Tartalom
A Kányavári sziget a Kis-Balaton egyik gyöngyszeme, annál is inkább, mert egész évben látogatható vezetés nélkül is. A Kis-Balaton ugyanis különleges és védett mocsaras-nádas, gazdag élővilágú tájék, amely egészen a 19. századig egységben volt a Balatonnal, és a Zala által hordott hordalék és szennyeződések megszűrésének igen fontos feladatát látta el. Az emberi beavatkozás következtében a tó és a mocsár gazdag élővilága és ökoszisztémája majdnem tönkrement, a ‘70-es évek óta egy erőteljes védelmi akció következtében azonban ismét ellátja az eredeti funkcióját, és a Kis-Balaton nagy része megmaradhat az eredeti érintetlenségében.
A Kányavári sziget ebbe a különleges hangulatú tájba nyújt bepillantást, hiszen a Kis-Balaton többi részét kizárólag vezetett formában lehet meglátogatni.
Hol van a Kányavári sziget?
A Keszthelytől néhány kilométerre lévő Balatonmagyaród községtől északra van a hosszúkás Kányavári sziget, mely egy látványos fahíd köt össze a szárazfölddel. A Kányavári sziget a Kis-Balaton része, mely 1979 óta a Ramsari Egyezmény, vagyis a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek egyezménye által jegyzett terület. Ezen kívül a Kis-Balaton Tájvédelmi körzet és a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park része, fokozottan védett terület, tehát nagy környezettudatosságot igényel az ott tartózkodás akár csak látogatóként is.
Hogyan közelíthető meg a Kányavári sziget?
A Kányavári sziget autóval a Balatonmagyaródot és Sármelléket összekötő műút mentén közelíthető meg, ahol tábla mutatja a szigetet. Autóval csak a bekötő hídig lehet menni, a parkolás az év nagy részében díjköteles, a szigetre csak gyalog lehet menni. Aki biciklitúrára adja a fejét, itt tudja a bicikliket is egy fedett biciklitárolóban hagyni, valamint mosdók is találhatók a sziget előtt, amelyek reggel 9 és este 6 között használhatók. Napközben büfé is található a sziget bejáratánál.
2021 óta jelképes összegű belépőt is szükséges váltani a szigetre. Érdemes ezen kívül felkészülni arra, hogy szúnyogok elkerülhetetlenül lesznek a szigeten és a környékén.
Mit lehet megnézni, csinálni a Kányavári sziget környékén?
Gyalogos fahíd
A híd ragasztott gerendákból álló, három nyílású ívhíd, 1983-ban épült, és 2006-ban újították fel. Ez a sziget jelképének is tekinthető látványosság, főszezonban azonban mini komp is kiegészíti a szigetre való közlekedést a mozgássérültek és a babakocsival közlekedők számára, hiszen a hídra magas falépcső vezet föl.
Búbos vöcsök tanösvény
A szigeten található egy nagyjából másfél kilométeres tanösvény, amely még kisgyermekekkel is könnyen végigjárható. A tájékoztató táblák megismertetnek minket a sziget és a Kis-Balaton élővilágával, miközben maga az útvonal is gyönyörű, és ha szerencsénk van, láthatunk néhány különleges vízi madarat is, például a búbos vöcsköt.
Kilátó
A szigeten található egy kis kilátó és egy nagy kilátó is, ahonnan a környéket be lehet látni, és egy kicsit madártávlatból is megfigyelhetjük a Kis-Balaton természeti szépségeit.
Tüskevár
A híres Fekete István-regény, a Tüskevár ezen a tájon játszódik, és érzékletesen írja le azt a vonzó világot, amilyen ez a vizes-mocsaras élőhely, a Kis-Balaton az eredeti szépségében. Matula bácsi és Csónakos története észrevétlenül is a természet szeretetére és tiszteletére tanít. A fenékpusztai Diás-szigeten található Fekete István Emlékhelyhez vezetett túra során lehet eljutni.
Vezetett túrák a Kányavári sziget mellett
A Kis-Balaton nagy része kizárólag vezetett túrákon keresztül figyelhető meg.
A vezetett túrákra saját jármű (autó vagy busz), valamint előzetes bejelentkezés és belépődíj szükséges, e túrákon azonban olyan különleges helyeit is megismerhetjük a Kis-Balatonnak, amelyeket egyébként nem lenne esélyünk látni a mostani domesztikált hazai tájakon.
