Tartalom
- 1 Mi az az articsóka?
- 2 Milyen pozitív hatásai vannak az articsókának?
- 3 Milyen egészségügyi rendellenességekre jó az articsóka?
- 4 Mi az az articsóka kivonat? Milyen hatása van? Hol lehet beszerezni?
- 5 Mire jó az articsóka kapszula?
- 6 Hol termelik, mik az articsóka termelés feltételei?
- 7 Lehet-e Magyarországon is articsókát termelni?
- 8 Hogyan kell elkészíteni az articsókát?
- 9 Ez a 3 legtutibb articsóka recept:
Az articsóka számos kiváló erénnyel bír, és fontos szereplője lehet bármely modern reformkonyhának. Fontos tisztáznunk rögtön a legelején, hogy az articsóka nem egy varjúféle madár, sőt, semmi köze a tollas csókákhoz.
Az articsóka egy olyan étel, ami erősen megosztja azokat, akik már megkóstolták; vagy rákattansz, vagy örökre megutálod. Míg egyesek szerint az articsóka gusztusos, finom és tápláló, addig mások szerint túl sok munka van vele és ráadásul még keserű is.
De mi lenne, ha azt mondanám, hogy az articsóka valójában egy superfood, azaz szuperélelmiszer, amely nagyon sokféleképpen lehet jótékony hatással az egészségedre? Ebben a cikkben nem csak azoknak mutatom be az articsóka csodálatos tulajdonságait, akik eddig mellőzték eme ínyencséget az étrendjükből, hanem azoknak is, akiket az íze elsőre önmagában nem győzött meg arról, hogy érdemes lenne vele hosszútávon is foglalkozni.
Pedig határozottan jót tehetsz vele a szervezetednek és sokkal könnyebb beépíteni azt az étrendedbe, mint gondolnád!
Mi az az articsóka?
Az articsóka (Cynara scolymus) egy, a napraforgófélék családjába tartozó gyűszűvirág-fajta. Elsősorban Afrikában és a mediterrán térségben őshonos, de ma már világszerte ismerik valamint termesztik élelmiszerként és egyben gyógyszerként.
Az a része, amit mi megeszünk, valójában a növény éretlen virágbimbója, amelynek húsos az alapja és pikkelyszerű felépítésű a külseje. Az articsókát azonban nem úgy kell elképzelni, mint a térdig sem érő bokros kis karfiolt, ugyanis ez a növény akár 2 méter magasra is megnőhet, miközben relatíve szép lila vagy épp rózsaszín virágokat hoz.
Az articsókának különböző fajtái vannak amelyeket színeik alapján különböztetünk meg, van például zöld, lila és fehér. A legelterjedtebb a gömb articsóka, amelynek kerekded a formája és zöld színű, ugyanakkor egyre inkább terjed a köztudatban (és általános étel köretalapanyagként) a bébi articsóka is, amely egy kisebb, hosszúkásabb és zsengébb fajta.
Hogyan válasszuk ki és tároljuk az articsókát?
Ha friss articsókát vásárolunk, érdemes a kemény, nehéz, szorosan zárt levelű fajtákat keresni. Kerüljük a fonnyadt, megbarnult, nyitott vagy hasadt levelűeket, mert azok már nem frissek, ízük akár kifejezetten kellemetlen is lehet. Ha az articsókát összenyomva nyikorgó hangot hallunk, az a növény frissességét jelzi.
A friss articsóka akár egy hétig is eltartható a hűtőszekrényben vagy le is fagyasztható, miután néhány percig forró vízben blansíroztuk. Kapható ugyanakkor konzerv és üveges articsóka is, amely hűvös és száraz helyen akár évekig is eltartható így bármikor kéznél lehet, amikor csak kell.
Hogyan kell enni az articsókát
Az articsóka nyersen vagy párolva, főzve is fogyasztható. Elkészítéséhez előbb le kell vágni a szárát, és a külső, kemény leveleket le kell hámozni. A bimbó felső részét is is érdemes visszavágni annyira, hogy a belső levelek láthatóvá váljanak, és egy kiskanállal könnyebben eltávolítható legyen a közepén lévő hegyes- bolyhos rész.
Ezután kedvünk szerint főzhetjük, párolhatjuk, süthetjük és grillezhetjük az articsókát, mindaddig, amíg annak külseje ropogósra sül vagy az egész finoman megpuhul. A vastag sziromlevelek ugyanakkor kissé kesernyésnek bizonyulhatnak magukban így akár vajba, majonézbe, citromlébe vagy tetszés szerinti fűszeres mártásba is mártogathatjuk őket.
