Tartalom
A denevérodú ugyanúgy alkalmas arra, hogy kirakjuk a ház oldalára, az eresz alá, mint fecskefészket vagy rovarhotelt az udvarba. Sajnos eljött az az idő, amikor az embernek aktívan el kell kezdenie védelmezni azokat az állatokat, amelyek veszélybe kerültek, elsősorban a nagyvárosi és nagyipari tevékenységek miatt. A denevérek, bár ritkán láthatóak, különleges állatok. Mivel nem nagyon ismerjük őket, hiszen nemigen találkozunk velük — ha mégis, az is sötétben vagy félhomályban történik, alkonyatkor vagy hajnalban – rengeteg hiedelem tapadt hozzájuk.
A valóság azonban az, hogy a denevérek nagyon is hasznos és fontos tagjai az ökoszisztémának Magyarországon. Önkéntesként, vagyis az élőhelyük mesterséges megteremtésével, denevérodúk kitételével sokat tudunk segíteni, hogy fennmaradjanak.
Mi az a denevérodú, és miért fontos?
Denevérodúnak általában a mesterségesen, házilag elkészített vagy előre gyártott dobozt nevezzük, amelyet kifejezetten denevéreknek terveztek, és amely alkalmas arra, hogy több egyedet is befogadjon pihenésre, vagy akár egész nyári szállásra. A denevérek, különösen a kisebb fajok, általában a keskeny, 2-3 cm-es réseket kedvelik, ahol sötét van és hűvös. A természetben sziklafal repedésében, fák odvában tanyázik nyáron, és az egyenletes hőmérsékletű barlangokban tölti el a telet. Városokban, odvas fák híján a panelházakban, a panelok közti résekben találnak menedéket. De ezen kívül is sokféle helyen élnek.
Ez persze nem a legideálisabb megoldás, mert bizonyos kommunikációs frekvenciájukat (13-17 kHZ) az ember is meg tudja hallani, és nem feltétlenül vágyunk a falakból denevérbeszélgetést hallani. Bár még zavaróbb a kaparászás, valamint a nagyobb kolónia esetén az erős ammóniaszag. Emellett azonban szükséges kitenni minél több denevérodút, mert az élőhelyük nagymértékű csökkenésével veszélybe kerülnek a denevérfajok. A Magyarországon élő denevérfajok kivétel nélkül védettek. Több egyesület védi a denevéreket, például a Bakonyi Denevérvédelmi Alapítvány.
Ez nemcsak azt hozza magával, hogy kevesebb szúnyogot esznek meg, tehát jó eséllyel még több kémiai szúnyogirtás lesz az országban, hanem egy faj csökkenése vagy kihalása az egész élővilág hálózatán eredményez hiátust. Minden összefügg mindennel, a denevérek is a mi jóllétünkkel.
A denevérek különleges élőlények. Táplálkozásuk változatos, a hazai fajok mindegyike rovarevő – például rengeteg szúnyogot fogyasztanak. Több fajuk (különösen a trópusi nektárevők) növénybeporzást is végez, vagy gyümölcsökkel táplálkozik, azonban a hiedelmekkel ellentétben emberre veszélyes vérszívó denevér egyáltalán nem létezik. Vérrel (általában szarvasmarhákéval) táplálkozó denevér igen, de az is csak Dél-Amerikában.
A denevérodúk kitételével segíthetjük ezeket a csodálatos kis állatokat, élőhelyet teremtve számukra nyáron, de akár télen is.
Mitől lesz jó egy denevérodú?
Röviden: attól, hogy a denevérnek megfelelő szállás.
Kicsit hosszabban: mivel a denevérek a keskeny helyeket szeretik, ezért a denevérodúnak is osztottnak kell lennie, hogy ott jól érezze magát: keskeny, védett, sötét és fedett helyre van szükségük. Egy postaládára hasonló dobozról van szó, amelybe a denevérek alulról mennek be, s amelynek a belső tere függőlegesen osztott.
Ami a belsejét illeti: legyen kezeletlen, természetes, gyalulatlan és csiszolatlan fából. Ha mégis rétegelt lemezt, OSB lapot használunk, akkor érdemes vájatokat tenni belülre, másfél-két centiméterenként 1-2 mm mélyen, hogy a denevérek begörbült karmaikkal bele tudjanak kapaszkodni. A barázdáltságot fűrésszel, vagy akár vésővel megkaparva, vagy lécek rögzítésével is elérhetjük. Ha ez nincs meg, a denevérek nem tudják használni az odút. Az előlap belső felén is lehet, sőt hiszen ez megnöveli a denevérodú befogadóképességét.
