Tartalom
- 1 12 gyorsan növő fa, amellyel hamar zöldebbé tehetjük környezetünket
- 1.1 1. Császárfa (Paulownia tomentosa)
- 1.2 2. Szomorúfűz (Salix alba Tristis)
- 1.3 3. Közönséges nyír (Betula pendula)
- 1.4 4. Fehér akác (Robinia pseudoacacia)
- 1.5 5. Kínai papíreperfa (Broussonetia papyrifera)
- 1.6 6. Jegenyenyár (Populus nigra Italica)
- 1.7 7. Magas kőris (Fraxinus excelsior)
- 1.8 8. Szívlevelű szivarfa (Catalpa bignonioides)
- 1.9 9. Kislevelű hárs (Tilia cordata)
- 1.10 10. Vörös levelű májusfa (Prunus virginiana Canada Red)
- 1.11 11. Selyemakác (Albizia julibrissin)
- 1.12 12. Tűzvirágfa (Delonix regia)
- 2 Gyakran Ismételt Kérdések
Ha szeretnénk mielőbb fákkal gazdagítani lakóhelyünket, érdemes egy gyorsan növő fa mellett döntenünk. Ezek a fák néhány év alatt nagyra nőnek és terebélyes, árnyékot adó lombozatot növesztenek. Így nem kell hosszú évekig türelmesen várnunk, hogy zöld lombkoronák és madárcsicsergés közepette élvezzük kertünk nyugalmát. Cikkünkben összeszedtük, melyek a leggyorsabban növő fák!
Fát ültetni több szempontból is megéri. Árnyékot adnak, megszűrik a levegőt a szennyező anyagoktól és hűsítő hatással is bírnak. Az élővilág számára menedékként és táplálékforrásként is szolgálnak, nem utolsó sorban pedig pozitívan hatnak a mentális jóllétünkre és a környezetünk ékes díszei is lehetnek.
12 gyorsan növő fa, amellyel hamar zöldebbé tehetjük környezetünket
1. Császárfa (Paulownia tomentosa)
A Kína területéről származó különleges császárfát díszfaként széles körben ültetik parkokba és utcákba. Nemcsak gyors növekedési üteme, de egzotikus megjelenése és gyönyörű lilás virágai miatt is érdemes kertünk díszének választani. Évente akár 2 métert is nőhet, végleges magassága kb. 10-20 méter. Széles és díszes lombkoronájában kb. 8-10 éves korától gyönyörködhetünk, ekkor kezd el virágozni. Ezek mellett viszonylag ellenálló fa és jól viseli az átmeneti szárazságot, azonban a gyors növekedése érdekében rendszeres öntözésre van szüksége.
2. Szomorúfűz (Salix alba Tristis)
Jellemzően vizek partján találkozhatunk az árnyékot adó, vadregényes hangulatot idéző szomorúfűzzel. Hosszúkás világoszöld leveleitől roskadozó, földig érő hajtásai méltóságteljesen borulnak a talajra. Nem csak a vízparton, hanem a kertben is jól megél ez a lombhullató fa, azonban fontos, hogy kielégítsük fény- és vízigényét, valamint hagyjunk elegendő helyet terebélyes lombkoronájának. Igen gyorsan növő fa, évente akár három méterrel is gyarapodhat, így az egyik leggyorsabban növő fafajta. Végleges magassága kb. 10-20 méter.
3. Közönséges nyír (Betula pendula)
Az égbe meredő, fehér kérgű, karcsú törzsű közönséges nyír egy kb. 15 méteres maximális magasságot elérő, mutatós és különleges lombhullató fa. Lombkoronáját rombusz alakú, világoszöld színű, ősszel élénksárga levelek alkotják. A közönséges nyír nemcsak gyorsan nő, de nagyon ellenálló is. Egy-egy keményebb téli fagy meg sem kottyan számára, még a városok szennyezett levegőjének is ellenáll, sőt egy megbolygatott talajon, vagy egy erdőtűz után is az elsők között telepedik meg. Ez a fa kezdő kertészeknek is tökéletes választás, hiszen könnyen nevelhető, nincsenek különösebb igényei.
