Tartalom
- 1 Mit tehetsz a klímaváltozás ellen?
- 1.1 1. Légy tisztában azzal, hogyan hatsz a környezetedre
- 1.2 2. Ne vásárolj feleslegesen
- 1.3 3. Gyűjtsd szelektíven a hulladékot
- 1.4 4. Vásárolj csomagolásmentes boltban
- 1.5 5. Minél többször hasznosítsd azt, amid van
- 1.6 6. Felejtsd el az egyszer használatos dolgokat!
- 1.7 7. Közlekedj okosan
- 1.8 8. Étkezz klímabarát módon
- 1.9 9. Légy tudatos vásárló
- 1.10 10. Mondj nemet az eldobható műanyagra
- 1.11 11. Használj minél kevesebb papírt
- 1.12 12. Komposztálj
- 1.13 13. Ültess fát és növényeket
- 1.14 14. Mutass példát
- 1.15 15. Támogass környezetvédelmi kezdeményezéseket
- 2 Gyakran Ismételt Kérdések
A klímaváltozás mindannyiunkat érint kivétel nélkül, éppen ezért mindannyiunk közös felelőssége, hogy a tőlünk telhető legtöbbet megtegyük a megfékezéséért. Cikkünkben összeszedtük, milyen egyéni válaszokkal léphetünk fel az egyik legjelentősebb globális probléma ellen.
A környezetünkért és a jelenleg is végbemenő jelentős környezeti változásokért mindannyian felelünk. Nem számít, hogy valaki feketeöves környezetvédő, vagy éppen csak most ismerkedik a fenntarthatóbb élet jellemzőivel,
mindig lehet és kell is tennünk egy fenntarthatóbb jövő megvalósulásáért.
A klímaváltozás elleni harcban 3 fő elvet érdemes szem előtt tartanunk a mindennapjaink során.
A cikket frissítettük a 2024-ben induló kötelező visszaváltási rendszer információival.
Tudatosság
Igyekezzünk a lehető legtudatosabbak lenni, ha a mindennapi szokásainkról, cselekedeteinkről van szó. Tájékozódjunk megfelelően a klímaválságról, járjuk körbe alaposan a témát, fogyasszuk a kapcsolódó tartalmakat kritikus szemmel és törekedjünk megbízható forrásokból informálódni.
Megalapozott döntések
A tudatosan gyűjtött információk és ismeretek birtokában, építsük be azokat a gondolkodásmódunkba és igyekezzünk szem előtt tartani a környezetvédelmi szempontokat a döntéseink során. Minden egyes döntési helyzetben legyen szó akár a vásárlásról, utazásról, takarításról válasszuk a zöldebb, fenntartható jövőt szolgáló opciókat a rövid távon kényelmes, ám mindeközben romboló és felelőtlen döntések helyett.
Felelős cselekedetek
A tudatosítás és a döntéshozás után a harmadik lépcsőfok a konkrét cselekedetek szintje. Miután kritikusan átgondoltuk a lehetőségeinket és letettük a voksunkat a fenntartható megoldások mellett, fontos, hogy ezeket az elveket hitelesen képviseljük a tetteinkkel is.
Mit tehetsz a klímaváltozás ellen?
A fent említett tényezők közül a tudatosság elsajátításához jó úton jársz, ha olyan portálokról gyűjtesz információt a klímaváltozásról, mint például ez. Ha pedig gyakran felmerül benned a kérdés, hogy „Mit tehetek én a klímaváltozás ellen?” most mutatunk 15 példát, amelyek segítségével klímabarátabbá teheted mindennapjaidat!
1. Légy tisztában azzal, hogyan hatsz a környezetedre
A saját környezeti terhelésünk legjobb mutatója az ökológiai lábnyomunk. Ezt több tényező határozza meg együttesen: az étrendünk, a víz- és energiafogyasztásunk, a közlekedési szokásaink, egyszóval minden, ami az életvitelünkkel kapcsolatos. Ahhoz, hogy lásd, mekkora a te ökológiai lábnyomod, azon belül is a szén-dioxid kibocsátás, használd például ezt a kalkulátort!
