Tartalom
- 1 Mi az a rovarhotel?
- 2 Milyen haszna van egy rovarhotelnek?
- 3 Miért érdemes a kertünkben rovarhotelt építeni?
- 4 Milyen virágokat szeretnek a méhek?
- 5 Milyen anyagból érdemes rovarhotelt készíteni?
- 6 Mire kell figyelni a rovarhotel építése során?
- 7 Miért fontos, hogy teteje is legyen a rovarhotelnek?
- 8 Nem veszélyes a rovarhotel?
A rovarhotel régebben darázsgarázs néven futott, de talán a legpontosabb a méhecskehotel kifejezés. A házi méheken kívül ugyanis számtalan más fajta méh, lepke és darázs is él magányosan, akiknek a beporzó munkája ugyanolyan fontos, sőt: a beporzás jó részét ők végzik el. Akárhol lakunk, kitehetünk a lakóterünk közelébe rovarhoteleket, hogy segítsünk a hasznos jószágoknak élőhelyet biztosítani. Mindezt anélkül, hogy félnünk kellene attól, hogy megcsípnek. Néhány egyszerű, maradék anyagból is lehetséges kis kreativitással (vagy akár anélkül) szó szerint gyümölcsöző rovarhotelt készíteni.
Mi az a rovarhotel?
A rovarhotel egy olyan, ember által készített élőhely rovarok számára, amelyben a beporzó rovarok, leginkább a magányos méhfajták meg tudnak telepedni, és nyugalomban tudnak szaporodni és táplálkozni. Általában fából, nádból vagy egyéb természetes anyagból áll össze, és számtalan változatos nagyságú és átmérőjű lyukat: hosszúkás üreget tartalmaz. Általában fedett helyen van, amelyet azért süt a nap. Lehet stílusos vagy szigorúan funkcionális: a rovarhotel egy, a kertünk biodiverzitását növelő nagyszerű eszköz.
Milyen haszna van egy rovarhotelnek?
A rovarhotel fő haszna, hogy a kertünkbe vagy a közelünkbe vonzza azokat a rovarokat, méheket, amelyek beporozzák a gyümölcsfákat, zöldségeket. Ennek következtében ha zöldségünk-gyümölcsünk van, bőséges lesz a termés, hiszen van, mi beporozza. Azt talán nem kell ecsetelni, hogy az életünk gyakorlatilag megállna a méhek és más beporzók nélkül. Sajnos a műtrágya és a vegyszerek, valamint például a célzott szúnyogirtás, amelyek a nagyiipari növénytermesztésben használatban vannak, valamint a rengeteg lebetonozott terület a városban a méheket veszélybe sodorja. A rovarhotellel azonban, ha nincs is saját kertünk, a városi környezetben segíthetjük az ökoszisztéma megerősödését, azzal, hogy élőhelyet teremtünk a rovaroknak. Ha pedig van kertünk, akkor annál nagyobb szükségünk van a méhekre, lepkékre és a többi beporzó rovarra, ha életerős, változatos növény- és állatvilágú kertet szeretnénk. Márpedig miért ne szeretnénk egy paradicsomkertet a klasszikus gyep-tuja ökológiai sivataga helyett?
A permakultúra, és az a fajta rendszerszintű gondolkodás, amely egyenrangúnak látja az adott élőhelyen élő növényeket, állatokat és embert, sokkal gazdagabb környezetet tud teremteni (mind a rovaroknak, mind a növényeknek, mind az embernek), mint a klasszikus előkertek. Minél gazdagabb és változatosabb egy ökoszisztéma, annál stabilabb, és kevesebb a kibillenés (pl elszaporodó kártevők), és annál kevesebb dolga van az embernek benne, hiszen a kártevők természetes ellenségei is jelen vannak, így egy természetes egyensúly alakul ki.
Miért érdemes a kertünkben rovarhotelt építeni?
Egyrészt akár maga az építése is mulatság lehet, vagy kikapcsolódást jelenthet, különösen a gyermekeknek. Később a méhek figyelése is örömet tud okozni, van, aki egyenesen látvány-rovarhotelt készít, amely gyakorlatilag egy kihúzható kémcső – így meg lehet figyelni időről időre, hogy mi történik odabent.
Másrészt: növekszik a kertünk biodiverzitása, egyre többféle faj jelenik meg, amely csak hasznára válik a kertnek vagy az adott élővilágnak, egyre ellenállóbb lesz betegségekkel szemben, egyre változatosabbá, egyre termékenyebbé válik.