A megfelelő szellőztetést is biztosítani kell, ezért érdemes olyat választani vagy készíteni, amelynek az előlapja két darabban van felerősítve, s a két rész közt kb fél cm-nyi hely van. Ez nyáron a befülledés ellen védi a denevéreket, segítve a levegő mozgását. Ha pedig télen használják a jószágok az odút, úgyis felhúzódnak az odú felső részébe, ahol melegebb van.
Mire figyeljünk még a denevérodú készítésénél?
Igen lényeges a megfelelő alapanyag is. A denevérodú belső része mindenképpen fából készüljön, ne préselt lemezből, és az is fontos, hogy ne legyen lekezelve semmivel. Az odú külső részét lehet lenolajjal vagy lazúrral kezelni az időjárás és a szú miatt, bár alapvetően fedett helyre rögzítjük magát az odút is.
Ha kitapasztaljuk vagy utánanézünk, hogy milyen denevérfajok vannak azon a környéken, ahol mi lakunk, akkor nagy eséllyel a megfelelő odút tudjuk számára biztosítani. Bár nem minden hazai faj odúlakó, csak az eredetileg erdei környezetben, faodúban, sziklarepedésekben lakó denevéreket lehet mesterséges odúba telepíteni.
Ha a denevérek beköltöztek a számukra kitett odúba, alkonyattájban meg lehet figyelni őket. Akkor sem kell azonban pánikba esni, ha véletlenül berepülnek a szobába. Ilyenkor általában előbb-utóbb megkapaszkodnak a függönyben, mi pedig egy doboz segítségével óvatosan (hogy se bennük, se bennünk ne essen kár) kitessékelhetjük őket.
Lehet házilag is készíteni denevérodút?
Abszolút lehetséges házilag is készíteni denevérodút, a fentiek figyelembe vételével. Némi kézügyesség vagy barkácshajlam persze nem árt hozzá, de néhány egyszerű hozzávalóval és felszereléssel lehetséges házilag is denevérodút készíteni.
Először mindenképpen vizsgáljuk meg, hogy hova fogjuk tenni, ahol nem éri eső, sem az éjszakai fény. Mivel a denevérek éjszakai állatok, az utcai lámpák fénye zavarja, sőt megzavarja őket, így nem ideális búvóhely számukra. Ha macska van a környéken, különösen figyeljünk oda, hogy magasra (ideális a 3-4 m-es magasság) tegyük, hogy a szintén éjszaka, illetve szürkületkor aktív ragadozó ne érje el a kiröppenő denevéreket. Lehet déli kitettségű, ha reggel és este egy-egy órát éri napfény az odút, az viszont hasznos lehet nekik, csak egész nap ne tűzze a nap, mert az káros számukra.
Arra figyeljünk, hogy az alján hagyjunk bőséges helyet (15-20 cm-t) az elrugaszkodáshoz és a megérkezéshez, ez az a függőlegesen lenyúló, lécekkel vagy barázdákkal ellátott rész, ami egyfajta tornácként funkcionál a denevérek számára. A dobozka összeállításánál fontos szempont a szoros illeszkedés, hogy ne legyen plusz rés a fölösleges levegő és fény számára.
És hogy honnan tudjuk, hogy laknak-e a kihelyezett odúban denevérek? Ezt a ládika alatti guanóból tudjuk megállapítani.
Mennyire megbízhatóak a megvásárolható denevérodúk?
Amennyiben a fenti kritériumoknak megfelelőek, úgy megbízhatók a bolti denevérodúk is. A dróthálóval ellátott denevérodúk talán kevésbé ideálisak a denevérek számára. Tájékozódjunk a vásárlás előtt alaposan az odú méreteiről, felépítéséről és anyagáról.
Léteznek úgynevezett denevértornyok vagy denevérrakéták is. Ilyet általában nem magánházaknál, hanem természetvédelmi területek környékén láthatunk, és gyakorlatilag egy oszlopon álló, egy átlagos odúnál sokkal több egyed befogadására képes denevérodú. Sokszor szigetelik is, hogy téli tartózkodásra alkalmas legyen.
Hová helyezzük a denevérodút?
A denevérodút rakhatjuk fára vagy falra, az a lényeg, hogy viszonylag magasan legyen. A berepülési ívhez a denevérek nagy része számára kényelmesen körülbelül 3 méter szükséges. Ezen kívül a magasság azért is fontos, hogy a környékbeli macskák ne szokjanak rá a denevérekre mint táplálékforrásra. Sem közvetlen napfény, sem éjszakai fény ne vetődjön rá. Hiszen a denevérek éjszakai állatok, és szükségük is van a sötétség biztonságára a szálláshelyükön. Ha eső is éri az odút, mindenképpen olyan teteje legyen, amely nem engedi be a vizet. Valamint: rögzítsük nagyon stabilan! Ne verje le a szél.
A denevéreket segítjük azzal is, ha több odút teszünk ki, mert az állatok gyakran változtatják a nappali pihenőjüket, hogy elkerüljék a parazitákat.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?