2. Ne vásárolj feleslegesen
Az egész világunk a fogyasztás körül mozog, amelyért hatalmas árat fizetünk. Bár a szüntelen fogyasztás a modern gazdaság fő hajtóereje, a környezetünket visszafordíthatatlanul pusztítja. Éppen ezért fontos, hogy nemet mondj a túlfogyasztásra! Légy tudatos és ne vegyél semmit, amire igazából nincs szükséged! Csak azért ne cserélj le még használható cikkeket, ruhákat és egyéb eszközöket, mert van belőlük szebb, jobb, modernebb! Próbáld elsajátítani a minimalista szemléletet, és csak annyi tárgyat birtokolj, amelyre valóban szükséged van.
3. Gyűjtsd szelektíven a hulladékot
A túlzott fogyasztás közvetlen eredménye a túlzott szeméttermelés. Annak érdekében, hogy minél kevesebb szemetet termelj, figyelj arra, hogy minden, ami újrahasznosítható (papír, műanyag, üveg) a megfelelő tárolóban végezze. Emellett a szelektív hulladékgyűjtéssel jobban megismerheted a szokásaidat is. Láthatod, hogy a mindennapi működésed során milyen fajta hulladékból mennyit termelsz. Ha ezeket a szokásokat megismered és tudatosítod, sokszor már elég lehet ahhoz, hogy elgondolkodj, majd cselekedj annak érdekében, hogy csökkentsd az általad termelt szemét és hulladék mennyiségét.
Előfordulhat, hogy flakonos, dobozos vagy üveges ital kerül hozzád. Amit vissza lehet váltani, váltsd is vissza. 2024. január 1-től indul a kötelező visszaváltási rendszer, ami a tej- és tejtermék alapú italokon kívül minden ital csomagolására vonatkozik. A 400 m2-nél nagyobb alapterületű boltokban visszaváltó automaták lesznek, amelybe az ép csomagolású és vonalkódú, az új logóval ellátott italosdobozokat, flakonokat, üvekeket lehet tenni. A rendszer célja, hogy az újrahasznosítható anyagok ne a szeméttelepre kerüljenek, hanem vissza a körforgásba. Az új kötelező visszaváltási rendszert itt foglaltuk össze.
4. Vásárolj csomagolásmentes boltban
Ha van rá lehetőséged, a legjobb az, ha már a bevásárlásnál megakadályozod a szeméttermelést. Egy-egy vásárlás alkalmával akár több kiló csomagolóanyagot is hazacipelhetünk, amelyek egyből a szemétben végzik. Szerezz be néhány tartós üvegtárolót vagy fogd a kiürült befőttes üvegeidet, és irány a legközelebbi csomagolásmentes bolt! Ezekben az üzletekben az élelmiszerek mellett jellemzően találhatsz alternatívákat bizonyos kozmetikai cikkekre is. A műanyag csomagolású samponok, tusfürdők, folyékony szappanok helyett vásárolhatsz szilárd szappanokat, még a hajmosáshoz is.
5. Minél többször hasznosítsd azt, amid van
Tulajdonképpen a valódi zero waste életmód nem ott kezdődik, hogy beszerzünk új tárgyakat, hanem ott, hogy csökkentjük a pazarlást és azzal gazdálkodunk, amink van, így tartva minél hosszabb ideig a körforgásban az egyszer már legyártott termékeket. A klasszikus újrahasznosítás mellett légy bátran kreatív: régi ruhákból számtalan otthoni eszközt készíthetsz, amellyel helyettesítheted a bevásárlószatyrokat, takarítórongyokat. Adj új életet a már meglévő tárgyaidnak, ahelyett, hogy újat vennél!
