Tartalom
- 1 Mi az a Munch-ételrendelés? Hogyan működik?
- 2 Mi a célja a Munch ételrendelésnek?
- 3 Fogyasztóként mit nyersz, ha a Munch- on keresztül vásárolsz?
- 4 Miért éri meg az éttermeknek a Munch?
- 5 Munch étel: milyen éttermek, pékségek, kávézók csatlakoztak a hálózathoz?
- 6 Honnan tudom, hogy milyen ételekhez juthatok hozzá?
- 7 Mióta működik a Munch Magyarországon? Mennyi ételt mentettek meg ezalatt?
- 8 Kiknek ajánlott kipróbálni?
Az ún. fejlett világ egyik jellemző problémája az élelmiszerpazarlás: míg számos országban súlyos élelmiszerhiány, vagy éppen éhínség van, a jóléti államokban az előállított élelmiszerek legalább egyharmada a kukában – jobb esetben a komposztban – végzi. A magyar fejlesztésű Munch-applikáció a személyes ételpazarlás csökkentéséhez nyújt segítséget. Hogy pontosan mi ez, hogy miképp tudsz jó minőségű ételekhez jutni az eredeti árnak akár a feléért – erről szól ez a cikk.
Mi az a Munch-ételrendelés? Hogyan működik?
A munch angol szó, jelentése falatozni, rágcsálni. A Munch-applikációt négy egyetemista találta ki – azt mondják, az ételek értékére akarták felhívni a figyelmet, és a bolygóért is tenni akartak valamit. Zsoldos Botond, Wettstein Albert, Zwecker Bence és Perepelica Kirill egyetemi tanulmányaik mellett dolgoztak egy olyan applikáció létrehozásán, ahol az éttermek, pékségek, kávézók és más, élelmiszerrel foglalkozó cégek olyan ételeket tudnak értékesíteni a nap végén, amelyeket amúgy a nap végén kidobnának, mert aznap már nem tudják eladni. Ezeket a termékeket a vásárlók az app segítségével 40-70%-kal olcsóbban vásárolhatják meg.
A Munch alapítói az egyetemen ébredtek rá, hogy mennyi jó minőségű étel kerül kidobásra. Elkezdtek a megoldáson gondolkodni, és több, hasonló külföldi jó példa alapján született meg a Munch.hu a hozzá tartozó telefonos applikációval. Ötletükkel szerepeltek a „Cápák közt” című befektetős televíziós műsorban is – a játékban mind az öt „cápa”, vagyis mind az öt befektető ígéretesnek találta a projektet, mindegyikük támogatta a Munch-ot. Ezzel nagyot löktek az egyetemisták projektjén, az alapítókat arra ösztönözve, hogy folyamatosan fejlesszék és terjesszék az ételmentő ötletet.
A Munch egy kicsit játék is, egy meglepetéscsomag, hiszen előre az éttermek és boltok sem tudják, hogy melyik ételből pontosan hány adag fog megmaradni. Megbecsülnek egy adagszámot, amit az applikáción keresztül tudsz lefoglalni, kifizetni, majd pedig zárás előtt érte menni. De hogy pontosan mit kaptál, az csak este derül ki.
A Munch-on keresztül adakozni is lehet: 2000 forintos utalványokat tudsz vásárolni, amiket a nélkülöző családok használhatnak fel élelmiszercsomagokra.
Mi a célja a Munch ételrendelésnek?
Fontos és nemes cél, hogy csökkentsük a kidobott ételek mennyiségét. A Nébih 2016-ban indította a Maradék nélkül nevű programját. Kutatásaik szerint Magyarországon évente az ételek 1/3-a vész kárba, ami nagyjából 600 ezer tonna élelmiszerhulladékot jelent – ez fejenként és évente 65 kg élelmiszer. A programban vizsgálják az ételpazarlás okait is, és ötleteket is adnak a megoldásra – tudatos vásárlás és főzés, szelektív hulladékgyűjtés, és hasonlók.
Ugyanakkor a Magyarországon működő legrégebbi élelmiszermentő, illetve a mentett élelmiszerrel rászorulók tömegeit segítő szervezet, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szerint jóval több, évi 1,8 millió tonna felesleges élelmiszer keletkezik – azt írják, ez akkora mennyiség, hogy ha kamionra raknánk, a sor Pesttől Párizsig érne.
Az élelmiszerbankot lehet támogatni is – megérdemlik, évtizedek óta sikeresen dolgoznak a pazarlás és a nélkülözés csökkentésén. A kormány ugyan ezen a területen is rendet csinált, de szerencsére az Élelmiszerbank továbbra is működik, menti az élelmiszert és segíti a szegényeket. Adott esetben épp a Munch-csal közösen.
