Tartalom
Amikor már szinte minden növényeden jóízűen csámcsognak a kártevők, és úgy érzed, eljött az a pont, amikor muszáj tenned valamit a kerted védelme érdekében, mielőtt még a legdrasztikusabb vegyi anyagokhoz nyúlnál, inkább adj egy esélyt és nézz körül a természetesebb megoldások között.
A sajnos már hagyományossá vált, erős vegyszerek alkalmazásával ugyanis egyszerre szennyezed a környező vízkészleteket, és pusztítod el kertedben a hasznos és a káros rovarokat. Ráadásul, a megmaradt kártevők idővel rezisztenssé válnak ezekkel a vegyszerekkel szemben, ezért még erősebbeket kell majd alkalmaznod ugyanazon mérvű eredmény eléréséhez (mert hát miért is ne fokoznánk a problémát, ugye?).
Nem beszélve arról, hogy ezek az erős rovar- és gombaölő szerek a rovarokkal táplálkozó madarakra, állatokra, és a vízkészleten keresztül rád és családodra is veszélyt jelenthetnek!
Léteznek azonban ma már a vegyipar kínálatánál hatásosabb ugyanakkor lényegesen kíméletesebb alternatívák a kártevőktől (kert-evőktől) való mentesítésre, amelyeknek alkalmazása olykor évszázadokra nyúlik vissza.
Ideje, hogy sokkal szélesebb körben tudjanak hát azokról a kipróbált és bevált bio módszerekről, amelyek kíméletesek a növényekkel, a hasznos állatokkal és nem mellesleg Földünk vízkészletére és az emberekre sem károsak.
Mi az a bio lemosó permetezés?
Az igazán bio lemosó permetezés tulajdonképpen az, ha viszonylag erős vízpermettel (mint egy jó kis sűrű, nyári eső), időről-időre alaposan lemossuk a növényeinket, vagy, ha (a ma már szerencsére boltban is kapható) katicarovar lárvát telepítünk a kertünkbe – utóbbi ugyanis besegíthet, hogy lényegesen kevesebbszer legyen szükségünk lemosó permetezés alkalmazására.
Amennyiben persze ragaszkodunk a permetezéshez, szerencsére abból is vannak már természetbarát alternatívák, amelyek akár házi készítésű organikus rovarölő spray-k formájában is könnyedén alkalmazhatók.
Bár ezek sokkal kevésbé toxikusak, azért nagy töménységben nem teljesen ártalmatlanok, vagyis mint minden permetszertől, jobb távol tartani tőlük a gyerekeket és a háziállatokat, valamint mindig először csak egy kis területen (pl egy-két levélen) próbáld ki a bekevert szert, mielőtt azt a teljes növényre fújnád.
Nincs egyetlen ezerszázalékos megoldás, ami minden kertre egyformán jó hatásfokkal alkalmazható, de a kerti ökoszisztéma természetes egyensúlyának fenntartásával minimalizálhatod a kártevők számát és azok hatását, miközben kerted esztétikája nem sérül és ugyanakkor bőséges termést is arathatsz. A zöld alternatívák titka ugyanis elsődlegesen a megelőzés és a biológiai egyensúly fenntartása, valamint természetesen a természet és a benne élő élőlények tisztelete.
Két, rendkívül egyszerű recept
Azok számára, akik zöld megoldásokat keresnek zöldségeskertjük védelmére, ez az egyszerű, házilag elkészíthető rovarirtó lehet a tökéletes választás:
Kezdésként keverj össze 1 liter vizet 1 kiskanál mosószappannal (lehet finomreszelt, de akár folyékony is, a lényeg, hogy a lehető legkevesebb egyéb adalékanyag legyen benne). Ezzel az alapkeverékkel már elérheted a kívánt hatást, viszont ha fokoznád a hatékonyságot, adj hozzá 8-10 csepp teafa olajat. Ha még hosszabb távú eredményeket szeretnél, a fokhagyma vagy a gyapotmagolaj is kiváló kiegészítés (az illata miatt lehet, hogy egyik sem fog a kedvenc olajaid közzé tartozni, viszont szerencsére a kártevők sem rajonganak értük).
