Tartalom
A luffatök egy természetes és fenntartható alternatíva a műanyag szivacsokra. Gyakorlatilag bármilyen szivacsot helyettesíteni tud, a mosogatószivacstól a fürdőszivacson át a bőrradírig. Sőt, egyes elvetemültek még papucsot is készítenek belőle. Az iparban bőrradírba, szappanba használják a rostjait. Habzik, ahogy kell, és teljes egészében komposztálható. Kész mosogatószivacs-fa!
Hogy van-e vele probléma? Legfeljebb a termesztésnél, de akkor olyan igényes, mint a borsószem-hercegkisasszony.
Mi az a luffatök?
A luffatök a tökfélék közé tartozó, eredetileg ázsiában őshonos tökfajta. Szivacsáért leginkább a hengeres luffatököt (luffa cylindrica) és a szögletes szivacstököt (luffa acutangula) termesztik. A luffatök fiatalon ehető, akár a cukkini, teljes érésekor (ha a szivacsos rostrétegeket tekintjük fő termésnek) száraz, sárga lesz. Ekkor tulajdonképpen már teljesen kiszáradt, és kinyerhetjük belőle a rostjait.
Magyarországon is megterem, bár erőteljes gondoskodást igényel ezen az éghajlaton. Magasra felfut, tehát helyigényes, és hosszú tenyészidejű, vagyis nagyjából februártól októberig tart, míg a magocskából szivacs lesz. Ha szerencsénk van, akkor viszont rengeteg, hiszen egy magból egy egész tő kel ki, amelyen több luffatök is teremhet.
Mire jó a luffatök?
A luffatök gyakorlatilag bármilyen háztartási szivacs természetes alternatívája. Ugyanolyan alkalmas mosogatásra, mint a műanyag mosogatószivacs, vagy a bőrradírozó fürdőszobai szivacs. Takarítani is lehet vele. Száraz állapotában ugyan kemény, de amint víz éri, megpuhul, és mivel a rostok hálózatot alkotnak, teljes értékű szivacsként funkcionál. Szappan vagy mosogatószer hatására megfelelően habzik, és sokáig bírja a gyűrődést, a sikálást. Bár a klasszikus mosogatórongy egy finomabb és egy durvább felületből áll, a luffaszivacsnál nem hiányzik ez a kétféleség. Hiszen nem dörzsöli fel a finom, mintás porcelánt, viszont lehet vele erőteljesebben is dörzsölni, ha az ételmaradék odaszáradt az edényre.
A legfőbb erényei közé tartozik, hogy természetes anyagból van, tehát használat végén komposztálható, és lebomlik. Ha kitartóak vagyunk, akár magunk is termeszthetünk a kert naposabbik végében luffatököt. Egy tök átlagosan 6-8 szivacsot ad, egy száron pedig akár több tök is teremhet. Vagyis egyetlen magból egy év alatt a következő évi háztartásban használt szivacsot meg lehet termelni, és még ajándékozni is tudunk belőle.
Hogyan kell termeszteni a luffatököt?
A luffatök nap-, hely- és vízigényes növény, ráadásul fagyérzékeny. Amikor azt hinnék ezek után, hogy akkor nem is éri meg termeszteni, hozzátehetjük még, hogy kártevői viszont nem nagyon vannak. Ha tehát sikerül a termesztés, bőségesen megéri a vele való foglalkozás, már csak a sikerélmény miatt is. Akinek nincs kertje, akár egy napsütötte balkonon is termeszthet luffatököt dézsában, ha van hova felfuttatnia.
Lássuk a luffatök termesztésének lépéseit!
Magszerzés
Magyarországon leginkább bioboltokból lehet rendelni vagy venni luffamagot. De előfordulhat, hogy hasonló érdeklődésű barátainknál akad elfekvőben, esetleg magbörzéken találkozhatunk még luffamaggal. Ha külföldről rendelnénk, biztos, ami biztos, győződjünk meg arról, hogy vegyszermentes maggal van dolgunk.
Palántázás
Mivel a luffatök hosszú tenyészidejű növény, érdemes lehet már február végén vagy márciusban elvetni a magot, és bent palántázni, a palántázás szabályai szerint. Ehhez először nedvesség és meleg, majd fény szükséges. Mindenképpen érdemes már korán elkezdeni a vetést, hogy mire a május közepi fagyok elmúlnak, megnőjön akkorára a kis palánta, hogy biztonsággal ki lehessen ültetni.