Madármegfigyelő hely
A mocsár és a megőrzött vízi világ mindig is vonzza a madarakat, és ideális élőhely számukra. Ráadásul ezeken a helyeken a fajgazdagság is óriási – többek között ezért is kell védeni a Kis-Balatont, hogy a gazdag ökoszisztéma fennmaradjon. A Keszthely és Balatonszentgyörgy között helyezkedő Fenékpusztán található Madárgyűrűző és Reparáló állomáson az ornitológusoknak és az érdeklődőknek lehetőségük nyílik madárgyűrűzést, madárkórházat és madarászkunyhót is megtekinteni.
Bivalyrezervátum
A Kányavári sziget mellett található Bivalyrezervátum szintén azon kevés hely közé tartozik a Kis-Balatonon, amely vezetés nélkül meglátogatható. A hazánkban őshonosnak számító bivalyok létszámáról sokat elmond, hogy ebben a rezervátumban található a legnagyobb számú bivalycsorda ma Magyarországon. Távcsővel is meg lehet figyelni az állatokat, illetve az istálló kiállítóterében bemutatják a bivalytartás mesterségéhez tartozó tárgyakat. A hely gyerekbarát, egész évben látogatható, játszótérrel, állatsimogatóval, ajándékbolttal, büfével “felszerelt”.
Kis-Balaton Látogatóközpont
A Kis-Balaton Látogatóközpontban a szokásos látnivalók (interaktív kiállítás, az élőhelyet bemutató kisfilm stb) között a biológia iránt érdeklődők számára külön izgalmas előadások is találhatók, például mikroszkópos vízvizsgálat.
Vörsi tájház
Balatonszentgyörgynek a Balatontól távolabb eső felénél található a Vörsi tájház, amely az ehhez a tájhoz kapcsolódó népi építészetet (talpas ház), valamint a Kis-Balaton lápjaihoz kapcsolódó pákászok életmódját, szerszámait mutatja be, a népi halászati módszereket, amelyekkel régen az itt élők fenntartották magukat és a családjukat halász-vadász-gyűjtögető életmóddal.
Adventi időszakban a Vörsi Betlehem, Közép-Európa legnagyobb beltéri betleheme is különleges látványosság: 1948 óta egyre bővül a templomban felépített betlehem, melyet a helyi közösség szervez és állít fel, minden évben más-más elrendezéssel, meg-megújulva.
Csillagvár
Balatonszentgyörgyön található egy különleges, csillag alaprajzú épület: a Festetics grófok vadászkastélya. Napjainkban családbarát múzeum található benne, mely bemutatja a középkori életmódot, de egy huszármúzeum is helyet kapott a kazamatákban. Az épület számos történelmi hangulatú rendezvény színhelye, előadások, íjászat, borkóstoló, állatsimogató, agárbemutató, lovaglás és számos egyéb program várja a látogatókat, bármely életkorból.
Keszthely
Keszthely, a Festetics grófok kastélyának székhelye Balaton-parti sétánnyal-kikötővel, számos strandjával, a Balaton Múzeummal, széles sétálóutcáival és egyáltalán, polgári miliőjével egyértelműen a Balaton nyugati felének fővárosa, amely megér egy-két-három napot. Itt rendezik meg minden áprilisban a tehetséges középiskolásokat idevonzó Helikon-ünnepséget vagy fesztivált a 18. század óta szinte minden évben. Itt alapította meg Festetics György a 18. század végén a Georgikont, Európa első olyan felsőfokú tanintézményét, melynek célja a hazai gazdálkodás fejlesztés volt. Keszthely ma is egyetemi város, és nem csak turistaszezonban találunk izgalmas programokat.
Zalakaros
Keszthely és Nagykanizsa között még egy izgalmas helyet fedezhetünk fel: Zalakarost, mely a gyógyfürdőjéről híres. Az adatok szerint ez népszerűségben Magyarország 7. legnépszerűbb, ugyanakkor a 6. legkisebb lélekszámú városa. Népszerűségének oka egyértelműen a termálfürdő, melynek vize sokféle mozgásszervi, nőgyógyászati, ízületi, bőrgyógyászati problémában gyógyulást hozhat.
Hévíz
Szintén termálfürdő-nagyhatalom, ráadásul itt található a legnagyobb szabadtéri gyógytó Magyarországon. A kerek, meleg vizű tó télen is csábító számos gyógyulni és üdülni vágyó látogató számára, a tó 38 méter mély, területén hat focipálya is elférne, és vize rendkívül tiszta, hiszen a bőséges forrásnak (410 liter percenként) köszönhetően három napon belül kicserélődik. A különleges, kerek tó vize szintén széles spektrumon gyógyító hatású, de pusztán az élmény, hogy télen egy szabad tóban tud fürdeni az ember, és közben nagyon is kellemes meleg veszi körül, nagy élmény tud lenni kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?