De vissza a Munch-hoz! Nyilván egyre több környezettudatos polgár hazája Magyarország, a Munch-ételrendelés pedig a környezettudatos életvitel egyik hasznos eszköze lehet, amivel a kidobott étel mennyiségét csökkentheti bárki, aki használja az applikációt.
Fogyasztóként mit nyersz, ha a Munch- on keresztül vásárolsz?
Az applikációban rá tudsz keresni a közeledben lévő partner éttermekre, kávézókra, egyebekre, az időintervallumra, amikor átveheted, és azt is megnézheted, hogy hány adag étel várja a vevőket 40-70%-kal olcsóbban. Fontos, hogy a meglepetéscsomagok (munchok), kizárólag érintésmentes, friss és jó minőségű ételek lehetnek. Tehát nem a selejtet sózzák rád, hanem olyan ételek kerülnek a Munch-ba, amit elkészítettek ugyan, de végül nem vette meg senki. A Munch egy kicsit rulett is: fogyasztóként persze olcsóbban jutsz jó minőségű ételhez, de azt előre nem tudod, hogy pontosan mi lesz az.
Miért éri meg az éttermeknek a Munch?
Minden étteremben, pékségben, kávázóban zárás idejére megmarad egy csomó olyan termék, amit már nem fognak eladni, ki kell dobniuk. Nekik is megéri, hogy ezeket a kidobás helyett, olcsóbban ugyan, de mégiscsak értékesítik: ha nem is profitálnak rajta, legalább a veszteségüket mérséklik.
Munch étel: milyen éttermek, pékségek, kávézók csatlakoztak a hálózathoz?
A honlapon található információk alapján most pékségek és cukrászdák, éttermek és hotelek, valamint boltok csatlakozhatnak. Ezek a szolgáltatók ingyen regisztrálhatnak, majd fel kell tölteniük az adatokat, a csomagmennyiséget – minden más folyamat automatizálva van. A megmaradó pékáruk, menük, ételek és a közeli lejáratú termékek így gazdára találnak, veszteségből nyereséget termelhetnek.
A kínálatot érdemes megnézni – közel 900 Munch-partnert, köztük neves kávézókat, pékségeket és éttermeket találunk itt.
Honnan tudom, hogy milyen ételekhez juthatok hozzá?
A legizgalmasabb része az egész applikációnak, hogy előre nem lehet tudni, pontosan mit kapsz. Kiválasztod az éttermet, boltot vagy pékséget, és az egyik ott megmaradt étel lesz a tiéd. Tehát ha van a közeledben egy pékség, amit kedvelsz, és elérhető a Munch-on, akkor leadod a rendelést, és a megadott intervallumban elmész érte. A munch-ban – a meglepetéscsomagban – pedig bármi lehet, ami a pékség áruiból megmaradt.
Mióta működik a Munch Magyarországon? Mennyi ételt mentettek meg ezalatt?
A munch-ot 2020-ban alapították, azóta több, mint 170 000 adag ételt mentettek meg a kidobástól. Az évente kidobott ételek üvegházhatású gázok kibocsátásának 10-11 %-át teszik ki, és ezt a Munch két éves működése 460 tonnával csökkentette.
Az egyik alapító TEDx-előadást is tartott a témában:
Kiknek ajánlott kipróbálni?
Az eddigi tapasztalatok alapján főleg fiatalok és egyetemisták használják az applikációt, de mindenkinek ajánlott, aki
- jó minőségű ételt szeretne 40-70%-os árengedménnyel
- próbál környezettudatos lenni, tudatosan vásárol, esetleg igyekszik csomagolásmentes élelmiszereket beszerezni
- nem szereti a kidobott ételek gondolatát, hiszen míg a fejlett országokban kidobáljuk az ételeket, más országokban éhínség van
- szeretné segíteni a vendéglátókat, akiknek a pandémia alatt és azóta is elég nehéz dolguk van
- fontos számára a bolygónk és az ökológiai lábnyoma, hiszen az ételmentéssel a kidobott ételek által okozott üvegházhatást is csökkenthetjük. Minél kevesebb a kidobott étel, annál kisebb a negatív környezeti hatás
- szereti a meglepetést, szeret új dolgokat, ízeket kipróbálni – a Munch-ot épp ez teszi izgalmassá
Nem a Munch fogja megmenteni a világot, de azt lehetővé teszi, hogy jó áron jót együnk, és közben még lelkifurdalásunk se legyen.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?