Az ecet is remek megoldás, ha természetes védelemre vágysz. Bár közvetlenül nem pusztítja el a rovarokat, kiválóan távol tudja tartani őket. Egy 50-50 arányú, 10%-os ecet+víz keverék igen hatékonyan tartja távol a legyeket, a gyapjas pajzstetveket, a százlábúakat és az ezerlábúakat.
Az ecettel érdemes azért vigyázni, mert ha nem megfelelően használod, és túl sok kerül a permetszeredbe, akkor az akár a növényedet is károsíthatja, ezért ügyelj a megfelelő hígítási arányra, ha kell, kisebb adaggal kezd, hogy lásd, nem érzékeny-e a permetezni kívánt növény az ecetre. (Végül is, a növényeid nem az ecet ízét szeretnék érezni, hanem a napfényt és a tiszta vizet).
Ha lehet, ugyanakkor kerüld azoknak a növényeidnek az áztató permetezését, amelyeket közvetlenül éri a nap, valamint ne permetezz nap közben semmivel a legmelegebb nyári időszakokban, nehogy megégjenek vagy „leforrázd” őket a folyadékkal.
Ezek a természetes, otthon készíthető megoldások tökéletesen illenek azon zöld szemléletű kertészek világába, akik elkötelezettek amellett, hogy a már bevált, fenntartható gyakorlatokkal összhangban ápolják növényeiket.
Mikor kell elvégezni?
Annak érdekében, hogy minimalizáld a környezetre gyakorolt negatív hatásokat, például a hasznos rovarok károsítását, a permetezést célszerű mindig a nap hűvösebb időszakaiban elvégezni, úgy, mint a kora reggeli vagy esti órák, amikor a méhek és más beporzók már pihennek.
Az alacsonyabb hőmérséklet (20°C alatti) ugyanis elősegíti a vegyszer felelős és fenntartható alkalmazását. Fontos, hogy az elkészített bio lemosó-oldatot azonnal, vagy legfeljebb néhány órán belül felhasználd, valamint az is, hogy ne a nap legforróbb óráiban permetezz, mert akkor a levelek megéghetnek.
Hogyan végezzük el a bio lemosó permetezést?
A biztonságos és környezetbarát permetezés érdekében az alábbi alapvető irányelveket érdemes követned:
- Mindig kezdd azzal, hogy követed a pontos utasításokat mind a házi lemosó permetszer elkészítésénél, mind annak alkalmazása során. A megfelelő alkalmazás ugyanis nemcsak a permet hatékonyságát növeli, hanem a környezeti terhelést is minimalizálja.
- Kerüld a túlzott permetezést. A javasolt mennyiségi útmutatót szigorúan betartva nemcsak a növények épségét őrzöd meg, hanem elkerülheted a felesleges pazarlást is, (így akár két adag lemosóra is elég lehet a megvásárolt alapanyagok mennyisége).
- A töményebb oldatok használata előtt pontosan mérd fel a kezelendő területet. A túlzott alkalmazás károsíthatja azokat a hasznos növényeket is, amelyek megőrzése fontos a kerted vagy a helyi környezet egyensúlyának fenntartásához.
- Csak szélmentes napokon permetezz! A szél sodrásának elkerülésével megakadályozhatod, hogy a lemosópermet cseppjei akaratlanul más növényekre vagy a szemedbe kerüljenek.
- A saját biztonságod érdekében a bio alapanyagú permetszerekkel való lemosáskor is viselj védőfelszerelést, például kesztyűt, szemvédőt, maszkot, hosszú nadrágot, és zárt cipőt, valamint megfelelő mértékben takaró ruházatot. Egy speciális permetezőruha beszerzése további védelmet nyújthat a permetanyagoknak való kitettség ellen, óvva nemcsak az egészségedet, hanem a környezetedet is.
- Miként a vegyszereknél, az időzítés kiemelten fontos a különböző típusú bio szerek esetében is. Kerüld a gomba- és atkairtó hatású (pl. ecet és teafa olaj tartalmú) lemosó szerek közvetlen napfényben történő alkalmazását, mivel ez csökkentheti hatékonyságukat vagy károsíthatja a növényeidet. A gyomirtó szereknek azonban kifejezetten jót tesz, ha napfényben juttatod ki, ugyanis napon gyorsabban és hatékonyabban működhetnek.
- Végül, gondoskodj a kiürült flakonok biztonságos és környezetbarát módon történő ártalmatlanításáról. A helyes hulladékkezelés megakadályozza, hogy a vegyszerek maradványai szennyezzék a talajt vagy a vízkészleteket, hozzájárulva egy egészségesebb, zöldebb bolygóhoz.
