Tartalom
- 0.1 A városi fák és a városlakók viszonya
- 0.2 Milyen problémákat okozhatnak a fák a városokban?
- 0.3 5 dolog, amiben a városi fák pozitív hatással vannak a városra
- 0.4 Milyen városi fák ideálisak a közterületekre?
- 0.4.1 1. Gömbkoronájú szivarfa
- 0.4.2 2. Platánfa
- 0.4.3 3. Oszlopos kocsányos tölgy
- 0.4.4 4. Oszlopos japán díszcseresznye
- 0.4.5 5. Bordó levelű japán juhar
- 0.4.6 6. Gömb ámbrafa
- 0.4.7 7. Kislevelű hárs
- 0.4.8 8. Madárberkenye
- 0.4.9 9. Nyugati ostorfa
- 0.4.10 10. Selyemakác
- 0.4.11 11. Törökmogyoró fa
- 0.4.12 12. Díszalma
- 0.4.13 13. Fehér-rózsaszín tarka levelű zöld juhar
- 0.4.14 14. Vörös levelű lepényfa
- 0.4.15 15. Nyárfa
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
Vannak, akik a vidéki hangulatot, míg mások a városi környezetet kedvelik jobban. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, azonban még a legsűrűbb betondzsungelbe is kell egy kis zöld növényzet. Cikkünkben a városi fák témakörét járjuk körbe, hogy ha a jövőben Ön is szeretné zöldebbé tenni környezetét, a lehető legjobb döntést hozza.
A városi fák és a városlakók viszonya
A sűrűn lakott nagyvárosokban igazi kincsnek számít egy zöld park, vagy akár egy járda mellé telepített fasor. Igazán hűsítő tud lenni az árnyékuk egy meleg nyári napon, az általuk biztosított búvóhelyek pedig lehetővé teszik, hogy a házak között is hallhassunk madárcsicsergést.
A városban fellelhető fáknak a legtöbben nagyon is örülnek, hiszen nem csak a járdákat, de az alsóbb szinteken fekvő lakásokat is hűvösen tartják, valamint megszűrik a port is.
Előfordulhat azonban olyan eset is, amikor jelenlétük zavaróvá válhat, ilyenkor sajnos legtöbbször a fa felszámolásával lehet találkozni, pedig ez megelőzhető lenne néhány tudatos döntéssel és odafigyelő gondoskodással.
Milyen problémákat okozhatnak a fák a városokban?
- A lombkorona kárt tesz a ház külső homlokzatában
A fa ültetésénél kevesen gondolnak arra, hogy mi lesz majd hosszú évekkel később, amikor a fa lombkoronája majd terebélyesre nő. Ahogy telik az idő, egyre zavaróbbá válhatnak a teraszra benyúló gallyak, vagy az ágak, amelyek rongálják a vakolatot, az ablakokat. Egy ideig megoldható a folyamatos visszavágás, de ha valamelyik lakónak elfogy a türelme, a ház lakói általában a végleges kivágás mellett döntenek. - A fa gyökerei feltolják a térkövet
Hasonlóan gyakori eset, amikor a park, vagy előkert tervezésekor nem számolnak a facsemete törzsének és gyökérzetének növekedésével. Akár egészen hamar elkezdhetik feltolni a térköveket a gyökerek, sőt későbbiekben akár az aszfaltot is. Az eredmény egyenetlen útfelület, ráadásul a fa növekedése is gátolt. A végeredmény legtöbbször ugyanaz, mint az előző esetben: a fa végül kivágásra kerül. Jó esetben újat ültetnek a helyére, de ha a facsemete kiválasztásánál nem elég körültekintőek, akkor az új fa is a régi sorsára kerülhet.
Mindezek ellenére a városlakók többsége pozitívan viszonyul a fák jelenlétéhez, ezt bizonyítják azok a korszerű épületek is, melyek tetőkerttel épülnek.
5 dolog, amiben a városi fák pozitív hatással vannak a városra
Sokan alig tulajdonítanak különösebb jelentőséget a fák jelenlétének, pedig nem kevéssel járulnak hozzá, hogy kellemesebbé tegyék a városi hétköznapokat.
1. Hűsítik a várost
A városi fák nem csak az árnyékukkal, hanem a párolgásuk révén is hűsítik a városi levegőt. Egy sűrűbben parkosított városrészben már a bőrünkön is érezhetjük a különbséget a belvárosi hőmérséklethez képest.
