Ha már a fogyasztói társadalom egyre szorosabban öleli magához a vásárlást karácsony gyanánt, akkor legalább észszerűen és átgondoltan költsük el rohamosan gyengülő forintjainkat. Tegyünk jót lelkünknek és környezetünknek, ne gyarapítsuk a „jó lesz valamire” típusú, teljesen felesleges tárgyak halmazát. Sokan vannak közöttünk olyanok, akiknek nem tetszik a fölösleges csillogás és a túlforintosított szeretet. Nekik gyűjtöttem alternatívákat.
Felértékelődött a karácsony, kiváltképp a kereskedők szemében. Már nem csak a szeretet ünnepe jut eszükbe a karácsony szó hallatán: a vásárlás manapság ugyanúgy hozzátartozik az év végi ünnephez, mint a fenyőfa. Kvázi, kötelezettségünk lett a költekezés, ami a sorban állás, rohangálás és stresszelés mellett egy hatalmas teher a bolygónk számára is. Sok kereskedő december végén bonyolítja le forgalmának jelentős részét, ilyenkor költünk a legtöbbet tárgyakra, ilyenkor keletkezik a legtöbb szemét és hulladék. Nem mellesleg, heteken át, szakadatlanul pöfögtetjük a csomagküldő szolgálatok autóit, a jó messziről megrendelt árucikkekért. Az év utolsó hónapjában még jókorát növelünk karbonlábnyomunk méretén és a nélkülözhető dolgaink gyűjteményén.
Madárbarátoknak
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hazánk legnagyobb, több mint 10.000 tagot számláló társadalmi szervezete és szeretettel lát bárkit tagjai között. Egy tagság igazán jó lehetőség arra, hogy megismerjük és támogassuk hazánk természetvédelmi- és madárügyeit.
A felnőtt tagsági díj mindössze évi 5.000 Ft, a diák tagság 3.000 Ft évente. Klassz boltjuk is van, ahol mindenféle madárodút, fészket, madáreleséget, könyveket és madaras kitűzőket, pólókat vásárolhatunk, amivel egyúttal támogatjuk hazánk madárvilágának védelmét. Legyen az városi vagy vidéki madárbarát, biztosan értékelne egy doboz cinkegolyót, fecskefészket vagy 5 kilónyi napraforgómagot. De egy ablakba tehető madáretetőnek mindenki örülne, hiszen nemcsak a téli etetésről gondoskodunk vele, hanem a saját kikapcsolódásunkról is; a madármegfigyelés egy olyan elfoglaltság, amit nem lehet megunni.
Kertbarátoknak
A növénynevelésnél, kertészkedésnél aligha lehet zöldebb és hasznosabb elfoglaltságot találni. Egy hobbikertésznek mindig jól jönnek a „klasszikusok”, legyen az akár egy kerti szerszám, vagy néhány csomag vetőmag a legújabb fajtákból. Nincs az a kiskert, ahol ne lenne szükség egy éles metszőollóra vagy ne férne el egy szép agyagcserép. Azoknak akik tudatosan készülnek a melegedő, szárazodó klímára, biztosan kellemes meglepetést okozunk például egy esővízgyűjtő konténerrel. Az internet sokféle lehetőséget dob fel esővíz gyűjtésére; akár az űrtartalmat, akár a funkciót nézzük. Vannak konténerek, amelyek csak tárolnak, és vannak, amelyekhez öntözőberendezést lehet csatlakoztatni.
Az öntözés egyik legújabb, még kevésbé elterjedt változata a locsolózsák, szintén többféle méretben kapható és rendkívül praktikus dolog. A kerti slaggal tölthető, víztartó zsákkal tulajdonképpen körbe burkoljuk a fa vagy cserje törzsét, miközben a zsák alján apró lyukak gondoskodnak a csepegtető öntözésről. A zsákok általában sötétzöld vagy barna színben kaphatók és folyamatosan biztosítják a nedvességet a gyökerek számára. Ideális segítőtárs nagyobb növények telepítéskor vagy egy hosszan tartó nyári szárazság kivédésére.
A kerttulajdonosok és a körforgásos gazdálkodást szem előtt tartók számára elengedhetetlen egy komposztáló, amit szintén több méretben, anyagban, színben és formában árusítanak. Sőt, azoknak sem kell lemondaniuk a komposztálás lehetőségéről, akik nem rendelkeznek kerttel, mert már vannak beltéri komposztálók is. Ezekkel a szerkezetekkel sajnos nem fogjuk megoldani a globális hulladékhasznosítás problémáját, de a szemlélet, amire rávilágítanak, az nagyon sokat ér a jövőnk és környezetünk számára. Olcsóbbak az úgynevezett Bokashi-termékek, de van futurisztikusabb változat, mint például a Compocity okoskukája, amiről itt tudsz bővebben olvasni.
Ajándékozhatunk kertészkedést élmény formájában is, rengeteg online workshop és tanfolyam közül lehet manapság válogatni; a városi komposztálástól a permakultúrás ökogazdálkodásig. A https://zolditok.hu/ oldalán a balkonkertészkedés trükkjeit lehet megtanulni vagy ajándékba adni.
Lelkes újrahasznosítóknak
Országszerte, számtalan településen vannak adományboltok, használtcikk üzletek vagy piacok, ahol igazi kincsekre lehet bukkanni, ha nem is fillérekért, de mindenképpen jóval a piaci ár alatt. A használtruha boltokat nem kell bemutatni, manapság nagy divatja van a second hand üzleteknek és nem csak a kedvező árak miatt.
