Tartalom
- 1 Locsolás: hogyan készüljünk fel az okos, költséghatékony öntözésre?
- 2 Mire jó a locsolási vízmérő? Hogyan lehet elintézni?
- 3 Milyen egyéb megoldások vannak a locsolásra a hálózati vízen kívül?
- 4 Érdemes-e kutat fúrni locsoláshoz?
- 5 Locsolás: mennyi ideig tárolható az összegyűjtött esővíz?
- 6 A szürkevíz felhasználható a locsolás során?
- 7 Milyen egyéb trükkök vannak a locsolás terén?
A locsolás, ha kertünk van, elengedhetetlen a nyári hónapokban. Különösen az utóbbi aszályos éveket tekintve: ha nem is kell minden áldott nap öntözni, azért a növényeinknek szüksége van a vízre. Még ha balkonkertünk is van, vagy csak az ablakban termesztjük a fűszernövényeket, akkor is érdemes odafigyelni arra, hogy mivel, hogyan és mikor locsoljuk őket. A locsolásra való odafigyelés nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem az oly drága és egyre kevesebb ivóvizet is segít a lehető legrövidebb úton visszahozni a természetes körforgásba.
Locsolás: hogyan készüljünk fel az okos, költséghatékony öntözésre?
Akár csak egy balkonládányi kertünk van, akár zöldségeket termelünk benne egész évre, akár egy gyümölcsösnyi lehetőségünk van, minden esetben szükségünk lesz locsolóvízre. A legszerencsésebb, ha van a közelben egy kút vagy egy patak, de mivel keveseknek adatik meg ez a lehetőség, a legtöbbünknek vagy a csapból, vagy az összegyűjtött esővízből van esélyünk locsolni. Arra mindenképp érdemes számítani, hogy lesznek nagyon meleg napok a nyáron, ahol legfeljebb azok a növények tudnak locsolás nélkül megmaradni, amelyek szárazságtűrők, és őshonosak. A tervezés is számít: ha a növények permakultúrás tervezéssel úgy vannak ültetve, hogy kevés locsolással is jól bírják az aszályt. A legtöbb termést hozó növény azonban nem ilyen. A fiatal gyümölcsfák, az évelő cserjék és az egynyári virágok, zöldségek egyaránt igénylik a rendszeres locsolást.
Több módszer van felkészülni a költséghatékony öntözésre. Az egyik lehetőség, hogy be lehet köttetni egy kerti csapot, vagy locsolási vízmérőt. Ebben az esetben, bár ugyanúgy a vízhálózat vezetékéből jön a víz és fizetünk érte, de más árat, mint azért a vízért, amellyel főzünk. Eggyel még egyszerűbb, ha összegyűjtjük az esővizet a nagy esőzések idején, május-júniusban, és a július-augusztusi aszályok idején fokozatosan locsolunk vele. Az esővíz összegyűjtésével és okos tervezéssel akár olyan helyen is tudunk kertet létesíteni, ahol egyébként egyáltalán nincs bekötve folyóvíz, és nincs a közelben patak, természetes víz sem.
Mire jó a locsolási vízmérő? Hogyan lehet elintézni?
A locsolási vízmérő egy olyan szerkezet, amelyet a vízügyes szakember szerel be igénylés alapján arra a csapra, amelyből a kerti vizet használjuk: vagyis elkülönített mérés alapján történik a vízfogyasztás elszámolása. Praktikusan ezt egy kinti kerti csapra szerelik fel, és általában nem csak locsolásra, de medencefeltöltésre és kocsimosásra is ezt a vizet használják.
A locsoló-vízmérő felszereltetéséhez tervet kell benyújtani a helyi vízműhöz. Ha nem akarunk felszereltetni egy vízmérőt, akkor is van még lehetőség kedvezményes vízhasználatra benyújtani igényt, szintén a helyi vízműhöz. Ez csak a május 1-től szeptember 30-ig tartó időszakra vonatkozik. Ebben az időszakban 10% locsolási kedvezményre jogosultak az igénylők a vízfogyasztásnak egyébként jó kétharmadát kitevő csatornadíjból.
Milyen egyéb megoldások vannak a locsolásra a hálózati vízen kívül?
Összegyűjthetjük az esővizet is, erre számtalan lehetőség van: köbös tartály a föld fölött vagy alatt, tavat is létesíthetünk, és persze egy jó minőségű talaj némi övárokkal megtámogatva akár lejtős terepen is nagyon jól tudja tárolni a vizet. Az esővíz a csapvízzel szemben lágy víz, ezért különösen jót tesz a növényeknek, ráadásul általában nem túl hideg: a nagy melegben adott hideg víz a növényeknek sem tesz jót.
Érdemes-e kutat fúrni locsoláshoz?