Mit érünk el vele?
Ha igazán meggyőző érveket keresel arra, hogy a szinte azonnali hatású, de káros vegyszerek helyett kipróbáld az organikus kártevőirtást, akkor rögtön néggyel is szolgálhatunk:
- Kíméletesebb a környezethez
Az organikus kártevőirtás elsődleges előnye a környezetre gyakorolt kedvezőbb hatása. Míg a vegyi rovarirtók képesek ugyan hatékonyan kezelni a kártevőket, gyakran járnak olyan mellékhatásokkal, amelyek az élővilágot, a talajt és a vízkészleteket is negatívan érintik. Az organikus termékek ezzel szemben biztonságosabb alternatívát nyújtanak, támogatva a természetes ökoszisztéma egészségét.
Az organikus megoldások rendszerint növényi olajokat vagy élelmiszer-minőségű összetevőket alkalmaznak különböző töménységben, olyanokat, amelyek természetes módon segítenek a kártevők távoltartásában, miközben a környező élővilágra gyakorolt hatásuk sokkal kedvezőbb.
- Hosszú távú egészséges eredmények a kertben
Az organikus rovarirtók hatása hosszan tartó, és elősegítik a kert természetes egyensúlyát. A vegyi rovarirtókat azonban gyakran újra meg újra alkalmazni kell, ez pedig hosszú távon kedvezőtlen hatással lehet a kertre és a kert biodoverzitására is. Az organikus módszerek ezzel szemben sok esetben a talaj és a növények általános egészségét is támogatják, elősegítve a fenntartható fejlődést.
Az organikus kártevőirtás támogatja a kertben található növények hosszú távú fejlődését, és hozzájárul ahhoz, hogy a talaj tápanyagokban gazdag maradjon.
- A kártevők természetes módon kezelhetők
A vegyi rovarirtók alkalmazása során a kártevők akár rezisztenssé is válhatnak az adott kezeléssel szemben. Az organikus rovarirtók azonban biológiai alapúak, ezáltal a természet erejét felhasználva nyújtanak hatékony megoldást, valamint természetes összetevőikkel biztosítják, hogy a kártevők nehézkesebben alkalmazkodjanak a környezet változásaihoz. - Tudomány és stratégia az organikus kártevőirtás mögött
Az organikus kártevőirtás hatékonyságát a tudományos kutatásokra épülő megoldások és a stratégiai tervezés biztosítja. A legtöbb organikus rovarirtó illatokkal, természetes olajokkal és növényi eredetű vegyületekkel dolgozik, amelyek környezetkímélők, ugyanakkor hatékonyan működnek a kártevőkkel szemben.
A biológiai módszerekkel működő organikus rovarirtók tudományosan kidolgozott eljárásokat követnek, amelyek mélyreható ismereteket igényelnek a kártevők viselkedéséről és a természetes anyagok felhasználásáról.
Mielőtt azonban lelkesen permetezni kezdenél (mert ki ne szeretne azonnal megtorló kémiai hadviselésbe bocsátkozni a kertjében, ha azt elfoglalták a megszálló csapatok?), tehát mielőtt kézbe kapnád a permeteződet fontos megjegyezni, hogy ezt valóban csak végső megoldásként érdemes bevetni. Ugyanis még az organikus permetszerek is okozhatnak olyan mellékhatásokat, amelyek a nem célzott fajokat is érinthetik, felborítva a kerted törékeny ökológiai egyensúlyát.
Milyen anyagot használjunk a tavaszi bio permetezésre?
1. Narancsolaj
Az olaj önmagában is hatásos, ugyanis megfojtja a rovarokat, így hatékony levéltetvek, atkák, tripszek és pajzstetvek ellen. (Ráadásul az olaj természetes, tehát duplán zöld vagy!) Hátránya, hogy a növényt is károsíthatja amennyiben túl nagy mennyiségben juttatjuk ki rá.
2. Paraffinolaj
Miként a narancs olaja, megtapad és beborítja a rovarokat így azok elpusztulnak, ezért minden atka és tetű ellen hatásos szernek bizonyulhat. Hátránya, hogy nem válogat hasznos rovar és kártevő között, valamint nagyobb mennyiségben alkalmazva a növény leveleinek légcserenyílásait is eltömítheti.