Milyen pozitív hatásai vannak az articsókának?
Az articsóka nemcsak finom, hanem egészséges is – igaz, ezt sokan inkább úgy fogalmazták volna meg, hogy egészségesebb, mint finom. És ez részben igaz is, hiszen rostokban, antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és fitokemikáliákban gazdagok, amelyek többféleképpen is jótékony hatással lehetnek a szervezetünkre.
Az articsóka támogatja az emésztést
Az articsóka magas rosttartalmú, ami már önmagában is kedvező hatást gyakorol számos biológiai funkciónkra, úgy, mint az emésztésre vagy épp az ürítésre. Hiszen a napi szinten elegendő mennyiségben bevitt rostanyag segíthet megelőzni a székrekedést, csökkenteni a koleszterinszintet amellett, hogy elősegítheti az egészséges bélmikrobiom kialakulását és megtartását.
Az articsóka cynarint és szilimarint is tartalmaz, ami két olyan vegyületet, amelyek serkentik a májban és az epehólyagban az epe termelését és kiválasztását, ami elengedhetetlen a zsírok emésztéséhez és a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához. Az articsóka ezáltal segíthet hatékonyan enyhíteni egyes emésztési zavarok tüneteit, például a puffadást, a hasi fájdalmat és a hányingert.
Az articsóka védi a májat
Az articsóka azáltal, hogy fokozhatja a májműködést és az epeáramlást is megnövelheti, ugyanakkor csökkentheti az oxidatív stresszt valamint a gyulladást a máj sejtjeiben, így védve a májat a toxinok, gyógyszerek, alkohol vagy fertőzések okozta károsodástól. Az articsóka hatóanyagainak (pl az inulinnak) köszönhetően támogathatja a fogyást valamint egyes májbetegségek, például a zsírmáj, a hepatitis és a májzsugor orvosi kezelését is.
Az articsóka javítja a koleszterinszintet
Az articsóka csökkentheti az össz- és az LDL (rossz) koleszterinszintet, miközben növeli a HDL (jó) koleszterin-értékeket. A koleszterinszint optimalizálásával csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívroham és a stroke kockázatát.
Az articsóka a HMG-CoA reduktáz nevű enzim blokkolásával ezen felül gátolhatja a koleszterinszintézist is a májban és a szabad gyökök megkötésével megakadályozhatja a koleszterin oxidációját.
Milyen egészségügyi rendellenességekre jó az articsóka?
Az articsókát évszázadok óta használják természetes gyógymódként különböző egészségügyi problémák kezelésére.
Magas vérnyomás
Az articsóka segíthet a vérnyomás csökkentésében az érfal rugalmasságának növelésével, a koleszterinlerakódás mérséklésével és a véráramlás javításával. Az articsóka káliumot, magnéziumot és kalciumot is tartalmaz, amelyek a normál vérnyomás fenntartásához szükséges ásványi anyagok.
Cukorbetegség
Az articsóka javítja az inzulinérzékenységet egyúttal hatást gyakorolva az inzulinrezisztenciára mert egy olyan rosttípust tartalmaz, amely hosszú felszívódási idejű, vagyis lassíthatja a glükóz felszívódását a bélben, és megakadályozhatja a vércukorszint étkezést követő kiugrását.
Rák
Az articsóka képes apoptózist (sejthalált) előidézni és gátolni a rákos sejtek proliferációját (sejtnövekedését), így módosíthatja a karcinogenezisben (rák kialakulásában) szerepet játszó gének és enzimek kifejeződését ennek köszönhetően kifejezetten hatásos lehet az emlő-, a prosztata-, a vastagbél- és a májrák kiegészítő kezeléseként.
Vesekövek
Az articsóka a vesekövek megelőzésében is segíthet, növeli ugyanis a vizelet mennyiségét és pH-értékét, ami csökkentheti az oxalát és a kalcium koncentrációját (a legtöbb vesekő fő összetevői) a vizeletben ugyanis feloldhatja, valamint ki is öblítheti a veseköveket alkotó kristályokat.
