Tartalom
Újpest vertikális erdő – ez az elsőre sci-fibe illő kifejezés nagyon is valóságos építményt jelent. Valóban korszakalkotó fejlesztésnek ad otthont Újpest, vertikális erdő várja az új lakóit.
Mit jelent az, hogy vertikális erdő?
A függőleges erdő egy olasz ingatlantípus nevének, a Bosco Verticale-nak a magyarítása.
A Boeri Studio által tervezett Vertical Forest egy fenntartható lakóépület modellje, egy nagyvárosi erdősítési projekt, amely hozzájárul a környezet és a városi biodiverzitás megújításához anélkül, hogy a város terjeszkedne a területre.
A Bosco Verticale tervezése mögött álló koncepció: „una casa par alberi che ospita anche umani e volatili” – teremtsünk otthont a fáknak, amelyekben emberek és madarak is laknak.
Hogy épül fel egy vertikális erdő?
A Bosco Verticale-hoz hasonló zöld felhőkarcoló létrehozása nem olyan egyszerű, mint néhány növénycserepet megtölteni fűszernövényekkel és elhelyezni őket az erkélyen.
A milánói függőleges erdő két 80 és 112 méteres toronyból áll, amelyekben 480 nagy és közepes méretű fa, 300 kisebb fa, 11 000 évelő és takarónövény és 5000 cserje található. Ez – egy 1500 m2-es városi felületen – 20 000 m2 erdőnek és aljnövényzetnek felel meg.
A projekt a városi környezetben található légszennyezés szűrését is segíti. Ez úgy érhető el, hogy a növények segítenek a páratartalom előállításában, a CO2 és a porszemcsék elnyelésében, valamint az oxigéntermelésben.
Hollandiában szociális lakásokat alakítottak ki
A hollandiai eindhoveni Trudo Vertical Forest, amely 19 emeletes, 70 méteres lakótorony 125 bérlakással, a milánói Bosco Verticale ikonikus épületét másolja, de luxusingatlanok helyett szociálisan rászoruló fiataloknak tervezték.
Az Eindhovenben a Stefano Boeri építésziroda nemrég fejezte be a Trudo Tornyot, a világ első szociális lakásokkal kialakított vertikális erdejét. Maguk a lakások körülbelül 50 m2 alapterülettel meglehetősen kicsik, de mindegyikhez több mint 4 m2 területű erkély tartozik.
Az erkélyek kialakítása, és így az egész épület egyik kiemelt célja, hogy fák és cserjék természetes mikrokörnyezetének adjon otthont. A torony négy oldalát összesen 135 fával és több mint 10 000 cserjével és növénnyel ültették be.
A 125 fa és 5200 cserje és növény évente 50 000 kilogramm CO2-t nyel el és 13 750 kilogramm oxigént termel.
Mióta építik az újpesti vertikális erdőt?
Magyarországon, Újpesten nagyon hasonló függőleges erdőt tervez a Hajnal Építészeti iroda. Az építkezés egy már régóta üres telken valósul meg, a Szent István tér és a Duna között lévő egykori bőrgyár helyén.
Az Újpesti Hírmondó számolt be arról, hogy „A milánói Bosco Verticale mintára húzzák fel Újpesten azokat a 17 emeletes lakóházakat, melyek egész hosszában telis-tele lesznek fákkal… A Metrodom Panorama lakónegyed teraszain durván 1 köbméteres betonteknőben növekedő, 3-6 méteres fák lesznek a tervek szerint, a többlet terhelés miatt a teraszok teherbírása speciális lesz.”
A Magyar Építők szerint az építkezés 2016 tavaszán kezdődött, és akkor még úgy számolták, hogy 2018 végére fejeződik be. Persze, a növényeknek ennél több időre van szükség, ezért számításaik szerint öt év kellett volna ahhoz, hogy az erdősített toronyházak elnyerjék a végleges formájukat.
Mikor lesz kész az építkezés?
Habár nagyon kevés hír született róla, időközben, még 2020-ban befejeződött az építkezés Újpesten és átadásra került a magyar vertikális erdő. Illetve pontosítsunk, az első szakasza, maga az építkezés fejeződött be, mivel a növényzetnek ezen túl még jó pár évre szüksége van.
