Tartalom
- 1 Hol van a Julianus kilátó?
- 2 Milyen magasan van a Julianus kilátó, és mire lehet rálátni a kilátóból?
- 3 Milyen túraútvonalakon lehet megközelíteni a Julianus kilátót?
- 4 Mire figyeljünk oda a Julianus kilátóhoz vezető túra során?
- 5 Milyen közlekedési eszközökkel lehet elérni a túraútvonalak kiindulópontját a Julianus kilátóhoz?
Akik szeretnek túrázni, tudják, hogy a legszebb helyekért bizony meg kell küzdeni. Nincs ez másként a Magyarország egyik legszebb panorámájával büszkélkedő Julianus kilátó esetében sem. A Dunakanyar Börzsöny felőli oldala talán kevésbé ismert, mint a Dobogókő és a Vadálló-kövek mint ismert kilátóhelyek, azonban a Hegyes-tetőt érdemes megmászni, és nem csupán a kilátás miatt.
Hol van a Julianus kilátó?
A Julianus kilátó a Börzsöny legnyugatibb csücskén, a Hegyes-tetőn található, Nagymaros és Zebegény között, a két településtől nagyjából egyforma távolságra. A tetején épült a Julianus barát kilátó 1938-ban, az Encián Turisták Egyesülete jóvoltából. A kilátó állapota az évtizedek során életveszélyesen leromlott, 2013-ban azonban az Ipoly Erdő és a nagymarosi erdészet renoválta, így ma már biztonságosan látogatható. A kilátó épülete maga középkori bástyára emlékeztet, és szűk csigalépcső vezet fel a tulajdonképpeni kilátáshoz, 15 méter magasra. A kilátó Julianus barátról, a magyar őshazát kutató 13. századi domonkos-rendi szerzetesről lett elnevezve.
A Julianus barát kilátó GPS-koordinátái: 47.784049, 18.933697
Milyen magasan van a Julianus kilátó, és mire lehet rálátni a kilátóból?
A kilátó 482 méter magasan van, a Hegyes-tetőn. Mivel nagyjából mindkét közeli településről, Nagymarosról és Zebegényből egyaránt 4 km-nyi túra visz fel, ez közel 100 m-es szintkülönbséget jelent kilométerenként. Nagymarosról a kék jelzés, Zebegényből a sárga turistaút vezet fel a kilátóhoz. De pont azért, mert magasan van a folyó fölött, a kilátás minden irányba pazar. A kilátóból, hacsak nincs köd, látni magát a Dunakanyart, Visegrádot, a Szentendrei szigetet, valamint a távolban a Pilist is. Észak felé Szlovákia és a Börzsöny látszik, amelyhez tájföldrajzilag tartozik, de érdekesség, hogy a hegy szerkezetileg a Visegrádi-hegység része.
Milyen túraútvonalakon lehet megközelíteni a Julianus kilátót?
Akár Nagymarosról, akár Zebegényből indulunk, számítsunk arra, hogy kaptató lesz fölfelé, és meredek lefelé az út. Nagyjából 4 km-es az útvonal mindkét irányból, összesen tehát 8 kilométernyi túra vár ránk, ha a Julianus-kilátóba szeretnénk menni. Különösen, ha gyerekekkel megyünk, érdemes akár egy egész napot rászánni.
Nagymaros – Templom-völgy – (Remete-barlang) – Julianus kilátó – Nagymaros
Nagymarosról indulva a a kék jelzést kövessük. A faluból kiérve gyönyörű elegyes tölgyes, majd bükkös erdő, és időnként a fák közül kibukkanó remek kilátás teszi élvezetessé az utat. A templomoszlopnyi fák külön élményt nyújthatnak a kezdő túrázóknak.
Ha nagyobb kihívásra vágyunk, akkor a Remete-barlanghoz is ellátogathatunk. A sárga barlang jelzést kell követni a Julianus kilátótól lefelé a sárga jelzésen indulva. Ez további nagyjából 15 km-es túra, kb 700 m szintkülönbséggel.
Ha a legrövidebb utat keressük visszafelé, akkor a lefelé úton a kék jelzést követve a Köves-mezőn a kék kereszt jelzésű útra térjünk rá egy jobbra fordulással, amely egyenesen bevisz Nagymarosra. Ha még több kihívásra vágyunk, akkor a Köves-mezőnél térjünk rá a zöld háromszögre, mely egy újabb szép kilátóhelyre, a Gubacsi-hálásra visz minket. Innen a piros jelzéssel tudunk visszatérni Nagymarosra.