Köszvény
Az articsóka ugyanakkor csökkentheti a xantin-oxidáz, vagyis a purinokat húgysavvá alakító enzim termelését így hatékonyabbá teheti a köszvény kezelését. Az xantin-oxidáz termelésének visszafogásával csökkenhet a vér húgysavszintje, amely magát a köszvényes gyulladást és az ízületi fájdalmat okozza.
Mi az az articsóka kivonat? Milyen hatása van? Hol lehet beszerezni?
Az articsókakivonat egy étrend-kiegészítő, amely igen koncentrált mennyiségben tartalmazza az articsóka levelében megtalálható vegyületeket, mint például a cinarint, a szilimarint, a luteolint és a klorogénsavat. Az articsókakivonat ezáltal hasonló hatással rendelkezik, mint a kertből szedett friss vagy főtt articsóka, azonban hatásosabb és azok számára, akik nem szeretik az ízét, sokkal kellemesebb is lehet a használata. Pedig úgy tartják, hogy az articsóka minél keserűbb, annál „jobb”.
Az articsóka kivonat előnyei
Az articsókakivonat mindazt tudja, amit egy nagy csokor, frissen szedett articsóka: támogathatja az emésztést, javíthatja a koleszterinszintet, csökkentheti a vérnyomást, hatással lehet a vércukorszintre, továbbá hatékony társ lehet a vesekőképződés megelőzésében, a köszvény kezelésében és a rák elleni küzdelemben.
Az articsóka kivonatnak további előnyei is lehetnek, mint például a kognitív funkciók és a memória fokozása az agy acetilkolin szintjének növelésével, a bőr egészségének és megjelenésének javítása a kis, helyi gyulladások csökkentésével és a bőr vérkeringésének javításával, vagy az immunrendszer működésének fokozása a természetes ölősejtek és a makrofágok serkentésével.
Articsóka kivonat mellékhatások
Az articsókakivonat általában teljesen biztonságos és a legtöbb ember által jól tolerált étrendkiegészítő készítmény. Néhány embernél azonban előfordulhatnak enyhe mellékhatások:
- Allergiás reakciók, különösen, ha allergiásak az articsókával azonos családba tartozó növényekre, például a krizantémra, körömvirágra vagy százszorszépre.
- Gyomor-bélrendszeri panaszok, például gázok, puffadás, hasmenés vagy enyhe hányinger.
- Epeúti elzáródás vagy epekő bántalmak felerősödése, mivel az articsóka kivonat fokozhatja az epeáramlást és ronthatja ezeket az állapotokat.
Az articsókakivonat kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel is:
- Véralvadásgátlók vagy vérlemezkék elleni szerek, mivel az articsókakivonat ezekkel együtt alkalmazva növelheti a vérzésveszélyt.
- Koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek, például sztatinok vagy fibrátok, mivel az articsóka kivonat fokozhatja a hatásukat, és emiatt izomkárosodás vagy májtoxicitás léphet fel.
- Antidiabetikus gyógyszerek, például inzulin vagy metformin, mivel az articsóka kivonat ezekkel együtt alkalmazva túlságosan lecsökkentheti a vércukorszintet és akár hipoglikémiát is okozhat.
Ezért tanácsos az articsókakivonat szedése előtt orvoshoz fordulni, ha már diagnosztizálták nálunk a már említett egészségügyi problémák valamelyikét.
Articsóka kivonat adagolása
Az articsókakivonatra nincs szabványos adagolás, mivel a különböző termékek különböző koncentrációjúak és összetételűek lehetnek. A legtöbb tanulmány napi 300 és 1800 mg közötti adagokat ajánl, azonban nem árt tudni, hogy az optimális adag több tényezőtől függhet, például kortól, súlytól, egészségi állapottól és természetesen a kívánt hatástól.
A legjobb tehát, ha alacsony dózissal kezdünk, és fokozatosan növeljük azt, amíg meg nem találjuk a számunkra optimális napi beviteli szintet. További útmutatásért érdemes átolvasni az adott termék címkéjén található utasításokat, vagy kikérni a háziorvos tanácsát.
Articsóka kivonat forrásai
Az articsókakivonat széles körben elérhető ma már kapszulák, tabletták, folyékony cseppek vagy por formájában. Megvásárolható online, illetve bioboltokban vagy gyógyszertárakban is, de akár saját articsókakivonatot is készíthetünk, ha rendelkezünk elegendő friss vagy szárított articsókalevelekkel.