2. Szűrik a város levegőjét
A városok egyik legnagyobb problémája az erős levegőszennyezettség, melyre hosszútávú, fenntartható megoldás egyelőre még nem létezik. Ismerünk már néhány praktikát és megoldást, melyek képesek csökkenteni valamelyest a problémát, ilyen például a különféle fák telepítése is, amelyek segítik a levegő megújulását. Emellett felfogják a felkavarodott porszemeket és szennyeződéseket, így azok kisebb eséllyel kerülnek a szervezetünkbe.
3. Csökkentik a hősziget-hatást
A túl sok sötét felület, a magas épületek, és a szűk utcák csökkentik a városokban a párolgás lehetőségét. A jelenséget fokozza télen a fűtési szezon, míg nyáron a klímák által kibocsátott hő. A fák telepítésével növelhető a párolgási felület, ami a városi klímára is előnyösen hat.
4. Kisebb lesz a zajártalom
A sűrű városi közlekedés bizony nem csak a levegőre, de a város zajszintjére is negatívan hat. A fák képesek a közlekedés által okozott zaj és rázkódás csökkentésére, így téve kellemesebbé a városi otthonok légkörét.
5. Pozitívan hat a közérzetre
Nem utolsó sorban nem elhanyagolható, hogy a lombok zöld látványa kellemes, nyugtató hatással bír az emberi szervezetre. Segítenek a relaxációban és a regenerálódásban egyaránt. Egy hosszú nap után nincs is kellemesebb, mint megpihenni a parkban, vagy végigsétálni a zöldellő utcán. Biofília néven is ismert jelenség az ember és a természet közötti evolúciós eredetű, mély kapcsolat.
Milyen városi fák ideálisak a közterületekre?
Bár a fák előnyös tulajdonságai kétségkívül nélkülözhetetlenné teszik őket, ennek ellenére nem minden fafaj alkalmas arra, hogy egy nagyváros klímáját jobbá tegye. A telepítéskor figyelembe kell venni a terület adottságait, a fa és a lakókörnyezet igényeit egyaránt – így lehet olyan példányokat választani, amelyek végül minden szempontból jók lesznek.
A következő fák ideálisak városi környezetbe:
1. Gömbkoronájú szivarfa
Ez a fafajta sokak számára ismert és kedvelt is, köszönhetően szív alakú leveleinek. Igazán kellemes látvány a tömött, dús lombkoronája, ráadásul nem is nő túl magasra, így akár szűkebb utcákba is ideális, ahol sűrű a vezetékhálózat. Gondozás nélkül is szép lombkoronát növeszt, hátránya, hogy a tápanyagban dús talajt kedveli. Oltott változatai nem hoznak sem termést, sem virágot, ami az allergiások számára előnynek, míg a dús virágokat kedvelők számára inkább hátránynak tekinthető.
2. Platánfa
A platán leglátványosabb jellemzője a karcsúság, amely vékonyabb törzsének és magasra törő lombkoronájának köszönhető. Szívós lombhullató fa, amely leginkább olyan parkokban érzi jól magát, ahol lehetősége van megnőni, és kellemesen hűsítő árnyékot adni a nyári melegben.
3. Oszlopos kocsányos tölgy
Ez a fafajta az egyik legmutatósabb városi növény. Felfelé mutató sűrű lombkoronája, és rövid törzse egy nagyméretű tujára emlékeztet, de fontos, hogy nincs vele rokonságban. Telepítése okos döntés lehet kisebb utcákba, ahol fontos a zajvédelem, ugyanis sorfaként ültetve kitűnően elhatárol. Természetesen önállóan is jól mutat bármilyen területen.
4. Oszlopos japán díszcseresznye
Akik kedvelik a tavasszal virágzó fákat, azoknak ez a növény egészen biztosan az egyik kedvence lesz. Gyönyörű, nagy rózsaszín virágokat hoz áprilisban. Hátránya, hogy a bőséges virágzás érdekében éves gondozást (nyírást) igényel. Kedveli a napos, ugyanakkor nyirkos talajú helyeket, így kisebb előkertek, parkok és utcák, csodálatos dísznövénye lehet.
5. Bordó levelű japán juhar
A bordó levelű japán juharral nem csak virágzás idejére vihetünk egy kis szint a szürke városi forgatagba. Csodálatos levelei nyár elején vöröses színűek, később bíbor, majd vörös árnyalatúak. Alacsony törzsű fa, amely inkább vízszintes síkba gyarapszik, így elsősorban parkok üde színfoltja lehet. A növekedéshez páradús környezetre van szüksége, így a száraz, szűk helyeken nem fog szépen fejlődni.
