Tartalom
A veganizmus, vagyis a vegán lét leginkább az étkezésben megnyilvánuló életmód és filozófia, valójában jóval több ennél. Napjaink hajszolt életmódjában egyre nagyobb hangsúly tevődik az étkezésre – az olyan étkezésre, amely segít megőrizni az egészségünket. A vegetarianizmus és a veganizmus hangzásra is nagyon hasonló, de nem ugyanaz az irányzat. A veganizmus ugyanis eredendően állatjogi mozgalom, amely leglátványosabban az étkezésben nyilvánul meg.
Mi az a vegán étrend?
A veganizmus egy olyan irányzat, egy olyan filozófián alapuló életmód, mely elutasítja az állatok bárminemű felhasználását. Így állati terméket sem az étkezésben, sem a ruházkodásban, sem kozmetikai cikkekben, sem semmilyen más formában nem használnak. A vegán étrend eszerint nem tartalmaz húst, sem semmilyen más állati eredetű táplálékot, beleértve a tejet, a tojást, a halakat és tengeri állatokat, valamint a mézet is.
Azokban a kultúrákban, ahol a hús az elsődleges fehérje- vagy akár táplálékforrás, megütközést válthat ki ez a fajta étrend, és a környezet reakcióját leszámítva sok esetben nehézséget okoz az is, hogy azokat a mikrotápanyagokat, amelyeket alapvetően a húsból és állati termékekből nyer ki a szervezetünk, hogyan lehet más módon pótolni.
Miben különbözik a vegán és a vegetáriánus étrend?
A vegetáriánus étrend alapvetően nem tartalmaz semmi olyat, amihez állatot kell megölni: húst, zsírt vagy belsőséget. További változatai is vannak attól függően, hogy mit esznek vagy nem esznek amellett, hogy nem esznek húst, zsírt, belsőséget: a laktovegetáriánus (amely tejet és tejtermékeket fogyaszt), az ovo-vegetáriánus (amely tojást fogyaszt, de tejterméket nem), valamint az ovo-lakto vegetáriánus (mely húst és állati terméket nem, de tojást és tejterméket fogyaszt. A peszkatariánusok húst nem, de halat és tenger gyümölcseit fogyasztanak.
A vegánok ehhez képest semmilyen állati terméket nem fogyasztanak, sem húst, sem zsírt, sem halat, sem tojást, tejterméket, de még mézet sem. Kérdezhetnénk, akkor mit esznek a vegánok?
A vegánok alapvetően teljes értékű növényi étrendet fogyasztanak, amelynek a gerincét a zöldségek, gabonafélék és hüvelyesek adják, valamint gyümölcsök, magvak és minőségi olajok.
A vegán közösség azonban azt is hangsúlyozza, a filozófiánál fontosabb az egészség: nem szükséges nehezen gyógyuló és egyébként elkerülhető betegségeket beszereznünk a körültekintés hiánya miatt.
Milyen környezettudatos megfontolás állhat a vegán étrend választása mögött?
Az első és legmeghatározóbb megfontolás, amely miatt vegán lesz valaki, az az állatok iránt érzett megbecsülés. Nem akarja az állatokat semmilyen formában sem használni, még akár gyapjú- vagy bőr– vagy selyem ruházatot sem hord. Általában tudatában van az ipari állattartásban szenvedő alanyként részt vevő állatok helyzetének, és az élete különböző aspektusainak tudatos választásaival tiltakozik a kizsákmányolás ellen. A tudatos növényevés az ökológiai lábnyom csökkentésének is motivációja tud lenni, a kizárólag növényi étrendű táplálkozás ugyanis szándékos döntés, melynek egyik oka lehet a klímaváltozást serkentő hús- és tejipar.
Sokszor egészségtudatos döntés is a veganizmus, de az is gyakori, hogy valami betegség vezet el oda, hogy valaki a csak és kizárólag (jó esetben teljes értékű) növényi táplálkozást választja.
A vegán életmód szempontjából az állatkísérletek is számítanak: mindaz, ami egy másik élőlénynek szenvedést okoz, az etikailag elfogadhatatlan, ebben az esetben a cél nem szentesíti az eszközt. Ennek köszönhetően ma már egyre több cég figyel arra, hogy állatkísérlet-mentes termékeket hozzanak forgalomba.
Mire kell figyelni, ha vegán étrend szerint táplálkozunk?
A vegán étrendből, ha valaki nem tudatos e tekintetben, hiányozhatnak azok a szervezet számára feltétlenül szükséges tápanyagok, amelyeket általában állati termékekből veszünk magunkhoz. Az egyik legfontosabb mikrotápanyag például a B12 vitamin, amelyhez növényi forrásból csak nagyon korlátozottan lehet hozzáférni. A B12 vitamin az egészséges magzati fejlődéshez, az egészséges idegrendszerhez és a vörösvérsejt-képződéshez fontos.