Az articsókakivonat házilagos elkészítése nem bonyolult: körülbelül 15 percig vízben főzzük az előzetesen megtisztított articsóka fejeket vagy szárított leveleket, majd a folyadékot szűrjük le. Ezt követően iható az articsókalé teaként, vagy akár turmixokhoz is hozzáadható.
Mire jó az articsóka kapszula?
Az articsóka kapszula az articsóka étrend-kiegészítő egy másik a bioboltokban fellelhető formája, amely zselatin vagy növényi kapszulában tartalmaz porított articsókalevél-kivonatot.
Az articsóka kapszula ugyanazokkal az előnyökkel (és mellékhatásokkal) rendelkezik, mint a már említett articsóka kivonat, ugyanakkor a használatuk kényelmesebb mert a kapszulák egy pohár vízzel könnyen lenyelhetők, ráadásul mindenféle keserű mellékíz nélkül fogyaszthatók.
Az articsóka kapszula előnyei
Az articsóka kapszula segíthet javítani az általános közérzetet és egészséget az alábbiak révén:
- Támogatva az emésztést enyhítheti az emésztési zavarok tüneteit.
- Hatékony védelmet nyújthat a máj számára így segíthet megelőzni a különböző májbetegségek kialakulását.
- Összetevőinek köszönhetően javíthatja a koleszterinszintet ezáltal egyes szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszhat.
- Folyamatos alkalmazása csökkentheti a vérnyomást, azáltal segíthet megelőzni a magas vérnyomás kialakulását.
- Inulin tartalma miatt alkalmas eszköz lehet a vércukorszint szabályozására és hozzájárulhat a cukorbetegség megelőzéséhez.
- Hatékonyan támogathatja a rák elleni küzdelmet a daganatok növekedésének megakadályozásával.
- A xantin-oxidáz enzim termelésének visszafogásával segíthet a vesekövek kialakulásának megelőzésében és a köszvény kezelésében.
Articsóka kapszula mellékhatások
Az articsóka kapszulát miként a kivonatot is, a legtöbb ember szervezete jól tolerálja. Azonban néhány embernél a kapszulás kiszerelés szedése során előfordulhatnak enyhe mellékhatások, gyomor-bélrendszeri és epe panaszok, allergiás reakciók.
Valamint a kapszulás kiszerelésű articsóka esetében is érvényes, hogy hatóanyagaiból kifolyólag a készítményt bizonyos gyógyszerekkel nem javallott együtt szedni. Így abban az esetben, ha valamilyen régóta fennálló panaszunk van, és/vagy gyógyszert szedünk, érdemes kikérni a háziorvos véleményét a kapszula szedésével kapcsolatban.
Articsóka kapszula adagolás
Miként már jeleztük, az articsóka készítményeknek nincs szabványos adagolása, egyrészt mert a különböző fejlesztésű termékek koncentrációja és összetétele nagyon is eltérő lehet, másrészt azért, mert az optimális adag mennyiségét számos tényező befolyásolhatja, például a kor, a testsúly, az általános egészségi állapot.
Érdemes ezért ebben mindig a szedni kívánt termék címkéjén levő utasításokat követni, és igen, kérdezzük meg kezelőorvosunkat, gyógyszerészünket – többnyire elég csak az egyiket.
Hol termelik, mik az articsóka termelés feltételei?
Az articsóka az enyhe éghajlatot kedveli, hűvös téllel és meleg nyárral, így a főbb articsóka termelők a déli országokból kerülnek ki, mint például Olaszország, Spanyolország, Franciaország, vagy épp Egyiptom, Peru, és Argentína. Hazánkban is megterem, mint egynyári növény, feltéve, ha biztosítjuk számára a termékeny, jó vízelvezetésű és sok szerves anyagot tartalmazó talajt és a rendszeres öntözést, valamint trágyázást az optimális növekedés és terméshozam érdekében.
Articsóka-termesztési módszerek
Az articsóka magról, illetve vegetatív módon is termeszthető, például gyökérosztással, vagy a növény tövéből kinövő hajtásokról is szaporíthatók. A magokat érdemes kora tavasszal, üvegházban elvetni és akkor kiültetni a növényeket a szabad földbe, amikor már elérik a 10-15 centiméteres palántaméretet.
A kifejlett articsókák általában elég terjedelmes növények ezért érdemes ültetéskor az egyes egyedek között a körülbelül 1 méteres távolságot tartani. Rendszeresen kell őket gyomlálni és az elhalt vagy beteg levelek, virágok eltávolítása érdekében meg is kell őket időről-időre metszeni.
