Mik azok a légtisztító növények?
A növények a lakásban nemcsak otthonossá teszik a teret, de egészségesek is: többek között oxigént termelnek. De még ezen túl is van hasznuk: egyes növények kifejezetten tisztítják a levegőt. Ez ráadásul nem is egy újkeletű felismerés. A NASA 1989-ben publikált Clean Air Study című jelentése ismertette annak a kutatásnak az eredményét, mely szerint egyes – jellemzően igénytelen – szobanövények nem csupán oxigént termelnek, hanem a légtérben levő szennyeződéseket és vegyi anyagokat is megkötik.
A legjobban persze akkor járnánk, ha dzsungel lenne a lakásunkból, de ezt kevesen engedhetjük meg magunknak. Azért ha nem is egy egész esőerdőt, néhány hasznos növényt telepíthetünk az otthonunkba – ezzel is nagyot lépve a környezettudatosság útján.
Hogyan fejtik ki hatásukat a légtisztító növények a lakásban?
A levegőben lévő káros anyagok közül elsőként a formaldehidre gondolhatunk, amely a például a farostlemezekben található, illetve jellemzően a fa felhasználásával készült dolgokban – sajnos a papírzsebkendő és a wc-papír is ide tartozik. A téli időszakban ezek az anyagok fel tudnak gyűlni a lakás levegőjében, és egy egyszerű szellőztetés nem mindig oldja meg ezt a problémát.
A másik, a lakások levegőjében gyakran jelen lévő mérgező és rákkeltő anyag a benzol. Ez olajakból, festékekből, műanyagból szabadul fel, valamint a tisztítószerekből, és persze az üzemagyagból, a benzin vagy gázolaj égési melléktermékeként. Kisebb mennyiségben még csak irritáló hatású, nagyobb mennyiségben fejfájást, szédülést okozhat.
A levegőben található mérgező vegyületek harmadik csoportja a triklorietilén és a halogénezett szénhidrogének. Ezek szintén festékekben, lakkokban és bizonyos tintákban vannak jelen: minden lakkozott bútor tartalmaz belőle kisebb-nagyobb mennyiséget.
A NASA kísérletei persze laboratóriumi körülmények között, nagyjából egy köbméternyi „dobozokban” zajlottak, ami azért egy átlagos háztartásban nem jellemző. (A NASA-t persze a jövendő űrállomások légtisztítása szempontjából érdekelte az egész kutatás.)
Az azonban mindenképpen figyelemreméltó, hogy a vizsgált növények a káros anyagok 47-89 %át vonták ki a levegőből, és kötötték meg. Hacsak nem élünk olyan házban, amelyhez nem használtak semmiféle vegyianyagot – és valljuk be, kevés ilyen ház van -, akkor szükségünk lehet némi természetes légtisztító „berendezésre”.
Igaz, ha valóban tökéletes levegőt szeretnénk a lakásunkba, egy légtisztító készülékre is szükségünk lenne. Természetes megoldásként azonban a növények is segítik ezt a munkát.
Mi alapján válasszunk magunknak légtisztító növényt?
Gondoljuk végig, melyek azok a növények, amelyeket képesek vagyunk életben tartani. Ha még nincs nagy gyakorlatunk növénygondozás terén, érdemes igénytelen fajtát választani, amely nem bánja, ha néha elfelejtjük meglocsolni.
Nézzük végig a lakásunkat fény szempontjából is. A legtöbb növény szereti a természetes fényt, a direkt napfényt már kevesebben. És van olyan is, amelyik egy sötét sarkokban is képes elvegetálni. Egyszóval olyat válasszunk, amelyik bírja a lakásunk körülményeit.
Végül gondoljuk végig, milyen vegyszerek lehetnek elsősorban a lakásunkban? Van kocsink, garázsunk? Esetleg sok a takarító- és tisztítószerünk? Amit csak lehet, amúgy is érdemes környezetbarát változatra cserélni, hogy a növényeink is bírják a strapát. A modern lakásokat sajnos nem lehet teljes egészében megszabadítani a levegőben terjengő vegyianyagoktól, de azért a tudatosságunk és a növények együttes erővel sokat tehetnek az ügy érdekében.
Légtisztító növények
1. Zöldike
Ez a kedves, ám igénytelen növény szép zöld-fehér csíkos leveleivel vonja ki a levegőből a káros anyagokat, miközben népszerűségét annak köszönheti, hogy könnyű szaporítani, és gyorsan nő – ráadásul nem igényel extra sok vizet és napot. A konyhában vagy a tűzhely közelében különösen hasznos lehet, hiszen a legtöbb szén-monoxid általában itt képződik a lakásban.

2. Aloe vera
Az aloe vera is hatékony légtisztító növény. A kaktuszfélék közé tartozik, innen sejthető, hogy milyen gondozást igényel: szereti a napot, sőt: sok más növénnyel ellentétben a tűző sugarakat is szereti. A túl sok vizet azonban nem – az aloe ideális azoknak, akik még nem alakítottak ki megfelelő növényápolási rutint. A leveleiben tárolt zselés anyag ráadásul híresen jól gyógyítja az égési sérüléseket, ezért szintén a konyha közelébe érdemes költöztetni. Más kérdés, hogy ha ennyi mérgező anyagot köt meg, akkor talán ne az otthoni aloéből készítsünk limonádét.