6. Gömb ámbrafa
Ez a fa méretében ideális a városi környezethez. Kistermetű, gömb formájú lombkoronájának levelei ősszel csodás színekben pompáznak, míg a tavaszt apró és szép virágokkal jelzi. Előnye, hogy lombkoronája gondozást nem igényel, hátránya viszont, hogy a szárazságot egyáltalán nem tűri, így a forró napokon öntözni kell. Kellemes árnyékot biztosít, és tökéletesen mutat egyedülállóan vagy sorfaként ültetve egyaránt.
7. Kislevelű hárs
Ha az a cél, hogy az utcában hamar árnyékos területek legyenek, akkor a kislevelű hárs ideális választás. Gyors növekedésű, kúp formájú lombhullató fa, ami tavasztól egészen őszig gyönyörű dísze lesz a térnek. Közepes termetű fa, nagyon szűk utcákba nem ideális.
8. Madárberkenye
Karcsú, felfelé törő ágrendszerének köszönhetően ez a fafajta kisebb helyen is jól érzi magát. Tavasszal gyönyörű virágokat bont, majd később bő narancssárgás színű bogyós termést hoz, ami ráadásul ehető és igen ízletes lekvárként, vagy akár pálinkaként elkészítve. Nem túl magas fa, így akár zsúfoltabb utcákban is jól mutat.
9. Nyugati ostorfa
Ennek a fának egyik nagy előnye, hogy rendkívül gyorsan fejlődik egy nagyobb, kellemes árnyékot adó fává. Nem okoz neki gondot a városi szennyezett levegő sem, hátránya azonban, hogy törzse szabálytalanul növekszik, ami egyesek számára kevésbé számít esztétikusnak. Kitűnő parkfa.
10. Selyemakác
Az akácról sokan tudják, hogy egyik nagy előnye a kiemelkedően gyors növekedése. A selyemakác emellett gyönyörű virágokat is hoz, így csodás dísznövényként funkcionál. Nem kifejezetten nő nagyra, így kisebb helyeken is jól érzi magát.
11. Törökmogyoró fa
Egy igazán szívós fafajta, ami ragyogóan alkalmazkodott a városi élethez. Nem okoz számára gondot sem a szárazság, sem a szennyezett levegő, azonban virága problémát jelenthet az allergiások számára. Növekedése lassabb, de idővel igazán nagy lombkoronát növeszt.
12. Díszalma
Akik kedvelik a gyönyörű bíborvörös leveleket, azok egészen biztosan szeretni fogják a díszalmafát. Nagy előnye, hogy termései nem szemetelnek, így nem szükséges utánuk takarítani. Egészen alacsony, alig 4-5 méterre megnövő faj, ami májusban gyönyörű virágokat is hoz. Igazi üde színfoltja lehet a keskeny, felsővezetékkel ellátott nagyvárosi utcáknak.
13. Fehér-rózsaszín tarka levelű zöld juhar
Ennek a juharfajtának a különlegessége, hogy friss levelei rózsaszín színben pompáznak, majd idővel a színük belül zöldre, míg a széleken fehérre vált. Ehhez természetesen ügyelni kell arra, hogy az ültetés helye félárnyékban legyen, ugyanis nem kedveli a tűző napsütést. Kis termetű fa lévén ideális előkertekbe, vagy bárhova, ahol kevés a hely áll rendelkezésre. A talajt tekintve alkalmazkodó.
14. Vörös levelű lepényfa
A javarészt napos területekre tökéletes választás, szépen fejlődik szárazabb időszakban is. Levelei az évszakoktól függően más és más színben pompáznak. A városi környezetben jól érzi magát, a különféle betegségekkel szemben is ellenálló, így tökéletes sorfa, vagy szoliter válhat belőle.
15. Nyárfa
A nyárfa rendkívül gyorsan növekszik egy keskeny és magas lombkoronájú fává. Amilyen gyorsan megnő, olyan gyorsan el is öregszik sajnos, így viharok esetében károkat okozhat. Sajnos a nyárfák az allergiásoknak sem kedveznek, ugyanakkor nagyon mutatós parkfák lehetnek.
Gyakran Ismételt Kérdések
A városba főként a kisebb növésű, kevésbé kényes növények az ideálisak, amelyek színt visznek a szürke városi képbe.
Gondoskodnak a levegő tisztításáról, védik a városi állatvilágot, csökkentik a por- és zajártalmakat, így kényelmesebbé teszi a városi életet.
A Főkert honlapja szerint a gondozásukban körülbelül 70 000 fa (32 384 fasori- és 37 739 parkfa) áll jelenleg. Ezen felül a kerületek gondozásában áll még több fa, de ezekről nem állnak rendelkezésre adatok.
Fafotók forrása: Pinterest.com
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. „A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?