3. Szódabikarbóna
Megelőző permetezésnél a leghatásosabb alkalmazni, mint összetevő, mert a levéltetvek ragacsos nedveit (és velük együtt a levéltetveket) épp olyan hatásosan képes lemosni, mint a házi szappan. Hátránya alig akad, de kerüljük a tömény alkalmazását.
4. Paradicsomlevél rovarölő
A paradicsomlevelek olyan természetes vegyületeket tartalmaznak, mint a szolanin és a tomatin, amelyek rovarölő hatásúak, így levéltetvek és rágó rovarok ellen egyaránt jó hatásfokkal alkalmazható a paradicsomleveles lemosó, azonban vigyázat, mert hasznos rovarokat is vonz!
5. Mosogatószeres spray
A zsíroldó mosogatószereknek pár cseppje is hatékony lehet a lágy testű kártevők, például a levéltetvek ellen, mert feloldja a védőrétegüket. Fontos, hogy a növény mindkét oldalát és szárát is befújjuk vele, és mivel a szappan csak nedvesen hatásos, érdemes megismételni a műveletet 4-7 naponta, addig, amíg a kártevők száma jelentősen le nem csökken. Ez egy olyan szer, aminek nem árt, ha 1-2 óra múlva lemos az eső, sőt, hasznos is.
6. Fokhagymaolaj
A hígított fokhagymaolaj nemcsak rovarriasztó, hanem teljesen biztonságos és természetes alternatíva. A fokhagymában található diallil-diszulfid és diallil-triszulfid vegyületek erős irritáló hatással vannak a kártevőkre. Távol tarthatjuk vele a levéltetveket, bogarakat és liszteskéket. (Ami a vámpírokat illeti, az ő távol tartásukra ez a módszer sajnos nem garantált.)
7. Csípős paprika
A kapszaicin, ami a csípős paprikák erejét adja, a kártevők számára legalább annyira kellemetlen, mint az emberi ízlelőbimbóknak. Keverjünk össze 1 liter vizet, két evőkanál csípős paprikaszószt, valamint „ízlés szerint” néhány csepp mosogatószert, pár óra áztatás után az elegy kipermetezve a fertőzött növényekre, hosszú időre megszabadíthat az atkáktól és liszteskéktől. (Ha a növények elkezdenek sírni, ne aggódj – csak a paprikaszósz hatása.)
8. Ecet (+só)
Az ecet önmagában rendkívül hatékony gyomirtó szer, de nagyon körültekintően kell használni, hogy ne károsítsuk a többi növényt. Inkább vízzel erősen hígítva (legalább 50%-50% arányban) juttassuk ki, mintha a gyomok „ecetes öntetet” kapnának. Egy kis kávéskanál sóval megbolondítva tökéletesen gyilkos receptet kaphatunk.
9. Forró víz
A repedésekben növő gyomok ellen a forró víz kiváló és egyszerű megoldás. Csak öntsd a forró vizet közvetlenül a gyomokra, és a hatás garantált.
Milyen permetet használjunk az őszi bio lemosó permetezésre?
1. Szódabikarbónás permet
A szódabikarbóna hatékony megoldás a lisztharmat ellen. Keverj össze egy evőkanál szódabikarbónát, 8-10 csepp növényi olajat és pár csepp mosogatószert 2-2,5 liter vízzel, és a szert permetezd a növényeidre. A szódabikarbóna meggátolja a gombaspórák csírázását, és segít fenntartani az egészséges növényállományt. (A növények hálásak lesznek érte – még ha nem is mondják ki.)
2. Fokhagymás riasztó spray
A fokhagyma inkább riasztószerként működik, mint gyilkosként, így remek természetes választás. Pürésíts 2 fej fokhagymát 1 csésze vízzel, és hagyd állni egy éjszakán át. Szűrd le, adj hozzá ½ csésze növényi olajat és 1 teáskanál folyékony szappant, majd töltsd fel vízzel. Használj 1 csészényi oldatot egy literes permetezőbe, és hígítsd vízzel. Hatékony a levéltetvek, káposztalepkék és angolmolyok távoltartására. (Fokhagyma: jó a vacsorában, még jobb a kertben.)