Ha van rá esély, hogy karsztvíz van elérhető mélységben, akkor érdemes lehet kutat fúrni, bár ennek az összege és a víz tisztaságának, minőségének bemérése is komoly pénzekbe kerül. Ezen kívül a karsztvíz, bár korlátlan mennyiségűnek tűnik, nagyon is el tud fogyni, ha sokat használják.
Locsolás: mennyi ideig tárolható az összegyűjtött esővíz?
Az esővíz, ha csak nem poshad be, akár évekig használható. A zárt tárolással elejét tudjuk venni, hogy a víz megposhadjon, ha pedig nyílt tárolóban tároljuk (pl hordóban), akkor évente egyszer ki kell pucolni a tárolót. Tó esetében a jól megtervezett vízi növények gondoskodnak arról, hogy a víz tiszta legyen.
Ha kinti tartályba, hordóba gyűjtjük az esővizet, gondoskodjunk arról, hogy ahol túlfolyik, oda olyan növényeket ültessünk, amelyek jól bírják mind a szárazságot, mind az időszakos elárasztásokat. Ötleteket az esőkertről itt gyűjtöttünk össze.
A szürkevíz felhasználható a locsolás során?
Igen, a hálózati vízen és az esővízen kívül a szürkevíz is kiválóan használható locsolásra. A mosogatóból, mosógépből származó vizet összegyűjthetjük akár manuálisan, akár megtervezetten, és némi tisztítás után nyugodtan locsolhatjuk vele a kertet. A tisztítás lehet házi szennyvíztisztítóval, de akár, ha van rá terünk, egy szennyvíztisztító mocsarat is telepíthetünk a ház mellé, ahogy például a Krisna-völgyben teszik nádgyökérzónás szennyvíztisztítóval. Ha ezt a megoldást választjuk, jó, ha tudjuk, hogy ilyenkor nem mindegy, milyen vegyszereket használunk a háztartásban: akármilyen fajta szennyvíztisztítót használunk is, legyen biológiailag lebomló szappan, mosogatószer, mosószer, amit használunk, különben a saját növényeinket mérgezzük vele.
Milyen egyéb trükkök vannak a locsolás terén?
Mulcsolás
Ha a locsolás mellett azt is szeretnénk, hogy a növényeknek adott víz ne párologjon el hamar, próbáljuk ki a környezetbarát kertészkedést, és mulcsoljunk! Fedjük be a földet szalmával, kiszedett gyommal, faforgáccsal: alapvetően szerves anyaggal. A mulcsolást elkezdhetjük a palántázáskor vagy ültetéskor is. A mulcs takarja a földet növények között, akárcsak a természetben, ahol nincs fedetlen föld: így az sokkal tovább megtartja a nedvességet. Ha ráadásul estére időzítjük a locsolást a meleg napokon, az szintén segít, hogy ne párologjon el a víz.
Okos kerttervezés
Nagyobb átgondolást igényel, de hosszú távon abszolút megéri a szárazságtűrő növényeknek és a helyi flórának a kertünkbe telepítése. Az egzotikus, nagyon sok vizet igénylő növények jóval hamarabb kidőlnek, mint azok, amelyek hozzászoktak ahhoz a mikroklímához, ami a mi tájegységünkre jellemző. Magyarországon általánosságban az Alföld a legmelegebb, de a Balaton-felvidék időjárása is már-már mediterrán éghajlatra emlékeztet. De bárhol élünk: érdemes olyan növényeket ültetnünk a kertbe, amelyik kibírja, ha elutazunk akár egy hétre is.
Szürkevíz gyűjtése manuálisan
Ha nem akarunk nagy átalakításokat, akár kézzel is gyűjthetünk és locsolhatunk a kánikula idején – ez persze elsősorban kisebb kerteknél működik. Ha manuálisan szeretnénk csinálni, vagyis különösebb külső szűrés nélkül, a szürkevizet, ha nincs benne az élővilágot károsító erős anyag, közvetlenül is a növények tövéhez önthetjük. Vödörben vagy bármilyen tárolóban gyűjtsük akár a kézmosó, akár a zöldségmosó vizet, vagy a feleslegesen felforralt vizet. A fürdővizet a kádban gyűjthetjük, majd kiszedhetjük locsolókannába.
Ekkor arra fontos odafigyelnünk, hogy ne álljon sokáig a szürkevíz: 24 óránál többet semmiképp. Fontos, hogy ne közvetlenül a növényekre kerüljön a szappanos víz (különösen ne a nyersen fogyasztott növényekre), hanem a tövéhez. Emellett lehetőleg ne legyen nagyon rendszeres: egyszóval ne kizárólag szappanos vízzel locsoljuk a barackfákat és a ribizlibokrokat. Ha komposztunk van, időről időre az is örül egy-egy fazék tésztafőző víznek vagy bármilyen folyadéknak.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?