Minden esetben, még egyébként húsevőként is érdemes konzultálni egy táplálkozási szakértővel, és a szervezetnek megfelelő táplálékkiegészítőket szedni, amely a hiányzó vitaminokat és tápanyagokat tartalmazza.
Mi szól a vegánság ellen?
Az egyik legerősebb érv, amit fel szoktak hozni, hogy a vegán étrend rászorul kiegészítő vitaminokra és étrend-kiegészítőkre, hiszen amit csak állati eredetű táplálékból tudunk felvenni, az a vegánok étrendjéből hiányzik. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne teljes értékű étrendet összeállítani kizárólag növényi alapanyagokból, de mindenképpen tudatában kell lenni annak, hogy a szervezetünknek szüksége van másfajta tápanyagokra is, mint amelyekhez a növényi étrenddel lehet hozzájutni. Az ember egészsége is ugyanolyan fontos, mint az elvei (betegen nem igazán lehet tenni a világért, például az állatokért)
A másik, hogy a minél változatosabb táplálkozás érdekében a vegánok arra is rászorulnak, hogy messzi földről, más kontinensről importált élelmiszereket egyenek, amely a lokalitást és a szezonalitást nem veszi figyelembe, és a szállítás és esetleg a nagy igény miatt kivágott őserdők (pl az avokádó vagy az olajpálma esetében) sok esetben több kárt okoznak ökológiai és fenntarthatósági szempontból, mint amennyi hasznot hoz a vegán életmód.
Ellenérv lehet az is, hogy az odafigyelés esetleg nem terjed ki az emberi jogokra: a kesudió sok helyütt még mindig gyermekek rabszolgamunkájával készül, és kevés helyen lehet hozzáférni etikus módon pucolt és forgalomba hozott kesudióhoz – miközben a kesu népszerű tejet és tejterméket helyettesítő alapanyag.
Hogyan lehet teljes értékű a táplálkozásunk vegánként?
A legegyszerűbb arra koncentrálni, amit eszünk, és nem arra, hogy mit nem eszünk – ez igaz minden más táplálkozási irányzatra is, még ha a vegánságnál pont azon van a hangsúly sokszor, hogy mit nem eszünk.
Figyeljünk arra, hogy minden, a szervezetünknek szükséges vitaminhoz és ásványi anyaghoz hozzáférjünk, akár táplálékkiegészítő révén. Főzzük az ételeket, a túl sok nyers gyümölcs és zöldség nem kedvez az emésztésünknek, és hosszú távon az egészségünknek.
Érdemes fenntartható és etikus forrást találni a növényi alapanyagokból, hogy az állatok védelme ne menjen a mi egészségünk vagy más emberek életminőségének rovására.
Milyen vegán recepteket lehet könnyen elkészíteni?
Ha vegán ételekben gondolkodunk, érdemes megismerni más népek konyháját is, hiszen a magyar konyhának alapvető eleme a hús. Számos más nép azonban gazdag választékkal rendelkezik ízletes vegán ételekből, gondoljunk a zöldségcurrykre, gazdag ragukra az indiai konyhában – bár a hozzávalók beszerzése bonyolíthatja a helyzetet. Ezeken kívül rengeteg helyettesítő élelmiszer van, amellyel az eddig megszokott dolgokat növényi alapanyagokból tudjuk elkészíteni, ezekből hoztam kettőt.
Hamis parmezán
Az egyik ilyen egyszerű recept például a vegán parmezán (vagy hamis parmezán, ahogy otthon nevezzük). Ahogy a parmezán is, az umami íztől olyan izgalmas, és alapvetően fűszerként használjuk, mint egyébként az érett sajtokat is. A vegán parmezán fő alapanyaga a sörélesztőpehely. Ebből kell 7 evőkanál. Mellé 3 evőkanál napraforgómag pirítva és összeaprítva, valamint 1,5 kiskanál fokhagymagranulátum, és ½ kiskanál só. Ezt kávédarálóban vagy rézmozsárban összetörjük, és kész. Tésztára, levesre, kenyérre, bármire jó, tapasztalat alapján a gyerekek is nagyon szeretik.
Vegán majonéz
Tojás nélkül is lehet majonézt csinálni, többféle módszerrel is. Van, aki a tofura és a növényi tejre esküszik sörélesztőpehellyel, de a csicseriborsó főzőleve is hasonlóan tud viselkedni, mint a tojás. Ugyanúgy felverhető, és olajjal ugyanúgy krémes majonézt tudunk belőle csinálni.
Egy konzerv csicseriborsó levét (aquafaba) egy evőkanál mustárral, sóval, borssal verjük fel kézzel vagy géppel, s közben csorgassunk hozzá 3-4 dl olajat, és egy evőkanál ecetet vagy citromlevet. Az olajtól egyre sűrűbbé válik, ahogy a klasszikus majonéz is, legfeljebb nem lesz olyan sárga.
Korábbi cikkünk: Vegán kutya műcsontot eszik
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?