Egyelőre csak a fővárosban vannak boltjai a Cseriti üzletláncnak. Adományokat értékesítenek, és 2011-es indulásuk óta, 12 helyszínen, közel 3.500 tonna hulladéktól mentették meg környezetünket. Az adományokból ők maguk is adományoznak jótékony célokra civil szervezeteknek és önkormányzatoknak. Folyamatos körforgásban tartanak a Zsolnay porcelántól kezdve a babaholmikon keresztül mindenféle használati tárgyat pincétől a padlásig. Konyhai eszközök, lakberendezési tárgyak, játékok, könyvek, ruházat, lábbelik, műszaki cikkek és régiségek is bőven vannak szinte minden boltjukban. Egyébként, karácsony után itt bárki leadhatja feleslegessé vált ajándékait, előbb-utóbb mindennek meglesz a gondos gazdája.
Passzív környezetvédőknek
Az, aki nem tárgyakban gondolkodik, de szívén viseli a természet sorsát, az legyen tag vagy akár patrónus egy környezetvédelmi szervezetnél. Ez azért lenne fontos, mert arcátlanul kevés pénzt kapnak működésükhöz az államtól és nagyon szűkösek a bevételeik. Természetvédelmi őröket, kutatókat és más szakembereket sem tudnak úgy megfizetni, hogy ott tartsa a munkaerőt, ahol a legnagyobb szükség lenne rá.
A WWF Magyarország és a Greenpeace Magyarország a két legnagyobb szakmai környezetvédelmi szervezet, de jelenleg politikai hatáskör nélkül. A regnáló kormány nem enged beleszólást a szakmai törvényhozásba (sem). Legnagyobb erejük a közösségi összefogásban és a civil támogatottságukban van. Mindkét szervezet készült karácsonyi csomaggal, ezek megvétele esetén hazánk természeti értékeinek védelme mellett állunk ki. Állatbarátoknak kedves ajándék lehet egy hiúz, farkas vagy egy medve virtuális örökbefogadása. De az Állatkertben szinte bármelyik állatnak örökbefogadó szüleivé válhatunk, és a szülőség nem csak kötelezettségekkel, hanem kedvezményekkel is jár.
Faültető szervezetek is várják azokat a támogatókat, akik tennének a globális felmelegedés mérsékléséért: ajándékozz fát, ültess erdőt! Nem neked kell elültetni, ezt megteszik a faültető közösségek a megfelelő helyen és időben, a megfelelő szakértelemmel. Legnagyobb hazai civil faültető közösségünk a 10 millio Fa, ahol magánszemélyek és cégek ugyanúgy adományozhatnak, mint ültethetnek. Most van egy kifejezetten karácsonyi ajándéknak adható erdősítésük.
Könyvmolyokkal sem lesz nehéz dolgunk. Egyre több nagyvárosban állnak az újrahasznosított szekerek, telis-tele megpakolva olvasnivalóval. A könyvvadászat nagyon izgalmas dolog, egy könyv mindig érték marad. Legyen az századfordulós irodalom vagy kortárs regény, reform szakácskönyv vagy régi újság, egy könyvszekéren bármikor értékes irodalomra bukkanhatunk.
Ha összekötnénk a kellemeset a hasznossal, itt van mindjárt néhány könyv, melyek a gyakorlati és az elméleti zöldülést egyszerre támogatják:
Tóth Andi Dobd ki a szemetest c. könyvében lépésről lépésre vezet végig a hulladékcsökkentés folyamatán. Mint zéró hulladék aktivista, előadásokat és workshopokat is rendelhetnek tőle az érdeklődők.
Nagy Réka, hivatásos Ökoanyunak több könyve jelent meg a fenntartható életmóddal kapcsolatban, az egyik a Bolygómentő kézikönyv szuperhősöknek című, amiben A-tól Z-ig elmeséli, hogyan lehet egy család élete környezettudatos a mindennapokban.
Munkácsi Brigitta Levendula és ecet c. könyvében a környezet- és pénztárcabarát háztartás szakértőjeként, méreg- és vegyszermentes takarítási receptek tucatjait osztja meg velünk.
Végül, de nem utolsó sorban saját könyvemet szeretném ajánlani mindazoknak, akik kipróbálnák, hogy milyen az, amikor csupán olvasással védjük a természetet: Az elveszett erdő c. kötet teljes bevételét a hazai környezetvédelem számára ajánlottam fel. Hogy mi mindenről szól, azt itt tudod elolvasni.
Ha pedig már a csomagolásnál tartunk, egy dologra nagyon kell figyelni: kerüljük a csillámos, flitteres-glitteres csomagolópapírokat, hiszen ezek a csillogó anyagok legtöbbször mikroműanyagok, illetve apró fémlapocskák, amik súlyosan szennyezik környezetünket és egészségünket. (Ugyanez mondható el a flitteres festékkel díszített ruházatról, hiszen a kis csillámok nem maradnak örökké a „helyükön”, könnyen kisgyermekek szájába kerülhetnek. Innen már csak egy lépés valamilyen allergiás megbetegedés kezdete.)
Szóval nem lesz könnyű az év végi időszak senkinek, de némi tervezéssel tehermentesíthetjük a túlfogyasztás mérgétől a bolygót és magunkat.
Zelei Anna | agrármérnök, kertészmérnök, lelkes természetvédő. Támogatója ill. önkéntese a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek, a NoÁr-mozgalomnak, a WWF Magyarországnak, a Greenpeace Magyarországnak és az xForest.hu-nak. A Norvég utakon c. és az Elveszett erdő c. könyv szerzője. Instagram: @anna_zelei
Vélemény, hozzászólás?