Zebegény – Julianus kilátó – Zebegény
Zebegényből több útvonalat is választhatunk. A zöld jelzésen elindulva, majd a zöld + jelzésen továbbhaladva végül a kék vonal visz fel minket a kilátóhoz. Ez az elején picit lankásabb, csak a csúcshoz közeledve lesz meredek. Nagyjából 7 km fölfelé. Rövidebb, nagyjából 4 km-es, ámde meredekebb a sárga jelzés, mely a kékkel összefut a legvégső szakaszon. Innen Zebegénybe visszafelé lehet a remete-barlangok felé menni tovább a sárga+ jelzésen, vagy a kék+ útvonalon a Csizmadia-völgyön át. Itt ne lepődjünk meg, ha biciklisekkel találkozunk. Strapabíró mountain bike-kal is meg szokták ugyanis mászni a kilátóhoz vezető utat az elszánt biciklisek.
Zebegény – Julianus kilátó – Nagymaros
Ha a két falu érintésével szeretnénk a kilátót felkeresni, indulhatunk Zebegényből a sárga kereszten, aztán a Remete-barlang érintésével (kék, majd sárga barlang-jelzés) visszatérünk a sárgára, végül az erdőn át a kék túrajelzésen (vagy a kék és a kék+ keverékén) lesétálhatunk Nagymarosra.
Mire figyeljünk oda a Julianus kilátóhoz vezető túra során?
Bármelyik utat választjuk is, készüljünk fel alaposan térképpel, időjárásnak megfelelő lábbelivel és ruházattal, valamint elegendő innivalóval. A túra során nincs forrás, így annyi vizet vigyünk magunkkal, amennyi elegendő. Tartsuk be az alapvető túrázási szabályokat, ne térjünk le a kijelölt útról, és ne hangoskodjunk. Készüljük föl a vészhelyzetekre tartalék élelemmel, meleg ruhával, lámpával, elsősegély-készlettel. Akárcsak a másik népszerű túra, a Rám-szakadék, a Julianus barát kilátóhoz vezető túra során is a vadonban vagyunk. Tiszteljük a természetet.
Az erdőben vadak is élnek, akik ugyan az esetek nagy részében elkerülik az embert, de jobb, ha nem zavarjuk őket feleslegesen. A csúcsot megközelítve figyeljünk arra, hogy az ösvény mellett egy-egy mély, rozoga kerítéssel védett bányaaknák találhatók. Többek között innen bányászták ki a kilátót építő köveket. Ezeket megközelíteni még mindig veszélyes, mert túl mélyek ahhoz, hogy könnyen kikászálódjunk belőlük, ha beleesnénk. Az erdőben kevés a térerő, így segítség is nehezen jön. Esős idő után gombákkal is találkozhatunk, azonban ha gyűjtögetünk, tartsuk be annak szabályait is: csak azt gyűjtsük, amit ismerünk, és hagyjunk bőségesen az erdőnek magának.
Gyermekek számára nehéz ez a túra, így kisgyerekekkel lehetőleg ne induljunk el. Babakocsival semmi esélyünk, de még háton hordozott gyermekkel is nagy kihívás tud lenni. A 10 év fölötti korosztálynak azonban már élmény lehet, sok pihenőt beiktatva és a természet felfedezésének örömét sem hagyva ki.
A túra során különleges erdőtípusok, mező és nem utolsósorban szép kilátás, valamint kihívást jelentő kaptatók és meredekek várnak minket. Ami azt illeti, mint bármilyen más természetes vadon, még egy novemberi ködös időben is élmény tud lenni, nem csak szép időben.
Milyen közlekedési eszközökkel lehet elérni a túraútvonalak kiindulópontját a Julianus kilátóhoz?
Alapvetően kétféle lehetőségünk van a kiindulópontokhoz elérni: autóval vagy vonattal. A túra maga amúgy is alapvetően gyalogos, hiszen mással nem lehetséges feljutni, az egyedüli biciklin kívül.
Autóval
Ha autóval megyünk, akkor a két közeli település közül az egyiken hagyjuk a kocsit. Ekkor érdemes körtúrát tenni, ugyanoda visszaérve. Szerencsére sok útvonal van, nem kell ugyanazon az úton lemenni, mint amin feljöttünk. Ha Nagymarosról indulunk, a vasútállomás környékén is hagyhatjuk a kocsit, de a Szamaras utcában is leparkolhatunk, ha találunk helyet, arrafelé vezet ugyanis a kék jelzés.
Vonattal
Ha a vonatot választjuk, akkor akár Nagymarosról, akár Zebegényből indulunk, lehetőségünk van a másik települést választani végpontnak, hiszen ugyanúgy a Budapest-Nyugatiból induló Vác-Szob vonalon találhatóak az állomások.
Biciklivel
Ha a biciklit választjuk fő eszközünknek, készüljünk föl alaposan: mind a bicikli, mind a saját erőnlétünk számára kihívás lesz a túra. Az egész rövid változat Zebegényből indul a kék+ vonalon, majd lefelé a kék és a piros úttal párhuzamos erdészeti úton lehet lemenni Nagymarosra.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?