4. Fehér akác (Robinia pseudoacacia)
Szintén jó várostűrő és gyorsan növő fa a fehér akác. A dekoratív fa fő díszét a májusban nyíló hófehér virágfürtjei adják. A kb. 8 méteres magasságot is elérő lombhullató fa a talajjal szemben nem különösebben igényes, ugyanúgy kinő laza, homokos és szikes talajon is. Szereti a napos, meleg területeket, és jól tűri a szárazságot is. Bátran választhatjuk a kertbe, hiszen hajtásain nincsenek tövisek, ezért nem jelent veszélyt a kisgyerekekre sem.
5. Kínai papíreperfa (Broussonetia papyrifera)
A Kelet-Ázsiában őshonos, eredeti élőhelyén akár 15 méteresre is megnövő lombhullató fa a világos, napos területek lakója. Hazánkban kisebb (kb. 3 méteres) fává cseperedik. Különleges és izgalmas szépsége úgy érvényesülhet a legjobban, ha önmagában álló faként ültetjük. Dekoratív levélzetét nagyméretű, zöld színű, érdes felületű levelek alkotják. Virágait májusban hozza, később fejlődnek ki érdekes külsejű, lédús, édes termései. A kínai papíreperfát napos helyre ültessük, a viharos szélcsatornákat, fagyzugos helyeket nem tolerálja. A száraz meleget jól tűri, locsolni még nyáron sem szükséges.
6. Jegenyenyár (Populus nigra Italica)
A jegenyenyár a fekete nyár oszlopos növekedésű fajtája, amelyet gyors növekedése és keskeny, karcsú koronája miatt ültetnek előszeretettel. A kb. 20-30 méteres magasságot elérő lombhullató fa terméseket nem hoz, zöldes színű barkavirágzatai március, április környékén nyílnak, ovális vagy háromszög alakú levelei csak a virágzást követően hajtanak ki. A városi légszennyezést kevésbé tolerálja, kártevőkre és betegségekre meglehetősen érzékeny fa. Lehetőleg napos helyre ültessük, a tápanyagokban gazdag, nyirkos talajt kedveli. Mivel gyorsan növő fa, igen sérülékeny, nagyobb szél és viharok esetén könnyen letörnek a hajtásai.
7. Magas kőris (Fraxinus excelsior)
A magas kőris (Fraxinus excelsior) az olajfafélék családjának legmagasabbra növő fája. Karcsú egyenes törzsével és elterülő lombkoronájával akár 40 méteres magasságba is emelkedhet. Bár lombhullató fa, levelei viszonylag későn hullanak le, rendszerint az első fagyokig zöldellenek. Nem kifejezetten igényes fa, jól bírja szárazságot és a szennyezett városi levegőt. A gyorsan növő szárazságtűrő fák közé tartozik. Gyakran ültetik parkokba, utak és utcák mentén, de díszfának sem utolsó.
8. Szívlevelű szivarfa (Catalpa bignonioides)
Ez az akár 10-15 méteres magasságot is elérő, gyorsan növő fa nevét nagy szív alakú leveleiről kapta. Lombozatát nemcsak hatalmas világoszöld levelei, hanem feltűnően szép, harang alakú, intenzíven illatozó, fehér virágai alkotják. Tavasszal virágaival, nyáron nagy leveleivel, ősszel terméseivel lehet kertünk igazi éke. A városi levegőt viszonylag jól tűri, a napos helyeken és nedves talajban érzi igazán jól magát, de a szárazságot is elviseli.
9. Kislevelű hárs (Tilia cordata)
A 20-25 métert is elérő kislevelű hársfa hazánkban is honos, tehát alkalmazkodott a klímánkhoz, így különösebb körültekintés nélkül is tartható. Lombkoronája szív alakú levelekből áll, nyár közepi virágzásakor pedig fehér-sárga virágai finom illatokkal terítik be a kertet vagy az utcafrontot. Virágaiból egyébként remek gyógytea és méz is készíthető. Jól tolerálja a szennyezett városi levegőt és jó szárazságtűrő is.