6. Felejtsd el az egyszer használatos dolgokat!
Igyekezz kiszorítani az életedből minden olyan eszközt és tárgyat, amelyek egy használat után egyből a szemétben (jobb esetben a szelektívben) végzik. Ha szoktál inni elviteles kávékat, inkább szerezz be egy saját poharat és utazóbögrét az eldobható papírpoharak helyett. Az ételek, szendvicsek csomagolására az alufólia helyett szerezz be viaszos kendőket. Papírszalvéta helyett használhatsz textilből készült alternatívát. Ha használsz sminklemosó és arctisztító vattakorongokat, válaszd a mosható arctisztító párnákat. Ezek mellett számos egyéb termékből is létezik mosható változat, például pelenkákból, betétekből, törlőkendőkből, zsebkendőkből.
7. Közlekedj okosan
A munkába, iskolába menet részesítsd előnyben az alternatív közlekedési formákat, és csak a legszükségesebb esetben ülj autóba! De nem csak az autó az egyedüli bűnös az üvegházhatású gázok kibocsátásért. A kerozint égető repülők szintén rengeteg szén-dioxidot termelnek. Éppen ezért mérlegeld, hogy milyen gyakran ülsz repülőre, hogy világot láss. Mivel manapság a repülés már nem kifejezetten számít luxusnak, fontos a tudatosság és a saját határaink kijelölése. Ebben az esetben átvitt és fizikai értelemben egyaránt.
8. Étkezz klímabarát módon
Legfőképp egyél kevesebb húst. A túlzott húsfogyasztás ugyanis nemcsak állatjogi szempontból problémás, de az állattenyésztés által kibocsátott üvegházhatású gázok felérnek az összes földi közlekedési eszköz és repülő által kibocsátott gázzal. A kevesebb hús fogyasztásával egyébként nemcsak a környezetünknek teszünk jót, hanem saját egészségünknek is, hiszen csökken a tipikusan a túlzott húsfogyasztáshoz köthető betegségek kialakulásának kockázata is pl. szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, túlsúly. Szerencsére ma már egyre több étteremlánc kísérletezik növényi alapú húspótlókkal, amelyeket ízük és állaguk alapján szinte nem is lehet megkülönböztetni a valódi hústól, mégis jóval kevesebb környezeti terheléssel jár az előállításuk.
9. Légy tudatos vásárló
Írj listát, mielőtt vásárolni indulsz, így egyrészt nagyobb valószínűséggel csak azok a termékek landolnak a kosaradban, amikre valóban szükséged van, másrészt nagyobb eséllyel állhatsz ellen a kihagyhatatlan ajánlatok és akciók hadának. Emellett részesítsd előnyben a magyar termékeket! Nemcsak „hazafiságból” ajánlott helyi árut venni, hanem az áruszállítás visszafogása is fontos lépés a klímaváltozás elleni harcban.
Kozmetikai cikkek terén törekedj cruelty-free termékek vásárlására (amelyeket nem teszteltek állatokon), és részesítsd előnyben a magyar termékeket. A takarításhoz használt vegyszerek helyett válassz környezetbarát (és jóval olcsóbb) alternatívákat: pl. mosószóda, szódabikarbóna, ecet.
10. Mondj nemet az eldobható műanyagra
A műanyag egy rendkívül sokoldalúan felhasználható anyag, egy hatalmas szépséghibával: sosem bomlik le igazán, csak egyre kisebb részekre aprózódik. Emellett pedig az előállításához kőolajra van szükség és azt sem tudhatjuk biztosan, milyen egészségkárosító hatása van. Éppen ezért törekedj szinte teljesen kizárni a mindennapjaidból a műanyagot! A műanyag zacskó helyett használj vászontáskát illetve vászonzsákokat, a PET-palackos üdítők helyett igyál csapvizet, és használd a saját kulacsod. A műanyag szívószálak kiváltására találhatsz fémből, üvegből, bambuszból, de akár papírból készült alternatívákat is. Ha nem otthon eszel, a műanyag evőeszközök kiváltására tarts magadnál egy saját utazó evőeszközkészletet fémből. Az eldobható műanyag borotvák helyett pedig állj át hagyományos fém biztonsági borotva használatára.
