Tartalom
- 1 Mi a barnamezős beruházás jelentése?
- 2 Barnamezős beruházás: milyen előnyei vannak a zöldmezős beruházáshoz képest?
- 3 Melyek a hátrányai a barnamezős beruházásnak?
- 4 Barnamezős beruházás Magyarországon: mekkora területen van rá lehetőség?
- 5 Milyen költségei vannak a barnamezős beruházásnak?
- 6 Milyen esetben érdemes belevágni barnamezős beruházásba?
- 7 Mi a barnamezős beruházás jövője?
A barnamezős beruházás sok szempontból a tudatos fogyasztás, vagy tudatos újragondolás része. Lényege, hogy egy nagy arányú beruházáshoz nem teljesen új létesítményeket hoznak létre, hanem a már meglévőket használják fel és gondolják újra. A barnamezős beruházások kihasználják a már meglévő infrastruktúrát, és az új ötleteket a régi helyszínen valósítják meg, felújítva és újratervezve azt. Ezáltal a befektetőknek van lehetőségük tenni a mostani klímaválság idején, hogy a világ és benne a tőke jobb és tudatosabb irányba mozduljon.
Mi a barnamezős beruházás jelentése?
Amikor egy régóta elhanyagolt városi vagy város széli ipari területet újra használatba vesznek, és új külsővel, valamint funkcióval látják el, azt hívjuk barnamezős beruházásnak. A zöldmezős beruházással ellentétben itt nem arról van szó, hogy eddig érintetlen mezőgazdasági területet vonnának be ipari termelési tevékenységbe, hanem egy már létező, de nem működő területet terveznek újra. Ezeknek a területeknek egy része Budapesten belül van, például közlekedési vagy közműterületek. De vidéken használaton kívüli katonai laktanyák, repülőterek, elhagyott szellemvárosok és bezárt gyárak is találhatók szép számmal, akár egy erdő közepén is. Az elhagyatott, lepusztult ipari területeknek azonban nem feltétlenül az a sorsa, hogy néhány száz év alatt benője a bozót.
A barnamező vagy barna övezet helyett olykor használják a rozsdaövezet kifejezést, amelyre hol szinonimaként, hol a barnamezős beruházás kezdetleges, még leromlott állapotban lévő területére utalnak.
Azért van ennyi barnamezős övezet nálunk, mert a szocializmus idején Magyarország gazdasága aránytalanul a nagy ipari növekedés körül zajlott – kellően nagy károkat is okoztak ezzel városnak és vidéknek egyaránt. Az akkor épült ipari létesítményekből igen sok ma már csak pusztul. Ezek azonban remek lehetőségek új projektek számára, hiszen ezeknek a területeknek sok előnye van, ami egy parlagon heverő földnek nincs meg.
Barnamezős beruházás: milyen előnyei vannak a zöldmezős beruházáshoz képest?
A már létező ipari területek egyik nagy előnye, hogy általában kiépült közműhálózattal és infrastruktúrával rendelkeznek. Hacsak nincsenek annyira ritka leromlott állapotban, hogy teljesen elölről kelljen kezdeni, az utak, a csatornázás, a víz és a villany már megvan, és többnyire működőképes. Ezzel nagy terhek esnek le az új befektetők válláról.
Előnyös a barnamezős beruházás környezetvédelmi szempontból is. Hiszen nem termékeny (vagy vadonnak meghagyandó) természeti területet kell kivonni a forgalomból, hanem egy már használatban lévő, és éppen kihasználatlan területet vonnak be ismét a körforgásba. Ha nem is lehet minden elhagyott laktanya helyére természetvédelmi területet létesíteni, a használatba vétel még mindig nagyobb előny, mintha tovább pusztulna a terület.
Számos pályázat van, amelyet meg lehet igényelni pontosan ilyen ötletek megvalósítására. Ezáltal könnyebb finanszírozni a megvalósuló projektet; különösen, ha non-profit szervezetek pályázatáról, vagy különösen szennyezett területről van szó.
Melyek a hátrányai a barnamezős beruházásnak?
Nem csak előnyei vannak a barnamezős beruházásnak, hanem esetleges hátrányai is. Felmerülhet, hogy a terület előzőleg szennyezetté vált az ott folyó tevékenység hatására. Ez vonatkozhat a földre, a vízminőségre és a levegőre egyaránt, de a leggyakoribb, hogy a talaj szennyeződik. Ráadásul a terület megbolygatásakor a szennyeződés esetleg tovább terjed. Ilyenkor mindenképpen komoly felméréseket kell végezni annak érdekében, hogy feltárják a szennyezettség mértékét, és lehetőség szerint meg is kell szüntetni azt. Ezt az alapállapot-vizsgálatot már csak azért is érdemes megtenni, mert így elkerülhető, hogy később esetleg az új tulajdonosokat felelősségre vonják környezetszennyezés miatt.