10. Vörös levelű májusfa (Prunus virginiana Canada Red)
6-8 méteres magasságot is elérő, gyorsan növő, lombhullató kis termetű díszfa. Levelei kihajtáskor zöldek majd júniusra gyönyörű bordó színben pompáznak. A kifejezetten napos helyeket kedveli, nem vízigényes. Amellett, hogy kertünk dísze lehet, és hamar árnyékot ad, a gyümölcse is ízletes.
11. Selyemakác (Albizia julibrissin)
Ha gyorsan szeretnénk szép és mutatós fát a perzsa selyemakác tökéletes választás. A kb. 10 méteres magasságot elérő fa díszítőértékét szárnyalt levelei és a nyár folyamán nyíló rózsaszín, pamacsra emlékeztető virágainak áradata adja. Levelei ősszel élénksárga színben pompáznak. Védett, napos, meleg helyet kedvel, mérsékelten száraz talajt igényel.
12. Tűzvirágfa (Delonix regia)
A tűzvirágfa vagy lángfa legfeljebb 15 méter magasra növő díszfa, amely eredetileg Madagaszkárról származik. Minden évben több mint 60 centiméterrel gyarapodhat a magassága. Ernyő alakú lombkoronája narancs és skarlátvörös virágaitól borul lángba. A laza, jó vízelvezető képességű, homokos, agyagos talajt igényli.
Gyakran Ismételt Kérdések
A gyorsan növő fák mind lombhullatóak, de a magas kőris levelei viszonylag későn, zölden hullanak le, rendszerint az első fagyokig kitartanak.
Ezek a fák néhány év alatt csemetéből nagyra nőnek, és terebélyes, árnyékot adó lombozatot növesztenek. Így hamar kertünk ékeivé válnak.
A szomorúfűz akár 2,5-3 méterrel is gyarapodhat évente, ezzel az egyik leggyorsabban növő fafajta.
Sas Eszter Krisztina | pszichológus, mediátor, szabadúszó publicista. Fő érdeklődési területei: ökopszichológia, környezetvédelem, digitális pszichológia, reklámpszichológia, művészetpszichológia
Sárvári Katalin
Tisztelt Szakértő!
A társashazban többen allergiásak vagyunk ki nyirre, nyárra, én a diófa pollenjere. A nem rég vásárolt lakás ablakaba szinte belog egy beteg diófa ága , így derült ki, hogy allergiás vagyok rá. Emiatt engem bíztak meg a lakók, hogy nem allergén, gyorsan növő fa ultetesere keressek javaslatot. A 12 gyorsan növő fa közül melyekre igaz, hogy biztosan nem allergén?
Köszönöm szépen a segítséget Sárvári Katalin
Becker András
Tisztelt Sárvári Katalin!
Ha tudnánk, sem mernénk egyetlen fajtáról sem állítani, hogy biztosan nincs allergén hatása. Itt van viszont egy oldal az ÁNTSZ-től – mai nevén NÉBIH -, ahol több mint 500 növényfajt értékelnek allergia szempontból. A növények ugyan a latin nevükön szerepelnek, viszont a lista keresshető, így ha megvannak a jelöltek, akkor innét viszonylag egyszerűen megtudhatja, hogy az adott fafaj allergén-e, vagy sem.
Üdvözlettel.
Norbert
Üdvözlöm,
Felénk meglehetősen kötött agyagos talaj van, és szeretnénk egy gyors növekedésű fát ültetni az udvarba, olyat ami nem szemetel nagyon, és megnő 10-15m magasra.
Milyen fajtájú fát ajánlana a kötött talajhoz?
A gyümölcsfák tapasztalata alapján meglehetősen lassan növekednek, annak ellenére hogy marhatrágya is került alájuk.