Az újpesti vertikális erdő hivatalos neve Metrodom Panoráma Lakópark, amelyben összesen 632 lakás került kialakítás, emellett irodákat, vendéglátó és szolgáltató egységeket is találunk az épületekben.
Ahogy a Metrodom oldalán írták, az épületegyüttest Hajnal Zsolt Ybl-díjas építész és Kendelényi Péter építész párosa tervezte. Az ingatlanfejlesztő Metrodom lakóparkja a Metrodom Építő Kft. kivitelezésében, a Cemix Hungary Kft. termékeinek felhasználásával jött létre.
Mennyibe kerül egy vertikális erdő?
A milánói Bosco Verticale építési költsége 65 millió euró volt, még 2008-2014 között. Ezzel szemben az eindhoveni szociális lakásokkal teli Trudo Torony jóval kedvezőbb áron épült a beszámolók szerint, bár a konkrét árról mindenki szemérmesen hallgat (esélyes, hogy azért mégsem lett olyan olcsó, mint ami egy szociális lakásokkal teli ház esetében várható lenne).
Újpesten kissé más összeg került az árcímkére. Az Újpesti Hírek pár éve még azt írta, hogy „Az elképzelés elsőre jól hangzik, ám a 800 000 és egymillió forint körüli négyzetméterárak kicsit borsosnak tűnnek.”
Most, a cikk írásának időpontjában egy újépítésű fővárosi lakás esetében az egymilliós négyzetméterár teljesen átlagosnak számít. Az ingatlanos portálokon se kell sokat keresgélni, hogy rátaláljunk a Metrodom Panoráma lakóparkban eladó lakásokra. Ahogy sejthető, az egymillió forintos négyzetméter árat már túllépte az ottani ingatlanok értéke.
Milyen előnyei lesznek az Újpest vertikális erdőnek?
A Metrodom Panoráma sok szempontból több lett az átlagos új építésű lakóparkokhoz képest, hiszen eleve a vertikális kert koncepcióját valósították meg. Habár a lakásárak terén nem éppen szociális bérlakásokat akartak készíteni, Budapesten teljesen hétköznapi árszinten lehet beköltözni.
Emiatt az újpesti függőleges erdő mind ár, mind kényelem terén az eindhoveni és a milánói között található félúton, közel a közelmúltban megújult, történelmi városmaghoz, ide kapcsolódva alkot egy új, lokális városközpontot.
A Metrodom Panorámában ugyanis bár négy darab, 17 emeletes és 55 méter magas torony alkotja, bennük összesen 632 lakással, a lakópark ennél sokkal többet kínál: 19 üzlet és közel 2000 négyzetméternyi üzlethelyiség található itt.
Ilyen értelemben az Újpest vertikális erdő koncepciója kezd közelíteni egy teljesen önálló településhez. Ha még óvoda, iskola, rendelőintézet és posta is volna, akár egy függőleges falunak is nevezhetnénk.
Az újpesti függőleges erdő elnyerte a szakma elismerését
Az újpesti Panoráma lakópark négy épületének zöld homlokzatára összesen 200 darab fa és 4 kilométer növényláda került kihelyezésre. Még szükségük van nagyjából egy évre a jelentős zöldfelület kialakulásáig, ám utána teljesen be fog zöldülni a lakópark.
„A Metrodom Panoráma Lakóparkja – miután tavaly a középmagas lakóépületek kategóriában építészeti nívódíjat nyert itthon – képviselte Magyarországot a FIABCI World Prix d’Excellence elnevezésű Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton. A Wall Street Journal által támogatott megmérettetésről végül nemzetközi aranyéremmel tért haza a projekt.”
Az egész újpesti vertikális erdő annyira jól sikerült, hogy 31 ország 63 ingatlanpiaci szakemberének véleménye alapján érdemelte ki a szakmai elismerést az épületegyüttes. A Metrodom oldalán olvasható leírás alapján elmondhatjuk, hogy Európában sem igazán éltek még az alkalmazott függőkertszerű megoldással, legalábbis ekkora léptékben. Lakva ismerszik meg az ember – és a függőleges erdő is. Reméljük, követendő példává válhat.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, szövegíró. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?