Lehet-e Magyarországon is articsókát termelni?
Magyarország éghajlata kontinentális, vagyis a tél viszonylag hideg, a nyár pedig egyre forróbb, az átlagos éves csapadékmennyiség pedig körülbelül 600 mm körül alakul, ami még pont megfelelő az articsókának, persze bizonyos feltételek mellett, az articsóka ugyanis az enyhébb teleket és az alapvetően csapadékosabb éghajlatot kedveli.
Amennyiben viszont a növényt védett környezetbe, például üvegházba ültetik, ami megfelelően szabályozott hőmérsékletet és páratartalmat biztosíthat számára, akkor Magyarországon bárhol lehet articsókát termeszteni.
Egyes déli fekvésű lejtők vagy völgyek, amely több napfényt és meleget kapnak és védettebbek a téli fagyokkal szemben, is alkalmasak lehetnek az articsóka egyes hidegtűrő, korai érésű fajtáinak (például az Imperial Star, a Violetto di Chioggia és a Green Globe Improved) hazai termesztésére.
Alapvetően négy előnnyel is jár Magyarországon az articsóka termesztése:
- Az ország terményportfóliójának diverzifikálása és a gazdák jövedelmének növekedése.
- Egészséges és tápláló élelmiszerforrás biztosítása a fogyasztók számára.
- A helyi étkezési kultúra változatosabbá válása és hazánk gasztronómiai palettájának szélesedése.
- De kiváltképp az importtermékektől való függőség csökkentése és a hazai élelmiszer-biztonság növelése.
Az articsóka magyarországi termesztése jár némi hátránnyal is, hiszen magas kezdeti beruházási és fenntartási költségeket igényel a termesztéshez szükséges infrastruktúra.
Hogyan kell elkészíteni az articsókát?
Az articsókát ízlésünknek megfelelően többféleképpen is elkészíthetjük; főzhetjük, párolhatjuk, süthetjük, lehet édes, sós, vagy savanykás, lehet csípős vagy csak kicsit fűszeres – érdemes minden változatát kipróbálni.
Főzés
A főzés az articsóka elkészítésének egyik legegyszerűbb és legnépszerűbb módja, igaz, így veszít a legtöbbet a számunkra kedvező hatóanyagaiból.
Mint ahogyan azt már cikkünk elején említettük, készítsük elő főzéshez az articsókát: vágjuk le a szárát, húzzuk le a kemény, külső leveleit, vágjuk le a bimbó fejét és távolítsuk el a belső, bolyhos-szúrós részt a fejből és alaposan öblítsük át. Ezt követően a növény készen áll a főzésre:
– Tegyük egy nagy fazék forrásban lévő vízbe némi sóval, kis kanál citromlével, 1-2 fej zúzott fokhagymával és fűszernövényekkel – ízlés szerint.
– Forraljuk kb. 20-40 percig, vagy amíg a levelek könnyen lehúzhatókká nem válnak.
– Csöpögtessük le, és tálaljuk hidegen vagy melegen vajjal, majonézzel, citromlével vagy tetszés szerinti édes/sós/csípős/savanyú mártással.
Párolás
Az articsóka másik egyszerű ám sokkal egészségesebb elkészítési módja: a párolás. A megtisztításában járjunk el a főzésnél már említettek szerint, ezt követően:
– Tegyük egy párolókosárba egy fazék forró víz fölé.
– Fedjük le, és gőzöljük körülbelül 20-40 percig, fejmérettől függően.
– Tálalhatjuk köretként, más zöldségekkel, vagy önmagában tetszés szerinti mártással.
Sütés
A sütés kihozza az articsóka természetes édességét (és kesernyésségét is). Amennyiben az articsóka fejek készen állnak:
– Vágjuk a bimbókat negyedekre vagy nyolcadokra, és egy sütőtálba helyezve locsoljuk be egy kis olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, valamint fokhagymával és kedvenc fűszernövényeinkkel is ízesíthetjük.
– Helyezzük előmelegített sütőbe, majd 200°C-on kb. 25-35 percig, vagy addig amíg aranyszínű és puha nem lesz, süssük.
Grillezés
A grillezés során az articsóka pikáns füstös és „tipikus grilles-szenes” ízt kap, így amennyiben kellően előkészítettük és megtisztítottuk a fejeket, mehetnek is a grillre. – Vágjuk le a szárát, és hámozzuk le a kemény külső leveleket.