Problémát jelenthet az esetlegesen rendezetlen tulajdonviszonyok, ami megbonyolítja nemcsak az adás-vételt, de a felelősségvállalást és a kárrendezést is a terület állapotával kapcsolatban.
Másik hátrány, hogy mivel már ki van építve az infrastruktúra, az új tulajdonosnak kevesebb szabadsága van abban, hogy milyen épületeket és utakat hova helyezzenek el – hozott anyagból kell dolgozni, ami nem mindig könnyű.
Mindenképpen idő tehát, míg egy elhagyatott és leromlott állapotú ipari területből az új tulajdonosok elkezdhetnek kiépíteni bármi újat, és még onnan számítva is előfordulhat, hogy sok idő és befektetés, mire jövedelmezővé válik a beruházás.
Barnamezős beruházás Magyarországon: mekkora területen van rá lehetőség?
Amiről tudunk, az ma nagyjából 12 ezer hektár terület, amely a katonai objektumokat kivéve alapvetően településen belül vagy annak a környékén található. Ezen felül még lehetnek ilyen számba nem vett területek, hiszen nem teljes az erre vonatkozó nyilvántartás. Csak Budapesten belül 68-70 km2-t foglalnak el a rozsdaövezetek. Ezekből a számokból is látszik, hogy hatalmas területekről van szó, amelyeket érdemes – és szükséges – volna kihasználni.
Milyen költségei vannak a barnamezős beruházásnak?
Először is meglehetősen nagy tőkére van szükség, hiszen a területet alkalmassá kell tenni az új tevékenység céljaira. Ha van tulajdonjogi homály, azt ki kell deríteni és el kell oszlatni, ami meglehetősen sok nyomozó munkával és illetékkel járhat.
Ha a tulajdonlás rendben van, mindenképpen szükséges felméretni a szennyezettség állapotát, elsősorban a föld és a víz tekintetében. Valamint az épületek és az infrastruktúra állapotát is fel kell mérni, hogy mennyire lehet ezeket felhasználni.
Ezután következhet a lényegi előkészítő munka: a nem újrahasznosítható romok elbontása, eltakarítása, az utak javítása, az elromlott dolgok megszerelése, újraépítése, az arculat és a stílus megtervezése. Majd a megvalósítása. Ide tartoznak az új épületek felépítése is, az esetleges parkosítás, ha közösségi térről is van szó, illetve a cég tevékenységének a tulajdonképpeni elindítása.
Mindez – láthatjuk pusztán a felsorolásból – nem kis munka, hosszú hónapokig, vagy akár évekig is eltarthat. A jelenlegi gazdasági helyzetben talán nem érzik sokan úgy, hogy érdemes lenne beruházni egy ilyen nagy munkával járó vállalkozásba. Az előnyök azonban olykor akkorák lehetnek, hogy megéri körülnézni, sőt pályázni.
Milyen esetben érdemes belevágni barnamezős beruházásba?
Több eset van, amikor azt mondhatja a vállalkozó, hogy a barnamezős beruházás éri meg neki a legjobban. Az egyik ilyen, amikor a terület jó helyen van, például belvároshoz közel, vagy a vállalkozás céljainak kiválóan megfelel, jobban, mint bármi más. Ilyen lehet egy sporttelep vagy egy új munkahelyeket kínáló cég vagy egy új városnegyed egy városi gyárterület helyén.
Megéri olyankor is belevágni, amikor a rozsdaövezet jellegénél fogva kevésben különbözik az új beruházás céljaitól, tehát nem kell rajta sokat alakítani.
Mi a barnamezős beruházás jövője?
A barnamezős beruházások alapvetően mindenkinek megéri: a településnek, hiszen egy elhagyatott, omladozó részből lesz valami új és élő, sőt, zöld, például parkokkal, függőleges kertekkel. Ez utóbbi az emberek mentális állapota szempontjából sem utolsó. A befektetőnek a kezdeti nagy ráfordítás után lesz egy újragondolt, egyedi projektje, amelyből nemcsak ő profitál, hanem a gazdaság is, és nem utolsósorban a környezet. Nagy potenciál van tehát a barnamezős beruházásokban, azoknak a környezetre és a társadalomra gyakorolt hatásában. Érdemes körülnézni a befektetőknek, hiszen nem egy regionális, fővárosi vagy uniós pályázat van, amelynek segítségével a kezdeti tőkét meg tudják szerezni a tervük megvalósításához.
A fenntartható gazdaságot támogató vállalkozások nemcsak profitot termelnek, munka- és élőhelyeket teremtenek, meg persze a GDP-t növelik, de a bolygó – és végső soron a mi és a mi unokáink – jóllétéhez is hozzájárulhatnak.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?