3. Anyósnyelv
Mókás nevű, de annál hasznosabb az anyósnyelv nevű növény, amit bizonyára jól ismerünk – nem a magyar társadalmat szépen ábrázoló viccekből, hanem jellegzetes kinézetéről. Az anyósnyelv nem kevés nitrogén-oxidot és formaldehidet, valamint más vegyi anyagot köt meg a levegőből, melyek jellemzően kozmetikumokban, tisztítószerekben találhatók. Ráadásul extrém szívós, kibírja egészen kevés vízzel és fénnyel is, érdemes fürdőszobába vagy mosókonyhába pakolni. Ha már itt tartunk, kevesebb munkát adunk kedvenc anyósnyelvünknek, ha természetes alapanyagú kozmetikumokat és tisztítószereket használunk…

4. Szobai futóka

A szobai futóka esetében is igaz lehet, hogy a nevét kevésbé ismerjük, mint a kinézetét. Amellett, hogy szépen befut akármekkora falmennyiséget, elbírja, ha néha megfeledkezünk róla. Nem pusztul el sötétebb helyeken sem, és a társaihoz hasonlóan remekül kiszűri a mérgeket. Gondoljunk itt a formaldehidre vagy a benzol és xylén gázokra. Szobadíszítés mellett tehát egy belső garázst is fel tud dobni, és nem csupán esztétikailag. A kisgyermekektől és a háziállatoktól azonban érdemes távol tartani, mert a levele mérgező.
5. Hegyi pálma

A hegyi pálma is hasonlóan hasznos a mérgező anyagok, különösképpen a formaldehid megkötése szempontjából, ráadásul trópusi hangulatot is hoz a lakásba, a legyezőszerű levelei miatt. Bár lassan nő, ha megfelelő nagyságot elér, egészen nagy területű szoba megtisztítására is alkalmas lesz.
6. Krizantém

A krizantém, amit sokan a temetőkhöz kötünk, a benzol megkötése szempontjából igen hasznos. Ráadásul szép is. Ha eddig nem jutott eszünkbe beltéri virágként használni, érdemes elgondolkodnunk rajta.
7. Azálea

Ilyen virágos növény az azálea is, mely virágba borulva egzotikus, mediterrán hatást kelt, és még a lakásban előforduló formaldehideket is hatékonyan megköti. A világos, ám hűvös helyeket kedveli, tehát például az előszobában vagy a fedett teraszon jól fogja érezni magát.
8. Gerbera

Ha már a virágos növényeknél tartunk, ne feledkezzünk meg a gerberáról sem. Szobanövényként talán kisebb virágú változatokkal fogunk találkozni, mint a klasszikus nagy tányérú gerberák, amelyek oly szépek ajándékba, de a trikloretilén és a benzol ellen éppoly hatásosak, mint bármely másik, virágtalan növény.
9. Vitorlavirág

A vitorlavirág, amellett, hogy teljes pompájában látványosan szép szobanövény, elképesztően hatékony a rákkeltő anyagok levegőből eltávolításában, különösen a fent említett három csoport tekintetében. Emellett a kezdő növénytartók kedvence is lehet igénytelenségével – nem bánja, ha néha megfeledkezünk róla.
10. Dracéna avagy sárkányfa
A sárkányfa a zöldikéhez hasonlóan bájos növény, az agavéfélék családjából, őshazája Afrika és Ázsia. A levegőből a szén-dioxidot, a formaldehidet, a triklór-etilén, a benzolt, a xilolt és a toluolt köti meg.
11. Datolyapálma vagy főnixpálma
Ezt akár magról is ültethetjük, bár időbe és fáradtságba telik, míg kifejlődik. Természetes közegében, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában minden részét hasznosítják a gyümölcsétől a leveleken át a fa rostjáig. Nem csupán megszűri a levegőt, de jótékony hatással van a szervezetre is.
12. Szobapáfrány
A dél-amerika északi részéről származó szobapáfrány kifejezetten jól elvan sötét helyeken, még akkor is, ha nincs elég helye, szóval ideális modernkori barlanglakásokba. Látványos például felakasztva, akár a fürdőszobában is. Főleg a szén-dioxid és a xilol ellen vethető be.
13. Szobafikusz
A fikusz meglepő módon az eperfafélék családjába tartozik. Xilént, formaldehidet és a többi vegyületet is kiszűri a levegőből.
14. Ananász
Az utolsó növény egy kicsit kilóg a sorból, hiszen nem szűri ki a mérgező vegyületeket a levegőből. Ellenben a NASA szerint rendkívül hatékony abban, hogy tiszta oxigént termel, és ezzel csökkenti… a horkolást! Ez utóbbi azért szintén hatékony környezetjavító tulajdonság tud lenni, ha működik.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?