Kiültetés
A luffatök kizárólag a napos helyeket szereti, érdemes tehát déli fekvésű helyet választani neki. Ha túl sokat van árnyékban, előfordulhat, hogy a növény ugyan megnő, de nem terem. Ugyanígy, ha nincs elég beporzó rovar a kertünkben, nem biztos, hogy sikerül a megtermékenyítés (ilyenkor, ha nem nagyban csináljuk és biztosra akarunk menni, akár magunk is nekiláthatunk egy ecsettel). Mindenesetre nem árt, ha rovarbarát kertünk van, és esetleg van benne rovarhotel is, valamint méhlegelőnek való virágok a kultúrnövényeken kívül is.
A luffatök ezen túl helyigényes, magasra felkúszik. Ha nincs mire kússzon, a földön fog elterülni, ebben az esetben viszont lehet, hogy a nedvességtől megrohad, mielőtt még beérne. Tegyünk neki tehát egy erős támfalat, amire felkúszhat.
Gondozás
A luffatök a napimádatán túl a vizet is nagykanállal issza, nemcsak palánta korában. Kánikulában este vagy reggel locsoljuk (lehetőleg esővízzel), és mulcsoljuk a földjét szalmával vagy más zöldhulladékkal, hogy minél kevesebb vizet párologtasson el a föld.
Szüretelés és feldolgozás
Ha rengeteg luffánk nő, akár meg is ehetjük, a cukkinihez hasonlóan. Ha viszont kifejezetten alig várjuk, hogy a mosogatószivacs-fa termést hozzon, akkor várjuk meg, míg a termés elsárgul.
Ekkor vágjuk le kocsányostul, majd szárítsuk pár napig. Miután kiszáradt, áztassuk be, és ha felpuhult, le tudjuk hántani a héját. Alatta gyakorlatilag már csak a csupasz rostok és a magok találhatók, hengeres formában. A magokat rázogassuk ki, és gondosan tegyük el – lehet, hogy jövőre még jó lesz, ha nem nekünk, hát fanatikussá váló barátainknak. Már csak egy dolog van hátra: alaposan mossuk meg és szárítsuk meg a szivacsot. A hengert felvághatjuk darabokra, és kész, használhatjuk tetszés szerint.
Mit tegyünk, ha nem tudunk termeszteni luffatököt?
Ha nem tudunk termeszteni luffatököt, mert semmilyen balkonunk vagy kiskertünk nincs, még mindig van megoldás, a közösségi kerteken vagy a kiskertbérlésen kívül is. Lehet venni készen vágott, esetleg felzsinórozott szivacsokat a bioboltokban. Vagy vehetünk egyben egy egész luffatököt (és mindjárt meglátjuk, miért éri meg inkább termeszteni), és tetszés szerint felvághatjuk magunknak. Még az is lehet, hogy egy-két kósza mag ott bujkál az egész luffatökben.
Miért számít környezetbarát megoldásnak a luffatök?
Elsősorban azért számít környezetbarátnak a luffatök, mert egy olyan terméket helyettesít, amelyet mindenki használ minden nap, és egyébként műanyagból van. Korábban, mikor nem volt még műanyag szivacs, rongyokat használtak nagyanyáink, abba viszont nagyon hamar megültek a bacilusok. A luffaszivacsot ecetben néhány óráig áztatva tudjuk fertőtleníteni, és ezzel meghosszabbítani az élettartamát. Műanyag kollégáival ellentétben pedig kiválóan elkorhad a komposztban és a természetben, és semmilyen tengeri állatnak nem akad a torkán.
Bár a vízigénye rémisztő lehet, egy jól megtervezett, a vizet a talajban tároló és az esővizet felfogó, mondjuk permakultúrás kertben egy ilyen hasznot hozó növény vízigénye is megoldható, még aszályos nyarakon is.
A luffatök használata nem csupán egy műanyag háztartási eszköz lecserélése. Mindezzel a saját és az ismerőseink, családtagjaink gondolkodását is formálhatjuk. Mert bár apróságnak tűnik, hogy nem veszünk műanyagba csomagolt műanyag szivacsot, hanem megszokjuk helyette a luffaszivacsot vagy a fából-sörtéből készült mosogatókefét, azért ez az apró lépés képes nagy változásokat hozni.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?