3. Tejes permet
A tejes permet természetes gombaölő, amely ugyanúgy hatékony a lisztharmat ellen, mint a vegyszeres megoldások. Keverj össze 40% tejet és 60% vizet, és permetezd a növények leveleire. Rendszeres alkalmazásával tartós védelmet biztosít. (Ráadásul a tej valóban „jó a növényeknek”, mint ahogy azt a reklámok is mondják.)
Pár gondolat a megelőzésről
A kerted és szobanövényeid kártevőmentesen tartása egy igen összetett, ám koránt sem lehetetlen feladat. Bár nem létezik egyetlen mindent megoldó módszer, de igen sok olyan technika létezik ma már, amelyek hatékonyan segíthetnek vegyszerek nélkül is megóvni a növényeidet.
Ezek a módszerek olyan környezetbarát alternatívákat kínálnak, (például házilag készített rovarirtó szappanos permetek és organikus növényvédő szerek), amelyek egyben fenntartható megoldással is szolgálnak, ha a kártevők elleni hatékony védekezésről van szó.
A kártevők elleni védekezés a te kezedben van
Mielőtt bármilyen növényvédő szert – akár organikusat is – használnál, érdemes megfontolni néhány természetes megelőző módszert, amelyek segítenek abban, hogy a rovarok elkerüljék a növényeidet:
- Az organikus tápanyagokkal, például érett komposzttal való talajjavítás kulcsfontosságú. Az egészséges növények nemcsak ellenállóbbak a rovarokkal szemben, hanem kevésbé vonzóak is számukra. Amennyiben műtrágyát használsz, pontosan kövesd az adagolási útmutatót – a túltrágyázott növények dús, zsenge hajtásai mágnesként vonzzák a kártevőket, és gyengítik a növény védekezőképességét.
- A társültetés is természetes megoldást nyújthat a kártevők távoltartására. Bizonyos növények egymás mellett ültetve képesek elriasztani a nem kívánt rovarokat. Készíts tervet, amelyben figyelembe veszed ezeknek a növényeknek a kölcsönhatásait, és erősítsd meg kerted természetes védelmét ezzel a fenntartható módszerrel.
- A fizikai akadályok, mint például a magaságyásos kialakítás, vagy a sorok közötti mulcsozás, hatékonyan védenek a kártevők támadásaitól, különösen a friss ültetések esetében.
- Az ültetés időzítése szintén fontos tényező a kártevők elkerülésében. Ha a növényeidet azokon az időszakokon kívül ülteted, amikor a kártevők csúcsidőben vannak jelen, elkerülheted a komolyabb károkat.
- Az ellenálló növényfajták választása további természetes védelmet jelenthet kerted egészséges ökoszisztémájának megőrzésében.
- A hasznos rovarok számára barátságos környezet (kedvező élettér) kialakítása természetes biológiai védekezést biztosít. A katicabogarak például jelentős szerepet játszanak a kártevők elleni harcban.
Két bio kártevő riasztó recept
Csípős paprika riasztó spray
A csípős paprika erőteljes riasztószer, különösen a nyulak, szarvasok és különböző rovarok ellen. Keverj el 1 evőkanál őrölt chiliport 1 liter vízben és 1 teáskanál enyhe szappannal, majd permetezd közvetlenül a növényekre. Ha saját termesztésű paprikáid vannak, friss keveréket is készíthetsz: pürésíts ½ csésze paprikát 1 csésze vízzel, forrald fel, hagyd kihűlni, majd szűrd le. Adj hozzá 1 teáskanál szappant, és permetezd a növényekre. Vigyázz, kesztyű nélkül ne fogj hozzá!
Fahéj vagy cayenne bors
A fahéj vagy a cayenne bors természetes módon tartja távol a hangyákat anélkül, hogy ártana nekik. Szórd a növényeid köré, hogy megakadályozd a hangyainváziót. (És közben egy kis „fűszerességet” is adhatsz a kertednek.)
A tudás hatalom – a kártevők felismerése, életciklusuk megértése és a lárvák korai észlelése elengedhetetlen a sikeres védekezéshez. A tudatos, természetbarát kertészkedés eredményeként jelentősen mérsékelheted a vegyszer-alkalmazás szükségességét a kertedben, ezzel tevékenyen hozzájárulhatsz a környezeted és növényeid egészségének hosszútávú megőrzéséhez.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, tartalom specialista. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?