Harmadrészt – és ez a leglényegesebb – azok a magányos méhek, amelyek beporzó tevékenységet végeznek, otthonra találhatnak a rovarhotelünkbe, és ezzel mi is konkrét lépést tettünk a méhek kihalása ellen. Hiszen ha otthonuk van, tudnak szaporodni és élelmet találnak nálunk, azzal, bár kis lépésnek tűnik, lépéseket tettünk azért, hogy a méhek ne pusztuljanak ki.
Milyen virágokat szeretnek a méhek?
Jó, ha a rovarhotel vagy méhecskehotel mellé virágokat is biztosítunk a beporzók számára. Számos olyan magkeveréket kapni, amely kifejezetten méhlegelőnek alkalmas. De jó, ha tudjuk, hogy a méhek a nagy pollentartalmú, valamint a színes és illatos virágokat kedvelik: a rózsát, a facéliát, a búzavirágot. A fűszernövényekkel sem lőhetünk mellé: a levendulát, zsályát, cickafarkot és kakukkfüvet is kedvelik – ezek a virágok ráadásul számunkra is igen hasznosak a konyhában. Lényegében mindenfajta növényt szeretnek, az egyszerű és igénytelen pitypangtól a virágok királynőjéig, a rózsáig: a lényeg, hogy változatos virágokat találjanak. Akár úgy is megtervezhetjük a kertet vagy a ház előtti zsebkendőnyi teret, sőt, az ablakpárkányt is, hogy márciustól novemberig mindig virágozzék valami.
Milyen anyagból érdemes rovarhotelt készíteni?
Mint minden kerti építménynél, egy rovarhotel esetében is érdemes alapvetően természetes anyagokkal körülvenni magunkat. De lehet bármiből, ami kéznél van. Az a lényeg, hogy hosszú és keskeny üreges cső legyen a rovarok számára valami védett helyen.
Egy darab hulladék fa is megteszi, vagy egy kugli, amelynek a vágási felületébe 3-10 cm-es lyukakat fúrunk. A különböző méretű lyukak különböző fajú rovaroknak, méheknek fognak élőhelyet biztosítani. De nádkötegből, összekötözött bambuszrudakból vagy bármilyen más csőszerű alapanyagból készíthetünk rovarhotelt. A közelség nem fogja őket zavarni, vígan megvannak egymás mellett a különböző fajok, hiszen mindegyik a maga petéivel foglalkozik.
Használhatunk lyukacsos téglát, kötözhetünk össze ágakat vagy kiásott gyökereket, de még a tobozok is alkalmasak lehetnek arra, hogy különböző rovarfajok otthonra találjanak benne.
Mire kell figyelni a rovarhotel építése során?
Érdemes odafigyelni, hogy az üregek tiszták, beköltözhetőek legyenek, de a továbbiakban nem szükséges karbantartani: a rovarok kitisztítják maguknak. Nem baj, ha néhány órát nap süti a rovarhotelt, az viszont igen lényeges, hogy védve legyen a csapadéktól és a talajból szivárgó nedvességtől. Okos dolog eresz alá vagy rúdra tenni, ahol nem éri nedvesség sem fölülről, sem alulról.
Fontos még odafigyelni a változatosságra: nem csupán a méhek fogják felkeresni, hanem számtalan más rovar is, amelyeknek mindegyike hasznos a kertbe.
Lehet kifejezetten pillangóknak készíteni pillangóhotelt, hiszen nemcsak a magányos méhek és dongók beporzók, hanem a pillangók is. Ez esetben – és egyébként is – kifejezetten érdemes gondoskodni virágokról, ami az otthon mellett vonzza őket, és táplálékot nyújt a számukra.
Miért fontos, hogy teteje is legyen a rovarhotelnek?
A tető a rovarhotelnek alapvető része, ha nincsen eleve félig fedett helyen. A méhek által lerakott petéknek ugyanis száraz, védett helyre van szükségük a kifejlődéshez: ha folyamatosan ki van téve a nedvességnek, akkor elpusztul a következő generáció. Egyszóval: minél szárazabb és naposabb, annál alkalmasabb a rovarok számára.
A rovarok, méhek, darazsak ugyanis nemcsak szaporodásra használják a rovarhotelt: kibélelve, a petéiket ide rakják fészek gyanánt. Van, aki áttelel benne (például a katica és a pillangó), van, aki számára táplálék pl. a korhadó fa. Akad, aki eső vagy szél elől húzódik be az üregbe, és van, aki teljesen beköltözik.
Nem veszélyes a rovarhotel?
Nem, nem veszélyes, hiszen nem a házi méhek költöznek be, akik egyébként is családban élnek, se nem a darazsak, akik fészket építenek maguknak. A rovarhotelekbe a magányos méhek, poszméhek, darazsak költöznek, akik nem sokat foglalkoznak az emberrel, még ha az a szállásuk közelében van is, és nem csípnek.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?