokban gondolkodnak, amelyben a gyümölcsfa minden védelmet megkap, amire szüksége van. Olyan növények veszik körül, melyek kedvező mikroklímát biztosítanak, tápanyagot pótolnak, és elriasztják a kártevőket.
Fagy utáni teendők a gyümölcsösben
A fagy látható nyomokat hagy a gyümölcsfákon, így ha ezeket tapasztaljuk, sajnos már tudhatjuk, hogy a fagyvédelem nem ért el teljes sikert. A levelek és az ágak elszíneződése, barnává vagy feketévé válása az egyik első jele a kárnak. A fagyott, elhalt részek környezetében a növények sebezhetőbbé válnak, de a fagy után ne azonnal kezdjünk bele eltávolításukba. A metszést csak akkor végezzük el, ha már teljesen elmúlt a fagyveszély.
A házi fagyvédelem a gyümölcsösben a termés jelentős mennyiségét megmentheti, hiszen ilyenkor néhány fok hőmérséklet emelés is elég lehet a fagy megakadályozására. A gyümölcsfa füstölés 1-2 fokkal, a paraffin gyertya vagy fáklya használata akár 4-5 fokkal is növelheti a hőmérsékletet a fák közvetlen környezetében.
Az őshonos fajok általában jobban ellenállóak a fagynak. A nemesített és mediterrán gyümölcsök fái érzékenyebbek, így kiemelt figyelmet kívánnak a házilagos fagy elleni védekezés során.
A füstölés önmagában nem rontja a termés minőségét. Fontos azonban, hogy csak természetes anyagokat használjunk füstképzésre, mert az égéstermékek a talajba juthatnak. Nagyon kései fagyok esetén a gyümölcsök felülete közvetlenül szennyeződhet.
A gyümölcsösökben használható fagy elleni fáklya a nagyobb kertészetekben és agrár szakboltokban is beszerezhető, de néhány online webáruház kínálatában is szerepel.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?