11. Használj minél kevesebb papírt
1 tonna fehér papír előállításához 1700 kg fa (kb. 15-17 db fa kivágása) szükséges. A túlzott mértékű fakivágás rengeteg faj kihalását okozza és veszélyezteti a biológiai sokszínűséget az élőhelyek csökkenése miatt. Épp ezért igyekezz minél jobban kiszorítani a papírt ez életedből. Jegyzetelhetsz laptopba és okostelefonba, olvashatsz e-könyveket. Már léteznek a piacon úgynevezett intelligens jegyzetfüzetek is, amelyek papírlapjait írás után könnyedén letörölhetjük egy vizes ronggyal, így minden egyes alkalommal „tiszta lappal” kezdhetünk. Ha megkerülhetetlen, hogy papírt használj, igyekezz mindkét oldalára írni, ha pedig már nincs rá szükséged, mindenképp a kék szelektív hulladékgyűjtőbe dobjuk.
12. Komposztálj
A konyhai, kerti és bizonyos háztartási hulladékokból értékes, szerves anyagokban gazdag komposztot készíthetsz kültéri vagy beltéri komposztálóval. Ezáltal az otthonodban keletkezett természetes hulladékot komposzt formájában visszaadhatod az anyatermészetnek, csökkented a hulladéktermelésed és kiváló minőségű táptalajt biztosíthatsz a növényeidnek.
13. Ültess fát és növényeket
A klímaváltozás egyik fő oka az erdős területek csökkenése, amelyek szorosan visszavezethetők az emberi tevékenységekre. A fák megkötik a szén-dioxidot a légkörből, szabályozzák a vízciklust és természetes hűsítő hatással is bírnak. Ha teheted, a saját kertedben igyekezz minél több facsemetét nevelni, a kifejlett társaikat pedig megfelelően gondozni. Saját kert híján pedig csatlakozz faültető mozgalmakhoz!
14. Mutass példát
A személyes felelősségválallás és a példamutatás az egyik legerősebb eszköz, hogy változást indíts el a szűkebb, majd tágabb környezetedben.
A példamutató, felelős viselkedés pedig a jövő generációinak szemléletformálásában is kardinális szerepet tölt be. Ha már te elindulsz a változás útján, példát mutatsz ebben a gyermekeidnek is és minél tudatosabban neveled őket a klímabarát életvitelre, esélyt adsz nekik az életre egy élhető bolygón.
15. Támogass környezetvédelmi kezdeményezéseket
Érdemes olyan civil szervezeteket és csoportokat keresned és csatlakoznod hozzájuk, akik aktívan tesznek a klímaváltozás ellen. Konkrét akciókkal és cselekedetekkel, akár az információk megosztásával, akár a közvélemény formálásával, az ő támogatásukkal felhívhatod minél több ember figyelmét a klímaválság veszélyeire
A lehetőség tehát van számtalan, amely közül válogathatuk, hogy csökkentsük saját és közösségünk környezetterhelését. A változáshoz természetesen közös erőre, társadalmi és világszintű összefogásra van szükség, de a változás magjait egyénileg is el kell vetnünk.
Gyakran Ismételt Kérdések
A Föld hőmérséklete mára mintegy 1 fokkal melegebb az ipari forradalom előtti szinthez képest. A katasztrófa elkerüléséhez 1,5 foknál mindenképp meg kell állítani a felmelegedést. Ehhez jelentősen vissza kell fogjuk a szén-dioxid-kibocsátásunkat, különben élhetetlenné válik a bolygó.
A klímaváltozás mindenkit érint, éppen ezért mindannyiunk felelőssége, hogy lépéseket tegyünk a fenntartható jövő megvalósításáért. A személyes példamutatással alternatívákat nyújthatunk a közösségünk számára is.
A cikkben adott tippek közül igyekezz minél többet beépíteni a mindennapi rutinodba!
Sas Eszter Krisztina| pszichológus, mediátor, szabadúszó publicista. Fő érdeklődési területei: ökopszichológia, környezetvédelem, digitális pszichológia, reklámpszichológia, művészetpszichológia.
Vélemény, hozzászólás?