– Helyezzük az articsókadarabokat forró grillre közepesen magas hőfokon.
– Ecseteljük-kenegessük be időről-időre az articsókadarabokat sóval, borssal, fokhagymával vagy egyéb fűszernövényekkel ízesített olívaolajjal.
– Grillezzük 10-15 percig, időnként megforgatva, amíg ropogósak nem lesznek.
Ez a 3 legtutibb articsóka recept:
Articsóka mártogatós
Az articsókadipp egy finoman krémes és sajtos előétel, amely tökéletes alap nass partikra és összejövetelekre. Az articsóka mártás elkészítéséhez a következőkre van szükség:
– Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, és kenjünk ki egy sütőedényt vajjal.
– Egy nagy tálban keverjünk össze 250 g krémsajtot, 125 g tejfölt, 125 g majonézt, 1/4 csésze reszelt parmezán sajtot, valamint 1-2 teáskanál fokhagymaport, csipet sót és borsot.
– Keverjünk bele 400 g konzerv vagy üveges articsókaszívet (lecsepegtetve és feldarabolva), vagy frissen párolt, saját készítésű articsókafejeket.
– Tegyük a keveréket az előkészített sütőedénybe, és szórjuk meg a tetejét még egy kis parmezán sajttal.
– Süssük kb. 25 percig, vagy addig, amíg a sajt a tetején buborékos és aranyszínű nem lesz.
– Tálaljuk még melegen pirított kenyérrudacskákkal, tortillachipsszel vagy friss zöldségrudacskákkal.
Articsóka saláta
Az articsókasaláta egy friss és könnyű így egyaránt tökéletes választás lehet ebédre, uzsonnára vagy akár egy késő esti vacsorára. Elkészítése sem ördöngős, bátran lehet vele próbálkozni:
– Egy kis tálban keverjünk össze 3-4 evőkanál olívaolajat, 2 evőkanál citromlevet, 1 teáskanál mézet, 1 teáskanál (dijoni) mustárt, valamint ízlés szerint egy kevés sót és egy csipet borsot.
– Tisztítsunk meg, majd főzzünk puhára fél kg articsókaszívet, ha kész, negyedeljük fel és tegyük egy nagy tálba.
– Adjunk hozzá 150 g cseresznyeparadicsomot (mérettől függően félbevágva vagy negyedelve), 100 g feta sajtot (kockázva vagy morzsolva), továbbá 50 g mag nélküli fekete olajbogyót karikákra vágva és 1/4 csésze friss petrezselymet felaprítva.
– Csepegtessük az öntetet az egészre, és lazán forgassuk át, hogy elkeveredjenek az összetevők.
– Tálalhatjuk ropogós kenyérrel vagy grillezett csirkével, ahogy épp kedvünk tartja.
Articsóka pizza
Az articsóka pizza tulajdonképpen egy igen ízletes és nagyon egyszerű pizza, amely ugyanakkor tele van ízekkel. Készíthetjük magunk is a pizzatésztát – ehhez az interneten rengeteg leírás áll rendelkezésre, valamint dolgozhatunk kész alapanyagra is. Utóbbi esetén csak a feltétet kell elkészítenünk, az alábbiak szerint:
– Az articsóka pizza elkészítése:
– Párold vagy főzd kicsit elő az articsókaszíveket.
– A pizzatésztát kend meg olívaolajjal, sózd meg, egyenletesen oszlass el rajta 3-4 evőkanálnyi passzírozott paradicsomot, majd ízlés szerint szórj rá 1-2 gerezd zúzott fokhagymát és terítsd be 2-3 baconszelettel. Ezt követően dobj rá pár szem zöld vagy fekete olívabogyót szeletelve és helyezd rá a negyedelt articsókafejeket, valamint tegyél ár annyi mozzarella sajtot, amennyit csak akarsz.
– az egészet szórd meg rendesen oregánóval (vagy bazsalikommal). Mi így szeretjük. Te ugyanakkor gazdagíthatod gombával, sonkával, baconszalonna kockákkal, szalámival, spenótlevelekkel, rukkolával, lilahagymával sőt, akár tükörtojással is, hiszen mind nagyon jól megy az articsókához.
– Mehet is a 180 fokon előmelegített sütőbe.
Jó étvágyat kívánunk!
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, szövegíró. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?